Najpopularniejsze
    Czy jest sposób na wyzerowanie Windowsa

    Jak sformatować/przywrócić Windows 10?

    Nowy konkurs AVG - weź udział teraz

    Wybierz imię dla ludka-ninja! Wiosenny konkurs AVG!

    Nowy konkurs AVG

    Pomóż nam wybrać koszulkę dla Trybu i zgarnij NOWE gadżety AVG!

    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    • Strona główna
    • Tu zacznij
    • Porady
      • Dla domu
      • Dla firmy
      • Dla szkoły
      • Android
      • Windows
      • Przydatne programy
        • Komputer
        • Mobilne
    • Ciekawostki
    • AVG
      • Strona AVG w Polsce
      • AVG krok po kroku
      • Blog AVG
      • Informacje prasowe
      • Napisali o AVG
      • Promocje
      • Programy
        • Dla domu
        • Dla małej firmy
        • Dla biznesu
      • Forum
    • AVAST
    • Kontakt i współpraca
    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    Strona główna»Ciekawostki»Ważne zmiany w procesie logowania w Twoim banku!
    Ciekawostki

    Ważne zmiany w procesie logowania w Twoim banku!

    Brak komentarzyPrzeczytasz w 4 minuty
    Dwustopniowa weryfikacja przy płatnościach elektronicznych to nowe zabezpieczenie w w bankach.
    Jak banki chcą dodatkowo chronić nasze pieniądze?

    Zapewne wiecie, że 14 września w życie wszedł unijny przepis, który zobowiązał banki do zmiany w logowaniu do bankowości elektronicznej. Tylko – co to właściwie dla Ciebie oznacza? Czy ktoś chciał nam uprzykrzyć nimi życie? Wyjaśniamy to krótko i jasno w naszym dzisiejszym raporcie.

    Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

    • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

      PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

      Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

      Zapisz się

    • AVG TuneUp

      PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

      Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

      Sprawdź

    • AVG Internet Security

      ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

      Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

      Sprawdź

    • Bezpieczna firma z AVG

      E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

      Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

      Zapisz się

    Zmiany służą zwiększeniu bezpieczeństwa, więc są jak najbardziej na naszą korzyść. Ceną, jaką za nie zapłacimy jest mniejsza wygoda przy logowaniu i zwiększenie liczby operacji, które musimy wykonać logując się do banku. Zmiany wpływają też na nasz sposób płacenia kartą w sklepach.

    Co się zmieni w logowaniu do Twojego banku?

    Wymagane będzie tzw. dwuskładnikowe (silne) uwierzytelnienie. W związku z tym nie wystarczy jak do tej pory sam login i hasło. Będzie potrzebny także drugi składnik zabezpieczenia, czyli np. kod SMS albo mobilna autoryzacja poprzez aplikację banku na telefon.

    Dobra wiadomość…

    Dobra wiadomość jest taka, że banki chcą nam jak najbardziej ułatwić przejście przez te zmiany. Dlatego zaproponowały różne rozwiązania, dzięki którym podwójne logowanie nie będzie konieczne za każdym razem. Według nowego przepisu logowanie dwuskładnikowe musi nastąpić przynajmniej raz na 90 dni.

    Dlatego jeśli korzystamy z logowania w powtarzalny sposób, na tych samych urządzeniach, banki przygotowały dla nas ułatwienia. Jednak wiedzmy, że ta jedna zmiana na pewno nas dotknie – przynajmniej raz na kwartał będziemy musieli zalogować się w nowy, bardziej skomplikowany sposób.

    A w praktyce w moim banku?

    Przedstawiamy w skrócie, jak zmiany będą wyglądać w najpopularniejszych bankach:

    PKO Bank Polski – przy logowaniu do banku online, będziesz musiał dodatkowo za każdym razem zatwierdzić logowanie również w aplikacji mobilnej banku lub za pomocą kodów SMS lub hasła z listy jednorazowych haseł.

    Bank Pekao – zabezpieczy się przez podawanie kodu SMS lub kodu z aplikacji mobilnej. Jednak nie za każdym razem, a tylko przynajmniej raz na 90 dni. Będziesz musiał też podać kod, aby zobaczyć w historii operację starszą niż 90 dni oraz przy wykonywaniu transakcji płatniczych.

    Santander – dwuskładnikowe logowanie będzie wymagane za każdym razem, chyba że dodasz urządzenie do zaufanych, wtedy wystarczy przynajmniej raz na 90 dni. Jako drugi składnik logowania stosowany będzie token, kod SMS lub mPodpis.

    mBank – podobnie jak w Santander, jeśli dodasz urządzenie do zaufanych, dodatkowe potwierdzenie będzie potrzebne tylko przynajmniej raz na 90 dni. Dodatkowym składnikiem bezpieczeństwa jest tu kod SMS lub potwierdzenie przez aplikację mobilną banku tzw. mobilną autoryzacją.

    ING Bank Śląski – logowanie potwierdzane ma być dodatkowo kodem SMS, jednak nie za każdym razem. W wypadku aplikacji mobilnej wymagane będą zarówno PIN, jak i odcisk palca lub kod SMS.

