A niech to, strona www znowu się nie ładuje! Co się dzieje? Telefon nie wyszukuje waszej sieci, gdy zejdziecie na parter lub usiądziecie w ogrodzie? A może nie da się oglądać filmów w drugim pokoju, bo ciągle się zawieszają?
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Te wszystkie sytuacje zazwyczaj są spowodowane słabym sygnałem wi-fi. Im dalej od routera lub im więcej przeszkód między routerem a urządzeniem, z którego korzystacie, tym sygnał gorszy. Czasami słabnie tak bardzo, że uniemożliwia to normalne korzystanie z Internetu!
Wzmacniacze wi-fi są przekaźnikami, których zadaniem jest poprawa jakości sygnału. Podłączenie ich do routera pozwala pokryć „strefy offline” zapewniając stabilny i mocny sygnał w każdej części mieszkania. Jeśli zastanawiacie się czy i wam potrzebny jest wzmacniacz, to przeczytajcie nasz poradnik.
Jak wybrać wzmacniacz wi-fi?
Spis treści
- Jak działa wzmacniacz wi-fi?
- Wzmocnienie sygnału wi-fi w domu – kiedy jest konieczne?
- Gdzie umieścić wzmacniacz wi-fi?
- Wzmacniacz wi-fi czy router?
- Jak wybrać wzmacniacz wi-fi?
- Jak podłączyć wzmacniacz wi-fi do routera?
- Podsumowanie
Jak działa wzmacniacz wi-fi?
Wzmacniacz sieci wi-fi to niewielkie urządzenie, które odbiera sygnał z naszej sieci, wzmacnia go i przesyła do innych urządzeń, zapewniając silny i stabilny dostęp do Internetu w całym domu. Zaletą wzmacniacza jest jego niska cena, prosta konfiguracja i łatwe użytkowanie – wystarczy podłączyć i zapomnieć. To jedno z najszybszych rozwiązań pozwalających na wzmacnianie sygnału wi-fi w domowych warunkach.
Urządzenia można podzielić na trzy rodzaje. Wzmacniacz sygnału wi-fi bez kabla wychwytuje i przekazuje sygnał bezprzewodowo i wygląda podobnie do routera. Wzmacniacz wi-fi przez kabel (z gniazdem Ethernet) najczęściej jest podłączany bezpośrednio do routera. Są również urządzenia wkładane do gniazdka (z modułem PLC), wykorzystujące sieć elektryczną do przesyłu sygnału.
Wzmocnienie sygnału wi-fi w domu – kiedy jest konieczne?
Wzmacniacz wi-fi powinno się zastosować wszędzie tam, gdzie korzystanie z Internetu jest utrudnione. Zazwyczaj dzieje się tak wtedy, gdy router ma ograniczony zasięg – niewystarczający by sygnał był mocny i stabilny na całym terenie. Jeżeli Internet nie chce ładować stron, a smartfon nie znajduje naszej sieci, to znak, że zakup wzmacniacza wi-fi jest konieczny.
Najczęściej te problemy pojawiają się wtedy, gdy mieszkamy w kilkupiętrowym domu lub router jest umiejscowiony za ścianą lub nad stropem (niektóre materiały budowlane skutecznie tłumią sygnał). Problemy ze stabilnym sygnałem są również w sytuacji, gdy w okolicy jest wiele sieci (np. w bloku), które nawzajem się zagłuszają. Router może nie dawać sobie rady również wówczas, gdy do naszego wi-fi podłączone jest wiele urządzeń lub gdy korzystamy ze SmartTV, wymagającego stałego, mocnego sygnału.
Co daje wzmacniacz wi-fi? Krótko mówiąc pozwala rozwiązać ten problem. Wystarczy go uruchomić, by cieszyć się szybkim ładowaniem stron i stabilną transmisją danych w każdym miejscu domu czy ogrodu.
Gdzie umieścić wzmacniacz wi-fi?
