Wysokie zarobki, atrakcyjne benefity oraz duży wybór miejsc pracy to najważniejsze zalety pracy jako programista, choć kariera w tym zawodzie nie zawsze jest usłana różami. Na sukces mogą liczyć tylko najlepsi, najbardziej zdeterminowani programiści. Oto, co trzeba zrobić, żeby go osiągnąć!
Spis treści
- Programista – czym się zajmuje i ile zarabia?
- Jak zostać programistą?
- Gdzie szukać pracy jako programista?
- Jakie języki programowania są obecnie najpopularniejsze?
- Praca jako programista – wymagania pracodawców
- Jak osiągnąć sukces jako programista?
Programista – czym się zajmuje i ile zarabia?
Programista zajmuje się pisaniem kodu w wybranych językach programowania. Tworzy on programy, aplikacje oraz inne rozwiązania informatyczne, z których korzystamy na co dzień. Dzięki programistom działają banki, urzędy oraz transport publiczny – to właśnie oni tworzą internet, gry komputerowe czy programy do pracy biurowej.
Wokół wynagrodzeń programistów powstało wiele popularnych mitów. Zarobki w tym zawodzie rzeczywiście są wysokie, choć nie każdy pracownik otrzymuje kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Wystarczy szybki rzut oka na aktywne ogłoszenia dla programistów, aby zauważyć, że początkującym oferuje się od 4500 do 8000 zł brutto.
To wciąż wysoka pensja, szczególnie jak na polskie standardy, ale tak naprawdę dobrze zarabiają jedynie najbardziej doświadczeni programiści. Seniorzy otrzymują miesięcznie kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale w zamian oferują unikalną wiedzę oraz rzadkie umiejętności, które trudno jest inaczej wycenić.
Jak zostać programistą?
Większość programistów nauczyła się zawodu w technikum lub podczas studiów wyższych. Choć wykształcenie przydaje się na rynku pracy, to tak naprawdę nie jest ono niezbędne do rozpoczęcia kariery jako programista. Znacznie ważniejsze są praktyczne umiejętności, których można nauczyć się samodzielnie.
Dużą popularnością cieszą się kursy dla początkujących programistów. To ciekawe rozwiązanie, choć nie należy spodziewać się po nim cudów. Nawet półroczny kurs nie stanowi ekwiwalentu ukończenia technikum lub szkoły wyższej, a pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby tylko po podstawowym szkoleniu, bez żadnego doświadczenia.
Gdzie szukać pracy jako programista?
Firmy z sektora IT najczęściej publikują oferty pracy na własnych stronach internetowych oraz na specjalnych serwisach ogłoszeniowych dla specjalistów. To właśnie tam warto rozpocząć poszukiwania pracy jako programista. Ofert rzeczywiście jest dużo, choć większość z nich dotyczy midów oraz seniorów, czyli doświadczonych pracowników. Juniorzy często mają problem ze znalezieniem pierwszej pracy w sektorze IT. Żeby ją otrzymać, trzeba się jakoś wyróżnić z tłumu kandydatów.
Jakie języki programowania są obecnie najpopularniejsze?
Popularność języków programowania ma bezpośrednie przełożenie na wysokość zarobków. Z reguły im bardziej znany język, tym łatwiej jest znaleźć pracę, ale za nieco niższe wynagrodzenie. Oczywiście są też wyjątki od tej zasady, a niektóre niszowe języki programowania są niemal w ogóle nie używane, przez co ich nauka jest stratą czasu. Obecnie największą popularnością cieszą się Python, Java, JavaScript, C# oraz PHP. Warto wybrać jeden ze wspomnianych języków programowania, aby jak najlepiej go opanować.
Praca jako programista – wymagania pracodawców
Większość pracodawców wymaga od programistów znajomości jednego lub dwóch języków programowania, a także dobrego rozeznania w popularnych stackach technologicznych, czyli w gotowych zbiorach narzędzi. Praktyczna wiedza jest znacznie ważniejsza od formalnego wykształcenia, choć w praktyce to ostatnie bywa niezbędne do dalszego awansu. Firmy doceniają kandydatów, którzy rozwijają się we własnym zakresie i pracują nad własnymi projektami. Portfolio w pracy programisty czasami ma równie duże znaczenie, co rubryka z doświadczeniem!
Jak osiągnąć sukces jako programista?
Osiągnięcie sukcesu jako programista nie jest proste. Najtrudniejsze są pierwsze kroki – nauka programowania, a także poszukiwanie pracy bez doświadczenia. Trzeba wyróżnić się spośród dziesiątek, a nawet setek zainteresowanych kandydatów, co nigdy nie jest łatwe. Żeby osiągnąć sukces jako programista, należy się ciągle rozwijać i pracować nad umiejętnościami. Kompetencje zawodowe przekładają się na wysokość pensji oraz liczbę zainteresowanych pracodawców.
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.