Zabezpieczanie nośników z danymi kojarzy się z wielkimi korporacjami, których dane są na wagę złota. Na co dzień, mniejsze firmy też mogą wykorzystywać dobrodziejstwa technologii i dbać o bezpieczeństwo wrażliwych informacji. Przygotowałam zestawienie ciekawych rozwiązań, dzięki którym możesz zabezpieczać zarówno pendrive’y jak i dyski z informacjami firmowymi. Z pewnością znajdziesz coś dla swojego biznesu. Dziś, tak jak nigdy, zarówno małe firmy jak i wielkie korporacje robią, co mogą aby zabezpieczać swoje dane. Wiadomo, że ze względu na budżety i możliwości infrastruktury, każda z nich realizuje tę potrzebę w różnym stopniu. Niemniej wymóg zabezpieczania nośników danych pozostaje. Skupiając się na potrzebach małych firm, warto się na początku zastanowić, co tak właściwie chcesz zabezpieczać i w jakim celu?
Każdy biznes jest inny, inaczej funkcjonuje i rządzi się własnymi prawami. Najczęściej jednak, małe firmy dążą do tego, aby stać się dużymi. W praktyce, właściciel lub pracownicy wyższego szczebla, często jeżdżą na różne spotkania z potencjalnymi kontrahentami lub klientami i to właśnie wtedy ich dane są najbardziej zagrożone. Mając na myśli zagrożenia chodzi nie tyle o włamy hakerskie, co bardziej zgubienie bagażu lub zwiększenie potencjalnego dostępu do danych osobom trzecim (np. kawiarnia, dworzec, przedział w pociągu).
Wówczas zagrożenie uszkodzenia lub zniknięcia danych wzrasta i właśnie wtedy musimy liczyć na solidność Naszych zabezpieczeń. Chodzi po prostu o to, że nawet jak zgubisz pendrive z dokumentami, to nikt inny nie będzie mógł się do nich dobrać.
Skoro szukamy rozwiązania do szyfrowania nośników z wrażliwymi danymi, w pierwszej kolejności musisz rozglądnąć się za programami, które bardzo często spełniają dokładnie takie potrzeby. Co więcej, są dostępne za darmo. Specjalnie dla Ciebie przygotowałam listę takich aplikacji i jestem przekonana, że wybierzesz coś dla siebie.
1. USB Safeguard
W przypadku, kiedy czeka Cię ważna i na dodatek długa podróż z wieloma spotkaniami i chcesz solidnie zabezpieczyć pendrive z ważnymi dokumentami, USB Safeguard będzie dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Aplikacja dostępna jest w wersji darmowej i płatnej. Różnica tkwi głównie w objętości nośnika, jaki możesz zaszyfrować. W darmowej wersji zaszyfrujesz do 2 GB danych. Wystarczy, że pobierzesz i zainstalujesz rozwiązanie jak każdy inny program, wskażesz, który nośnik chcesz zaszyfrować, wpiszesz hasło i potwierdzisz je. Potem klikniesz LOCK i gotowe.
2. USB Flash Security
Aplikacja USB Flash Security różni się od USB Safeguard przede wszystkim objętością pendrive’a, jaki możesz zaszyfrować. Dostajesz dodatkowe 2 GB do zabezpieczenia, czyli dzięki programowi możesz za darmo szyfrować nośniki o powierzchni 4 GB. Aby odpalić aplikację, najpierw musisz sformatować nośnik, czyli w przypadku pełnego pendrive’a, musisz ważne dane przerzucić gdzieś indziej, by ich nie stracić. Po zainstalowaniu programu, wystarczy włożyć nośnik do slotu USB i pojawi się komunikat z prośbą o wprowadzenie hasła. Oprogramowanie jest bardzo proste w instalacji – wystarczy trzymać się komunikatów, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez cały proces.
3. BitLocker
Największą zaletą aplikacji BitLocker jest to, że nie potrzebujesz ściągać żadnego oprogramowania, by z niego skorzystać. Jeśli masz zainstalowany Windows 7,8, Vistę lub Serwer 2008 i wyżej, powinieneś mieć dostęp do programu. W przeciwieństwie do poprzednich propozycji, tutaj możesz spokojnie szyfrować zarówno mniejsze pendrive’y jak i całe partycje, bez większych ograniczeń. Co więcej, w przypadku zaginięcia klucza szyfrującego, program poinstruuje Cię, jak go odzyskać. Jeśli wystąpi potrzeba dodania nowych danych, zostaną automatycznie zaszyfrowane.
Na rynku jest zdecydowanie więcej aplikacji, dzięki którym zapewnisz bezpieczeństwo firmowych danych. Jeśli masz swoich własnych faworytów – podziel się propozycjami w komentarzach :-)!
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
2GB a nie 2MB jak napisałaś
https://veracrypt.codeplex.com
Do czego to służy i czy jest po polsku? Czy tym programem można zabezpieczyć płytkę DVD przed kopiowaniem danych? Jeśli nie, to jakiego do tego użyć programu?
A jak zaszyfrować płytkę DVD (oprócz hasła) aby ją uchronić przed kopiowaniem?
Zaszyfrować dane przed ich nagraniem na płytkę.
Ja korzystałam kilka razy z BitLockera i ogólnie jest ok.
A jak skorzystać z bitlockera? Nie ma go w aplikacjach.
Cześć!
Musisz mieć odpowiednią wersję Windowsa, który BitLockera zawiera.
https://veracrypt.codeplex.com
A jak zaszyfrować płytkę DVD (oprócz hasła) aby ją uchronić przed kopiowaniem?
Do czego to służy i czy jest po polsku? Czy tym programem można zabezpieczyć płytkę DVD przed kopiowaniem danych? Jeśli nie, to jakiego do tego użyć programu?
Zaszyfrować dane przed ich nagraniem na płytkę.
Cześć!Musisz mieć odpowiednią wersję Windowsa, który BitLockera zawiera.