Robotyzacja procesów biznesowych to przyszłość, która na zawsze zmienia oblicze procesów zachodzących w ramach przedsiębiorstwa decydującego się na wdrożenie tego rozwiązania. O korzyściach RPA można mówić godzinami, jednak to, co świadczy o skuteczności tego rozwiązania to ilość wdrożeń, która dynamicznie wzrasta z roku na rok.
O tym, czy RPA jest przyszłością rynku, przekonywać nie trzeba. Skupmy się raczej, dlaczego systemy klasy RPA są tak popularne i nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała się zmienić.
RPA pozwoli na integrację innych systemów dostępnych w firmie
Czym jest technologia Robotic Process Automation (RPA)? – robotyzacja procesów biznesowych? Rozwiązania klasy RPA skupiają się na wykonywaniu wielu powtarzalnych czynności, które zachodzą w ramach standardowych procesów biznesowych przedsiębiorstwa. Doskonałym przykładem procesu, który może zostać zautomatyzowany to tworzenie kompleksowych raportów przy wykorzystaniu danych z kilku systemów, a następnie sporządzenie go w odpowiednim formacie prezentacji i rozesłanie wiadomości e-mail do osób zainteresowanych.
Jak widać na tym krótkim przykładzie, RPA pozwala na integrację kilku systemów (CRM, ERP, Osobnych arkuszy kalkulacyjnych i klienta poczty) w jeden ciąg, który nie wymaga od pracownika żadnej ingerencji. Takie rozwiązania integracyjne możemy dwoić i troić, rozbudowywać oraz modyfikować w prosty sposób na wypadek zmiany w procesie.
Większość procesów można zautomatyzować
Choć osoby przeciwne rozwiązaniu automatyzacji lub sceptyczne tego typu narzędziom wychodzą z założenia, że RPA to przerost formy nad treścią, warto zwrócić uwagę na fakt, że w obecnych nowoczesnych modelach biznesowych większość procesów jest wykonywanych zdalnie, za pomocą oprogramowania i systemów informatycznych.
To z kolei prowadzi do prostego wniosku – RPA może być tak naprawdę zastosowane w większości procesów biznesowych. By przekonać się jednak o ogromnych możliwościach systemów automatyzujących pracę, należy bardzo dogłębnie poznać proces – każdą czynność, która składa się na cykl życia. Dopiero po takiej analizie będziemy w stanie podjąć decyzję, które procesy i w jakim stopniu mogą zostać poddane robotyzacji.
RPA jest proste do wdrożenia w firmie
Coraz większa popularność rozwiązań klasy RPA sprawia, że firmy wdrażające rozwiązania robotyzacji procesów biznesowych charakteryzują się coraz większym doświadczeniem we wprowadzaniu takich technologii nawet dla procesów, które są niezwykle ciężkie do zautomatyzowania.
Tak duży wolumen robotyzacji, które są realizowane w gospodarce, sprawia, że najlepszym sposobem na wprowadzenie tego typu innowacji w swojej organizacji jest zlecenie tego firmie specjalizującej się we wdrażaniu systemów RPA. Wbrew pozorom największym wyzwaniem jest wskazanie odpowiednich procesów do robotyzacji, jednak nawet na tym etapie profesjonalni konsultanci służą nam swoją pomocą. RPA jest proste do wdrożenia a nakład inwestycyjny, który poświęcamy na początku, zwraca się z nawiązką w niedługim czasie od transformacji procesu biznesowego.
Bez RPA nasza organizacja będzie stać w miejscu
RPA to dla wielu organizacji jedyna możliwość na zwiększenie wydajności realizowania swoich procesów biznesowych, przy utrzymaniu lub zmniejszeniu poziomu kosztów. Co więcej, dzięki wdrożeniu robota proces zawsze zostanie zrealizowany wzorowo i bez pomyłek, które przecież zdarzają się nawet w przypadku najprostszych procesów wykonywanych przez człowieka.
Te 3 kluczowe czynniki: wydajność, jakość i koszty ulegną poprawie, a to bezpośrednio wpłynie na zwiększenie konkurencyjności organizacji na rynku. Jeśli firmy świadczące podobne usługi lub produkujące podobne produkty jeszcze nie wprowadziły narzędzi klasy RPA, to możemy być pewni, że będzie to miało miejsce już niebawem. A przewaga, którą rozwiązanie RPA im zapewni, będzie niezmiernie trudna do nadrobienia.
RPA to wstęp do zaawansowanych strategii hiper automatyzacji
Narzędzia klasy RPA to zaledwie wstęp do prawdziwej transformacji i rozwoju firmy, która jest zapewniana przez strategię hiperautomatyzacji organizacji. To wielowymiarowy proces, który przenosi koncept robotyzacji firmy na zupełnie inny poziom. By firma była w stanie realizować długoterminowe cele, prędzej czy później będzie zmuszona wejść na ścieżkę hiper automatyzacji. A to będzie możliwe tylko dzięki pośrednim usprawnieniom, jakimi między innymi jest wdrożenie narzędzi klasy RPA.
Artykuł partnera
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!