Wzmacniacz umieszcza się tam, gdzie sygnał jest… mocny. W miejscach, gdzie jest on słaby lub zanika urządzenie nie spełni swojej funkcji, bo nie będzie w stanie go przechwycić. Jeżeli „stref offline” jest więcej, nic nie stoi na przeszkodzie by postawić kilka urządzeń w różnych miejscach mieszkania.
Nie wpływają one na siebie nawzajem, ale uwaga – mogą powodować opóźnienia i spowalniać transmisję danych. Wzmacniacz do swojej pracy będzie potrzebował zasilania, warto więc pomyśleć o łatwym dostępie do gniazdka.
Wzmacniacz wi-fi czy router?
Jeżeli zależy nam na dostępie do sieci w każdej części domu, chcemy by rozwiązanie było proste w konfiguracji i nie kosztowało majątku, wówczas wzmacniacz będzie dobrym wyborem. Jeżeli jednak ważna jest również dobra jakość sygnału, wówczas warto rozważyć inne rozwiązania.
Wzmocnienie sygnału wi-fi przez drugi router pozwala zachować prędkość transmisji danych i pokryć większą powierzchnię siecią bezprzewodową, jednak jest droższym rozwiązaniem niż wzmacniacz. Jego wadą jest konieczność przełączania się pomiędzy routerami, bo każdy z nich tworzy osobną sieć. Wymaga to również zaawansowanej konfiguracji, z którą nie każdy użytkownik sobie poradzi.
Bardziej zaawansowane systemy to m.in. wspomniane już rozwiązania typu PLC (sygnał przez sieć elektryczną) lub system wi-fi mesh. Jest to sieć urządzeń, które przekazują sygnał z routera bez utraty jego jakości. Zaletą tego rozwiązania jest niezauważalne przełączanie się urządzenia między poszczególnymi punktami sieci (podobnie jak w roamingu).
Smartfon po prostu podłącza się do źródła najsilniejszego sygnału. Największą wadą mesh wi-fi są koszty, kompatybilność urządzeń i trudność konfiguracji sieci.
Jak wybrać wzmacniacz wi-fi?
Żeby wzmacniacz spełniał swoją rolę musi mieć odpowiednie parametry techniczne. Dlatego wybierając model warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
1. Szybkość transmisji
Wzmacniacze bezprzewodowe często ograniczają przepustowość, ze względu na to, że jednocześnie pobierają i wysyłają dane. Warto więc poszukać modeli z dużą liczbą anten, by te opóźnienia nie były znaczące. Lepsze parametry prędkości mają urządzenia podłączane kablem do gniazda LAN lub wykorzystujące sieć elektryczną do przesyłu sygnału (moduł PLC) – tam ograniczenia te nie występują.
2. Standardy wi-fi
Każde urządzenie obsługuje określone standardy wi-fi. Powinny one być zgodne z tym, co oferuje nasz router i co obsługują nasze urządzenia. Najszybsze transmisje zapewniają standardy wi-fi 5 i 6 (oznaczane jako 802.11ac i 802.11ax). Lepiej więc kupić wzmacniacz obsługujący je, bo urządzenia działające w starszych standardach (a, b, g, n i innych) i tak będą działały, a te nowsze nie będą ograniczane.
3. Częstotliwość wi-fi
Wzmacniacze obsługują jedno lub dwa pasma. 2.4GHz to najpopularniejsza częstotliwość, o dużym zasięgu, mniejszej podatności na zakłócenia, ale często o obniżonej szybkości transmisji danych (korzystają z niego i starsze, i nowsze urządzenia). 5 GHz jest szybsze (porównuje się je do Internetu kablowego), ale jednocześnie ma mniejszy zasięg. Wzmacniacze obsługujące standard Wi-fi 5, 6 i czasami również 4 pracują w obu tych pasmach, pozostałe tylko w 2.4GHz.