    Alior Bank – jeśli dodasz urządzenie do zaufanych, dodatkowe potwierdzenie będzie potrzebne tylko przynajmniej raz na 90 dni. Dodatkowym składnikiem bezpieczeństwa będzie kod SMS lub potwierdzenie przez aplikację mobilną banku.

    Getin Bank – będzie potrzebne podanie kodu SMS lub mobilna autoryzacja w aplikacji. Można dodać urządzenie do zaufanych, wtedy drugi składnik logowania będzie wymagany tylko przynajmniej raz na 90 dni. Nie ulega zmianie sposób logowania do aplikacji mobilnej.

    Zmiany przy płatnościach kartą w sklepach

    Również od 14 września płatność zbliżeniowa kartą w sklepie może wymagać od nas podania kodu PIN, nawet jeśli kwota wynosi poniżej 50zł. W praktyce może być to co szósta transakcja poniżej tej kwoty lub nawet rzadziej. Jeśli płacisz zbliżeniowo, na pewno przywykłeś już, że przy małych kwotach nie podaje się kodu PIN. Trzeba będzie się po prostu przestawić, że czasami zostaniemy o to poproszeni.

    Zmiany, zmiany, zmiany…

    Pamiętajmy jednak, że wszystkie  te zmiany są dla nas korzystne. Będzie bezpieczniej, a my szybko zapomnimy o dodatkowych niedogodnościach. Poza tym banki naprawdę starają się, abyśmy przez te zmiany mogli przejść bezboleśnie.

    Zwracamy Waszą uwagę jedynie na jedną rzecz – takie zmiany to także dobra okazja dla cyberzłodziei. To właśnie teraz może nastąpić wysyp e-maili przypominających wiadomości od banku i zawierających linki, pod którym będziemy zachęcani do zmiany hasła. Uważajcie na nie! W razie jakichkolwiek podejrzeń zadzwoń do swojego banku, to tylko kilka minut, a może uratować Twoje oszczędności.

    Źródło:

    https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zmiany-w-logowaniu-do-bankow-po-14-wrzesnia-7714693.html

    https://nto.pl/od-wrzesnia-placac-zblizeniowo-do-50-zl-bedzie-wymagany-pin-to-musisz-wiedziec/ar/c3-14313809

    ___

    Czym jest Raport Zagrożeń AVG?

    Raport zagrożeń jest cyklicznym poradnikiem przygotowywanym przez AVG, w którym w krótkiej i zwięzłej formie piszemy o bieżąco pojawiających się niebezpiecznych aplikacjach, wirusach i wyciekach danych.
    Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo bieżące raporty zagrożeń AVG – KLIKNIJ TUTAJ.

    ___

    Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj wielofunkcyjny AVG do pełnej ochrony Twojego komputera.

    antywirus avg logo

     

     

    Oceń artykuł
    [Głosów: 2 Średnia: 5]

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

    Prowadzisz małą lub średnią firmę?

    Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

    Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

    Pobierz e-book teraz!

    Encyklopedia Bezpieczeństwa

    Odbierz darmowe porady od AVG
    aplikacja mobilna bank bankowość elektroniczna dodatkowa ochrona dwustopniowa weryfikacja płatność kartą SMS
    Udostępnij. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    trybawaryjny
    • Facebook

    Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Najnowsze komentarze
    • Patryk Dropbox jest świetny. Fajnie zintegrowany z wieloma aplikacjami, wygodny, wiele użytecznyc...Dropbox – dysk w chmurze
    • Wiktoro Dobre zasilacze awaryjne UPS ma w ofercie marka armacJaki zasilacz UPS do firmy wybrać?
    • Arkadiusz Zakrzewski Cześć, Skontaktuj się z biuro@avg.pl podaj dane subskrypcji (numer zamówienia oraz nr refe...Pomoc techniczna dla użytkowników darmowych wersji antywirusów – AVG FREE i AVAST FREE
    • Robert Zainstalowałem i opłaciłem subskrypcję produktu avg TuneUp i teraz mam problem z anulowan...Pomoc techniczna dla użytkowników darmowych wersji antywirusów – AVG FREE i AVAST FREE
    • Asia Świetny artykuł, ale warto go trochę zaktualizować, bo powstało sporo ciekawych stron z ra...Aplikacja z promocjami – którą wybrać?
    Skuteczny Antywirus
    O nas

    TrybAwaryjny.pl to strona stworzona specjalnie dla użytkowników antywirusa AVG. Oprócz szeregu porad i artykułów dotyczących bezpieczeństwa, znajdziecie tutaj wszystko to co jest związane z programami AVG w Polsce. Możecie również zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa komputerów ekspertom pomocy technicznej AVG.

    Znajdź nas na FB
    Facebook YouTube
    • Polityka prywatności
    • Regulamin
    © 2023 Trybawaryjny.pl

    Wypełnił powyższe pole i naciśnij Enter żeby wyszukać. Naciśnij Esc żeby anulować.

    wpDiscuz