10 rzeczy, które powinieneś robić, by telefon służył przez lata

2

Korzystanie z etui i szkła ochronnego, odpowiednie ładowanie baterii oraz konserwacja telefonu, usuwanie niepotrzebnych aplikacji i instalacja programu antywirusowego – to tylko niektóre z działań, które wydłużają żywotność smartfonów. Sprawdź nasze rady, jak dbać o telefon i ciesz się dłużej sprzętem w dobrym stanie.

Jak i dlaczego dbać o smartfon?

Najbardziej znani producenci regularnie wypuszczają na rynek nowe telefony, które oferują większe możliwości niż poprzednie generacje. Wielu osobom nie zależy jednak na tym, by mieć najnowszy i najbardziej wydajny sprzęt, jeśli urządzenie, którego używają, ciągle działa stosunkowo dobrze.

Jeżeli też należysz do tej grupy, sprawdź poniższe rady, jak dbać o telefon i wydłużyć żywotność smartfonów. Nawet jeśli w przyszłości będziesz chciał kupić nowy model, odpowiednia konserwacja obecnego telefonu pozwoli Ci go drożej sprzedać.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

1. Uważaj na uszkodzenia i zarysowania ekranu

Pierwsza wskazówka może brzmieć banalnie. Ekran to jednak jeden z najbardziej podatnych na uszkodzenie elementów telefonu, a jego wymiana często jest nieopłacalna.

Dlatego też szczególnie uważaj na upadki i uderzenia, które mogą zniszczyć wyświetlacz. Ekran mogą też zarysować klucze, monety i inne przedmioty, które często znajdują się w kieszeni czy torebce, a także ziarenka piasku.

2. Szkło ochronne, czyli jak dbać o ekran smartfona

Chociaż wyświetlacze w nowych, zwłaszcza droższych telefonach są pokryte specjalnym, wytrzymałym szkłem, warto postawić na dodatkowe zabezpieczenie. Wysokiej jakości szkło ochronne często uchroni ekran przed zarysowaniem lub stłuczeniem, nawet jeśli samo nie przetrwa na przykład upadku na twarde podłoże z większej wysokości. Dobre szkła ochronne to takie, które mają twardość minimum H9 w skali Mohsa.

3. Etui też jest wskazane

Szkło ochronne zabezpieczy ekran. Z kolei etui typy „plecki” chroni obudowę telefonu przed zabrudzeniem lub porysowaniem. Dodatkowo lepiej amortyzuje też upadek smartfona. Etui dopasowane do konkretnego modelu telefonu nie ogranicza też jego funkcjonalności, a wręcz ułatwia trzymanie urządzenia w dłoni.

4. Unikaj wody i innych płynów

Wiele smartfonów źle znosi kontakt z wodą i innymi płynami. Nawet jeśli Twój telefon jest wodoodporny, słodkie napoje lub słona woda ciągle mogą mu poważnie zaszkodzić. Warto też sprawdzić w specyfikacji producenta, jaką ochronę przed wilgocią oferuje urządzenie, czyli na jaką głębokość i na jak długo możesz je bezpiecznie zanurzyć w wodzie.

5. Ładowanie, czyli jak dbać o baterię telefonu

Rozładowywanie do zera skraca żywotność baterii smartfonów. Dlatego też należy ładować telefon już wtedy, gdy poziom baterii spadnie do około 20%. Żywotność ogniwa możesz też przedłużyć, odłączając smartfon od zasilania, gdy będzie naładowany do 80-90%. Baterie w nowoczesnych telefonach najlepiej ładować więc częściej, ale przez krótszy czas.

6. Nie za ciepło, nie za zimno

Zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury mają niekorzystny wpływ na żywność smartfonów. Optymalna temperatura dla telefonów to 15-25°C, co oczywiście nie oznacza, że w ogóle nie należy ich używać w innych warunkach. Jednak intensywne korzystanie ze smartfona w czasie mrozów lub upałów nie służy mu. Nie zostawiaj też telefonu na słońcu lub grzejniku.

7. Uważaj na uszkodzenia gniazd

Gniazda należą do szczególnie podatnych na uszkodzenia elementów telefonu. Wprawdzie wiele nowszych smartfonów nie ma już wejścia na słuchawki, ale port USB jest w każdym modelu.

Dlatego też staraj się wkładać i wyciągać kabel z gniazda wyczuciem, a nie „na siłę”. Nie podnoś też nigdy telefonu za wpięty kabel, bo w ten sposób także możesz uszkodzić gniazdo.

8. Czyszczenie i konserwacja telefonu

Smartfon warto od czasu do czasu wyczyścić, nie tylko ze względów estetycznych czy higienicznych. Zabrudzenia ekranu zmniejszają też jego funkcjonalność, a wnikający do wnętrza telefonu pył i kurz z czasem mogą uszkodzić podzespoły urządzenia.

Do czyszczenia telefonu najlepsza jest ściereczka z mikrofibry – nawilżona delikatnym środkiem na bazie alkoholu lub w połączeniu ze sprejem do ekranów. Z kolei do gniazd i innych zakamarków obudowy może przydać się sprężone powietrze.

9. Aplikacje, czyli jak dbać o płynność działania smartfona

Jeśli Twój telefon działa coraz mniej płynnie, zwróć uwagę na zainstalowane aplikacje, które zajmują pamięć ROM, obciążają pamięć RAM i procesor oraz mogą przyczyniać się do szybszego rozładowania baterii. Przede wszystkim staraj się instalować tylko naprawdę przydatne aplikacje oraz usuwaj takie, których nie używasz. Spróbuj też wykorzystać aplikacje w wersji Lite lub Go, które mniej obciążają smartfon.

10. Zainstaluj program antywirusowy i aktualizacje

Nasza ostatnia rada również może przedłużyć działanie telefonu i zwiększyć jego płynność. Zawirusowany telefon często zwalnia, a niekiedy złośliwe oprogramowanie może jeszcze bardziej ograniczyć funkcjonalność Twojego telefonu lub całkowicie go zablokować. Zainstaluj więc dobry program antywirusowy – zwłaszcza na telefonie z systemem Anroid. Regularnie aktualizuj też oprogramowanie, bo nowsze wersje są bezpieczniejsze.

Wiesz już, jak dbać o telefon. Zastosowanie powyższych rad zauważalnie wydłuży żywotność smartfona, więc zamiast częściej go zmieniać, możesz rozejrzeć się za ciekawą ofertą. Tym bardziej, że na rynku nie brakuje atrakcyjnych propozycji sprzedawanych bez telefonów (sprawdź na przykład: https://www.njumobile.pl/oferta/abonament-mono).

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 4 Średnia: 4]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
11 miesięcy temu

Hmmm … 
Android goni i co roku wydaje nową wersję.

I trudno teraz pracować dłużej niż 3-4 lata, nawet jeśli sam telefon jeszcze dobrze działa.
Bo kupując np. w 2016 najnowszą komórkę z Andoidem 5.1, może uda się, że po drodze dostała 1 aktualizację do 6.0 i koniec, a to już raczej archaiczny sprzęt pod względem bezpieczeństwa.

Chyba trochę lepiej jest z iPhonem, ale trzeba słono za to zapłacić.

Tomasz Wasiewicz
Editor
Tomasz Wasiewicz(@twasiewicz)
11 miesięcy temu
Reply to  Jacek

W przypadku iPhone każdy model obsługiwany jest w pełni przez cztery lata. Przegrali co prawda sprawę w sądzie, że programowo obniżają jakość korzystania ze starszych modeli, ale nadal należy ten telefon wymienić. Szczerze, wydaje mi się, że i tak warto co te 3-4 lata zakupić nowy sprzęt. Jednocześnie przy takim okresie, można już uzasadnić wydatek 1-2 tys. zł na nowy sprzęt.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku