Tonery, tusze, bębny – zalety zamienników

5

Drukarka to bardzo funkcjonalne urządzenie, przydatne, a czasem nawet nieodzowne, zarówno w biurze, jak i w domu. Bywa jednak, że zakup nowych materiałów eksploatacyjnych do rzeczonego sprzętu potrafi przyprawić o zawrót głowy, szczególnie w sytuacji, gdy użytkownik zamierza kupić oryginalny produkt. Może się bowiem okazać, że cena tonera, tuszu czy bębna mocno nadszarpnie budżet domowy, a bywa i tak, że koszt ten przewyższa wartość nowego urządzenia. W tej sytuacji w sukurs użytkownikom przychodzą producenci dużo tańszych, a często bardziej wydajnych zamienników, które charakteryzują się naprawdę wysoką jakością.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

 • AVG Internet Security

  ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

  Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

  Sprawdź

 • Bezpieczna firma z AVG

  E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

  Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

  Zapisz się

Szansa na odróżnienie tego, co zostało wydrukowane z wykorzystaniem materiału oryginalnego, a co przy użyciu jego zamiennika, jest bliska zeru. Dlatego też nie należy się obawiać stosowania tańszego produktu nieoryginalnego, ponieważ jest on tak samo dobry.

Mniej znaczy więcej, czyli stosunek ceny do ilości materiału

Prawdopodobnie wielu użytkownikom zdarzyło się kupić oryginalny toner lub tusz, po czym okazało się, że produkt stracił swoją wydajność lub funkcjonalność dużo szybciej niż wówczas, gdy używany był jego zamiennik. Nic w tym dziwnego, ponieważ prawdą jest, że w większości przypadków, oryginalne tonery czy tusze nie są wypełnione właściwym czynnikiem (toner – proszkiem, tusz – wieloskładnikowym płynem) do pełna. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest banalnie prosta.

Wytwórcy oryginalnych materiałów eksploatacyjnych chcą, by ich klienci częściej wracali po nowy, dedykowany przez nich do konkretnego urządzenia produkt. Zamienniki, które są doskonale dopasowane do konkretnych modeli urządzeń, można stosować zamiast oryginałów.

Mają one tę właściwość, której często nie posiadają tonery czy tusze „markowe” – wypełniane są do końca, co sprawia, że starczają na dużo dłużej. Użytkowanie wysoce wydajnego zamiennika zwiększa prawdopodobieństwo zadowolenia z produktu i zakupu tego samego materiału eksploatacyjnego, gdy poprzedni zostanie zużyty. Czy nie lepiej mieć zatem więcej za mniej i to w porównywalnej jakości? Na to pytanie każdy odpowie twierdząco…

Skąd ta różnica w cenie?

Dlaczego jest tak, że zamiennik potrafi być aż o 80% tańszy od oryginału? Wbrew pozorom nie chodzi o jakość. I nie obowiązuje tutaj powszechnie panująca zasada, że tańszy produkt oznacza gorszą jakość. Cena oryginałów jest wysoka dlatego, że producenci ponoszą ogromne koszty związane z działaniami marketingowymi i promocyjnymi.

Istnieje nawet pogląd, wedle którego producenci inwestują w kosztowne reklamy marek peryferiów komputerowych, bo zarabiają nie na samych sprzętach, lecz na akcesoriach do nich (w przypadku drukarek są to tusze i tonery). Koszty poniesione na reklamę są natomiast wliczone w cenę oryginalnych materiałów eksploatacyjnych, które wymagają wymiany i trzeba je z mniejszą lub większą częstotliwością dokupować.

A zamienniki? Zamienniki to zwykle produkty bez tzw. „brandu”, którego nie trzeba w specjalny sposób promować.

Dzięki temu cena produktu, która jest znacznie niższa w stosunku do kosztu produktów oryginalnych,odpowiada nakładom, jakie ponosi się na jego wytworzenie i dystrybucję. A te są dużo niższe. Niska cena sprawia, że zdecydowana większość użytkowników drukarek sięga właśnie po zamienniki, a nie po oryginały.

Jeżeli użytkownikowi nie zależy na markowym produkcie, a dodatkowo chce on obniżyć wydatki na materiały eksploatacyjne, to zdecydowanie powinien wybierać zamienniki, które jakościowo są tak samo dobre, co droższe odpowiedniki.

Jakie są wady i zalety zamienników do drukarek?

Pamiętaj, że zamiennik choć jest tańszym wyborem, może powodować pewne problemy z Twoim sprzętem.

Zamiennik a gwarancja

Niektórzy obawiają się sięgać po zamienniki wówczas, gdy drukarka jest jeszcze na gwarancji w obawie, aby jej nie utracić. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ większość producentów drukarek dopuszcza używanie zastępczych materiałów eksploatacyjnych.

Ponadto wiele uznanych firm zwraca koszty naprawy drukarki, nawet jeśli do jej uszkodzenia doszło w wyniku użycia zamiennika. Należy jednak zaznaczyć, że sytuacje, w których zamiennik wywołuje szkodę, zdarzają się niezmiernie rzadko, dlatego ryzyko jest praktycznie zerowe. Warto zatem postawić na oszczędność i zdecydować się na zastosowanie wydajnego zamiennika doskonałej jakości, który można kupić w bardzo dobrej, znacznie niższej niż oryginał cenie.

O czym warto pamiętać, kupując zamiennik?

Każde urządzenie drukujące w końcu sygnalizuje, że tusz lub toner do drukarki wkrótce ulegną wyczerpaniu. Należy wówczas zaopatrzyć się w odpowiedni dla danego sprzętu materiał eksploatacyjny. Można zdecydować się na oryginał i zamówić go bezpośrednio u producenta, w serwisie lub w sklepie. Można też wybrać opcję tańszą i zazwyczaj wydajniejszą, sięgając po odpowiedni zamiennik. Dostępna na rynku oferta zamienników tuszy i tonerów jest bardzo szeroka – zarówno pod względem jakości, jak i cen oferowanych produktów. Dlatego przed wyborem konkretnego akcesorium warto zrobić dobre rozeznanie. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, co w danym momencie trzeba wymienić, czasami bowiem wystarczy uzupełnić tylko jeden kolor, by urządzenie drukowało poprawnie. Kolejny krok to rozeznanie w temacie dostępności zamiennika, który chcemy wybrać do naszego modelu urządzenia.

Najlepiej wybierać zamienniki producentów oferujących duży wybór materiałów, które łatwo znaleźć i nie ma problemu z ich zamówieniem „od ręki”. Kolejna kwestia to sprawdzenie wydajności konkretnego materiału eksploatacyjnego. Informacja o tym powinna się znajdować na opakowaniu zamiennika. Jeśli na rynku znajdziesz kilka produktów o podobnych parametrach, sprawdź, jak bardzo różnią się ceną. Być może to kryterium okaże się decydujące.

Pamiętaj, że zbyt niska cena za rzekomo identyczny produkt może być równoznaczna z gorszą jakością. Dobrze jest zasięgnąć języka u innych użytkowników (np. na forach branżowych) lub poszukać rzetelnych informacji na ten temat na stronie producenta czy na sprawdzonych blogach specjalistycznych.

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie ocenić jakości produktu, kupuj zamienniki tylko znanych producentów, obecnych od dłuższego czasu na rynku. Pamiętaj również o tym, by tusz lub toner posiadał odpowiednie certyfikaty, m.in. ISO 9001 lub ISO 14001, gwarantujące kontrolę jakości w procesie produkcji. Sprawdź, czy zamiennik przeszedł testy zgodne z normą ISO/IEC 19752:2004(E) lub ISO/IEC 19798:2006 albo ISO/IEC 24711:2006. Ważne jest też, jakie są warunki gwarancji, czyli co oferuje producent, jeśli drukarka ulegnie uszkodzeniu w wyniku zastosowania zamiennika danego producenta.

Tonery i tusze – dodrukarki.pl

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 


Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 4.5]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
eriks
eriks
1 rok temu

dlatego ja wybieram zamienniki, za dużo niższą cenę można kupić dobrej jakości produkt, activejety mnie już od lat nie zawodzą, są wydajne i bardzo dobrze się na nich drukuje

PPaweł
PPaweł
1 rok temu

Nie kwestionuję zamienników, jednak jeżeli chodzi o szczycenie się jakimś tam ISO, to był bym ostrożny, większość firm w momencie audytu zaostrza postępowanie z wyrobami, po czym jak audyt się kończy wszystko wraca do normy ICO ? 🙂

norbert
norbert
1 rok temu

Używałem zamienników activejet do drukarki HP – w starszym modelu działały. Niestety, jak kupiłem nowszy model HP 5075, to zamienniki nie działają. Najlepsze jest to, że producent Activjet na swojej stronie poleca je do tego modelu, za nim robią to inni dystrybutorzy kartridża. 2x zwracałem activejet po zakupie. Przydałby się artykuł, do jakich drukarek można stosować zamienniki, niestety nie ma pewności, która firma zablokuje dostęp do zamienników.

Malory
Malory
8 miesięcy temu

Ja od wielu lat stosuję do drukarki Epsona tonery Asarto. I jet to fajne rozwiązanie, bo koszty są faktycznie niższe, a jakość drukowania taka sama. I co ważne też nie ma kłopotów z gwarancją drukarki

Tomasz Wasiewicz
Editor
8 miesięcy temu
Reply to  Malory

Bardzo dziękujemy za opinię! Nigdy nie zdarzyło się, że toner wysechł szybciej albo zostawiał plamy?

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku