Zaschnięty tusz – co zrobić i jak wyczyścić drukarkę?

0

Każdy posiadacz drukarki atramentowej prawdopodobnie zetknął się z problemem zaschniętego tuszu. Regularne korzystanie z tego urządzenia pozwala zapobiec podobnym problemom, jednak kiedy drukuje się sporadycznie, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że konieczne będzie czyszczenie drukarki.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Obecnie najlepszy na rynku program do optymalizacji, zarządzania, zwolnienia miejsca i przyspieszania pracy komputera oraz smartfona Android. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

Na samym początku należy zaznaczyć, że problem może wcale nie być spowodowany przez zaschnięty tusz w drukarce. Problemy w funkcjonowaniu tego urządzenia mogą być warunkowane np. przez brak tuszu, niedomkniętą pokrywę drukarki, błędne podłączenie itd. Kiedy jednak ma się pewność, że kłopotem jest zaschnięty tusz, to można przystąpić do czyszczenia. Spokojnie, nie jest to nic trudnego.

Trzeba mieć na uwadze to, że częste czyszczenie drukarki sprawia, że tusz kończy się wyjątkowo szybko. Z tego powodu w celach prewencyjnych powinno się raz na kilka dni wydrukować pewien dokument, mimo że nie jest potrzebny. Co ciekawe, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że atramenty posiadają swoją datę przydatności.

Kiedy minie czas oznaczony przez producenta, to tusz do drukarki będzie zasychał stosunkowo szybko. Z tego powodu nie warto kupować atramentów na zapas.

Jak powinno przebiegać czyszczenie drukarki?

Najważniejsze jest czyszczenie głowicy drukarki. Jeżeli urządzenie nie było używane długo, a tusz jest mocno zaschnięty, to powinno się odmoczyć dysze. Może temu posłużyć na przykład mokra ściereczka. Znacznie lepiej jednak sprawdzi się specjalistyczny płyn do czyszczenia głowic. Jak to zrobić?

Na samym początku należy zadbać o to, by dysze znalazły się w miejscu, z którego będzie się dało je wyciągnąć w prosty sposób. Najczęściej drukarki po otworzeniu pokrywy przesuwają tusze na środek, ułatwiając ich wyciągnięcie. Wszystko jednak zależy od konkretnego modelu drukarki.

Kiedy wyjmiesz zbiorniki, połóż je na podstawce (np. talerzyku), na której znajdować się będzie odrobina płynu lub ciepłej wody. Powinny poleżeć tam przez dłuższy czas – około godzinę, maksymalnie trzy.

Można także poradzić sobie z tym problemem znacznie szybciej. Pojemnik głowicą do dołu należy przez chwilę (około kilkanaście sekund) zamoczyć w ciepłej wodzie. Powinno się zauważyć powoli wypływające z niego strużki zaschniętego tuszu.

Następnie trzeba użyć ręcznika papierowego, by delikatnie przetrzeć głowicę, powinny się na nim pojawić większe ślady atramentu. Po kilku powtórzeniach tej czynności najlepiej  będzie odłożyć pojemniki w suchym i ciepłym miejscu, ponieważ dla bezpieczeństwa drukarki, woda powinna całkowicie wyparować. Zachowaj ostrożność, ponieważ możesz uszkodzić głowicę.

Pamiętaj, że w niektórych przypadkach, to jest kiedy głowica jest montowana na stałe, koszt jej wymiany może być znacznie wyższy, niż wartość samej drukarki.

Profilaktyka znacznie łatwiejsza, niż czyszczenie drukarki!

Jak wspominaliśmy wcześniej, przed zaschnięciem tuszu można się zabezpieczyć. Z tego powodu warto wydrukować raz na jakiś czas tak zwaną stronę testową. Jest ona najskuteczniejsza w walce z zaschniętym tuszem, ponieważ producent zaprojektował ją tak, by każdy tusz został w odpowiednim stopniu wykorzystany.

Żyjemy w czasach zinformatyzowanych i dosłownie każdy człowiek w swojej kieszeni nosi smartfona. Sprawia to, że można w prosty sposób ustawić sobie przypomnienie (np. raz na tydzień, dwa), które będzie informowało o konieczności wydruku. Może się to wydawać mało oszczędne, ale tak naprawdę podczas czyszczenia zużywa się znacznie więcej atramentu!

Istnieje także możliwość zaopatrzenia się w drukarkę, która posiada funkcję samodzielnego czyszczenia głowic. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ już nigdy zaschnięty tusz nie będzie problemem!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sam rodzaj tuszu może wpływać na prędkość zasychania. Oczywiście, najlepiej sprawdzą się produkty oryginalne, tworzone przez producenta drukarki, a także popularne zamienniki, jednak tylko te pochodzące od renomowanych producentów. Każde rozwiązanie jest dobre, jednak trzeba unikać nieuczciwych sprzedających, ponieważ mogą oni rozprowadzać wątpliwej jakości produkty, które przyczynią się do opisywanego problemu. Z tego powodu powinno się zawsze korzystać z ofert renomowanych sprzedawców.

Jednym z bezpiecznych sklepów jest strona tuszmarkt.pl, na której znajdziesz zarówno wysokiej jakości zamienniki, jak i oryginalne tusze w atrakcyjnych cenach. Postaw na dobro swojej drukarki!

Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł
[Głosów: 11 Średnia: 3.8]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku