Na cenę zamówienia kuriera składają się dwa elementy – koszt samej przesyłki kurierskiej i dodatkowa opłata za to, że kurier podjedzie do nadawcy po odbiór przesyłki. No i jeszcze musisz wiedzieć jak zamówić kuriera do domu.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Jak zamówić kuriera i nie przepłacić – dwie/trzy kwestie
Kurier – zamów tanio
Możesz oczywiście przestudiować sobie cenniki wszystkich firm kurierskich i ustalić, która jest najtańsza, ale jest kilka tych firm, więc dobrze byłoby chociaż wiedzieć gdzie zacząć? Dobra wiadomość: w 2017 roku Polski Instytut Badań Jakości PIBJA zrobił analizę cenników wszystkich największych firm i wyszło im, że z reguły (bo analiza była przeglądowa i dotyczyła różnych przesyłek: w różnych gabarytach i wagach) najtaniej wychodzi wysłać przesyłkę przez InPost, który uzyskał wynik 93% w tej kategorii.
Na drugim miejscu znalazł się DHL z wynikiem 81%, a na trzecim DPD z wynikiem 76%. Poszukiwania można więc zacząć od tych właśnie firm.
Poza tym, jeżeli masz do wysłania konkretną paczkę, to możesz skorzystać z kalkulatora przesyłek kurierskich, czyli aplikacji on-line, która wylicza dokładną cenę za wysłanie paczki o określonych parametrach. Z tym, że kalkulatory cen usług kurierskich to w rzeczywistości strony firm, które pośredniczą w zakupie usług kurierskich od dużych operatorów.
Ich ceny mogą różnić się od cen ze standardowego cennika (powinny być niższe jeśli korzystasz z ich usług) i niekoniecznie są tak samo wiarygodne jak ogólnopolski operator logistyczny i nie zawsze mają dostęp do pełnej oferty wszystkich firm. Że już nie wspomnę o tym, że niektóre z nich wymagają rejestracji w serwisie zanim pokażą ofertę.
A ile zapłacisz jak zamówisz kuriera do domu? W niektórych firmach jest to wliczone w cenę, np. we wspomnianym powyżej DHL, a np. w (nominalnie tańszym) InPost musisz dopłacić (jak zamówisz kuriera do domu) ok. 5 zł (mniej jeżeli wysyłasz więcej paczek).
Kurier – zamów do domu
To jak zamówić kuriera do domu? Zobaczmy na przykładzie InPost. Przeskoczymy tu całą procedurę generowania przesyłki w Managerze Paczek i przejdźmy od razu do interesującej nas opcji.
Wybierając miejsce nadania przesyłki wybieramy tajemniczo brzmiącą opcję: „Utworzę zlecenie odbioru – przesyłkę odbierze kurier InPost (usługa dodatkowo płatna)”. Jeżeli wybierzemy tą opcję, to kurier przyjedzie do nas pod wskazany adres i odbierze przesyłkę. Musi oczywiście wiedzieć pod jaki ma przyjechać adres i tu InPost niestety komplikuje nam niepotrzebnie życie.
Niestety nie możemy wpisać adresu nadawcy wprost w formularzu. Zamiast tego trzeba w opcjach swojego konta zdefiniować wcześniej punkty nadania (podając dokładny adres) i przy przygotowywaniu przesyłki do wysłania wybrać jeden z nich. Celem tego rozwiązania jest umożliwienie firmie zweryfikowanie podanego adresu nadania. Niektórzy operatorzy są mniej ostrożni i pozwalają na podanie adresu odbioru w formularzu nadania.
Artykuł Sponsorowany