Zapewne wiecie, że 14 września w życie wszedł unijny przepis, który zobowiązał banki do zmiany w logowaniu do bankowości elektronicznej. Tylko – co to właściwie dla Ciebie oznacza? Czy ktoś chciał nam uprzykrzyć nimi życie? Wyjaśniamy to krótko i jasno w naszym dzisiejszym raporcie.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Zmiany służą zwiększeniu bezpieczeństwa, więc są jak najbardziej na naszą korzyść. Ceną, jaką za nie zapłacimy jest mniejsza wygoda przy logowaniu i zwiększenie liczby operacji, które musimy wykonać logując się do banku. Zmiany wpływają też na nasz sposób płacenia kartą w sklepach.
Co się zmieni w logowaniu do Twojego banku?
Wymagane będzie tzw. dwuskładnikowe (silne) uwierzytelnienie. W związku z tym nie wystarczy jak do tej pory sam login i hasło. Będzie potrzebny także drugi składnik zabezpieczenia, czyli np. kod SMS albo mobilna autoryzacja poprzez aplikację banku na telefon.
Dobra wiadomość…
Dobra wiadomość jest taka, że banki chcą nam jak najbardziej ułatwić przejście przez te zmiany. Dlatego zaproponowały różne rozwiązania, dzięki którym podwójne logowanie nie będzie konieczne za każdym razem. Według nowego przepisu logowanie dwuskładnikowe musi nastąpić przynajmniej raz na 90 dni.
Dlatego jeśli korzystamy z logowania w powtarzalny sposób, na tych samych urządzeniach, banki przygotowały dla nas ułatwienia. Jednak wiedzmy, że ta jedna zmiana na pewno nas dotknie – przynajmniej raz na kwartał będziemy musieli zalogować się w nowy, bardziej skomplikowany sposób.
A w praktyce w moim banku?
Przedstawiamy w skrócie, jak zmiany będą wyglądać w najpopularniejszych bankach:
PKO Bank Polski – przy logowaniu do banku online, będziesz musiał dodatkowo za każdym razem zatwierdzić logowanie również w aplikacji mobilnej banku lub za pomocą kodów SMS lub hasła z listy jednorazowych haseł.
Bank Pekao – zabezpieczy się przez podawanie kodu SMS lub kodu z aplikacji mobilnej. Jednak nie za każdym razem, a tylko przynajmniej raz na 90 dni. Będziesz musiał też podać kod, aby zobaczyć w historii operację starszą niż 90 dni oraz przy wykonywaniu transakcji płatniczych.
Santander – dwuskładnikowe logowanie będzie wymagane za każdym razem, chyba że dodasz urządzenie do zaufanych, wtedy wystarczy przynajmniej raz na 90 dni. Jako drugi składnik logowania stosowany będzie token, kod SMS lub mPodpis.
mBank – podobnie jak w Santander, jeśli dodasz urządzenie do zaufanych, dodatkowe potwierdzenie będzie potrzebne tylko przynajmniej raz na 90 dni. Dodatkowym składnikiem bezpieczeństwa jest tu kod SMS lub potwierdzenie przez aplikację mobilną banku tzw. mobilną autoryzacją.
ING Bank Śląski – logowanie potwierdzane ma być dodatkowo kodem SMS, jednak nie za każdym razem. W wypadku aplikacji mobilnej wymagane będą zarówno PIN, jak i odcisk palca lub kod SMS.
Alior Bank – jeśli dodasz urządzenie do zaufanych, dodatkowe potwierdzenie będzie potrzebne tylko przynajmniej raz na 90 dni. Dodatkowym składnikiem bezpieczeństwa będzie kod SMS lub potwierdzenie przez aplikację mobilną banku.
Getin Bank – będzie potrzebne podanie kodu SMS lub mobilna autoryzacja w aplikacji. Można dodać urządzenie do zaufanych, wtedy drugi składnik logowania będzie wymagany tylko przynajmniej raz na 90 dni. Nie ulega zmianie sposób logowania do aplikacji mobilnej.
Zmiany przy płatnościach kartą w sklepach
Również od 14 września płatność zbliżeniowa kartą w sklepie może wymagać od nas podania kodu PIN, nawet jeśli kwota wynosi poniżej 50zł. W praktyce może być to co szósta transakcja poniżej tej kwoty lub nawet rzadziej. Jeśli płacisz zbliżeniowo, na pewno przywykłeś już, że przy małych kwotach nie podaje się kodu PIN. Trzeba będzie się po prostu przestawić, że czasami zostaniemy o to poproszeni.
Zmiany, zmiany, zmiany…
Pamiętajmy jednak, że wszystkie te zmiany są dla nas korzystne. Będzie bezpieczniej, a my szybko zapomnimy o dodatkowych niedogodnościach. Poza tym banki naprawdę starają się, abyśmy przez te zmiany mogli przejść bezboleśnie.
Zwracamy Waszą uwagę jedynie na jedną rzecz – takie zmiany to także dobra okazja dla cyberzłodziei. To właśnie teraz może nastąpić wysyp e-maili przypominających wiadomości od banku i zawierających linki, pod którym będziemy zachęcani do zmiany hasła. Uważajcie na nie! W razie jakichkolwiek podejrzeń zadzwoń do swojego banku, to tylko kilka minut, a może uratować Twoje oszczędności.
Źródło:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zmiany-w-logowaniu-do-bankow-po-14-wrzesnia-7714693.html
https://nto.pl/od-wrzesnia-placac-zblizeniowo-do-50-zl-bedzie-wymagany-pin-to-musisz-wiedziec/ar/c3-14313809
___
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj wielofunkcyjny AVG do pełnej ochrony Twojego komputera.