4. Podłączenie LAN (gniazdo Ethernet, RJ-45)
Nie wszystkie urządzenia starszych typów korzystające z Internetu komunikują się bezprzewodowo, ale zazwyczaj można je podpiąć na kablu. Jeżeli mamy takie urządzenia, warto sprawdzić czy będzie jak je podłączyć.
5. Zasięg
Krótko mówiąc im większy zasięg tym lepiej, ale w małych mieszkaniach nie warto przepłacać za wzmacniacz wi-fi który obejmie trzech sąsiadów. To, jaki zasięg będzie miało urządzenie, zależy od wielu czynników zewnętrznych (pisaliśmy o nich wyżej) i powierzchni jaką ma pokryć sygnał wi-fi. Wiadomo, że inne są potrzeby w przypadku kawalerki w bloku, a inne w przypadku piętrowego domu z ogrodem. Najlepiej kupić wzmacniacz i przetestować w różnych miejscach, a dopiero w razie potrzeby dokupywać kolejne urządzenia.
6. Technologie przyspieszające transmisję
Niektóre wzmacniacze obsługują technologie pozwalające na przyspieszenie transmisji. Jedną z takich technologii jest TxBF (wiązka beamforming), która wysyła wzmocniony sygnał wi-fi z anteny bezpośrednio do urządzenia, a nie w różnych kierunkach.
Jak podłączyć wzmacniacz wi-fi do routera?
W zależności od modelu wzmacniacz można podłączyć wykorzystując WPS (Wi-Fi Protected Setup) lub konfigurując go korzystając z aplikacji na smartfona.
Jeżeli wzmacniacz i router mają funkcję WPS wówczas wystarczy podłączenie wzmacniacza do zasilania i wciśnięcie przycisku WPS na obu urządzeniach. Skomunikują się one między sobą i ustanowią bezpieczne połączenie.
Drugą metodą jest skorzystanie z aplikacji udostępnionej przez producenta sprzętu. Po zainstalowaniu jej na smartfonie lub tablecie prowadzi ona krok po kroku, konfigurując połączenie między routerem i wzmacniaczem. Będzie trzeba wybrać swoją sieć z listy oraz podać hasło dostępu do niej.
Konfigurację wykonuje się jednorazowo, bo wzmacniacz „zapamiętuje” podane ustawienia.
Podsumowanie
Wzmacniacze wi-fi są szybkim i łatwym sposobem na rozszerzenie sieci bezprzewodowej na wszystkie pomieszczenia. Są tanie i właściwie bezobsługowe, bo wystarczy je podłączyć i skonfigurować by działały. Można tworzyć wiele punktów, które pokryją zasięgiem całą powierzchnię domu i jego otoczenie.
Niestety, wzmacniacze nie mają samych zalet. Wybierając takie rozwiązanie warto pamiętać, że wzmacniacz będzie miał gorszą jakość sygnału niż drugi router. Problematyczna może być współpraca z innymi urządzeniami w sieci, bo konkurują one o dostęp do routera, co może się odbijać na jakości wi-fi. Przy kilku urządzeniach mogą one tworzyć osobne sieci, co jest dla użytkownika męczące – trzeba ręcznie przełączać się między wzmacniaczem a routerem.
Przed zakupem warto sprawdzić w jakim standardzie pracuje obecny router i urządzenia oraz kompatybilność wybranego modelu z routerem. Jeżeli będą to urządzenia tej samej firmy, to jest duża szansa, że będą współpracowały bez problemów. Nie można też zapominać o parametrach technicznych wzmacniacza wi-fi: jaki zasięg ma urządzenie, w jakich pasmach pracuje i czy można go podłączyć przewodowo. Dopiero uwzględnienie tych wszystkich czynników przed zakupem pozwoli nabyć odpowiednie urządzenie, które pokryje stabilną siecią wi-fi cały dom.
—
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Poznaj AVG Internet Security Unlimited – antywirus android. Serfuj po Internecie, płać przelewem, przechowuj zdjęcia na smartfonie i nie martw się zagrożeniami na urządzeniach mobilnych.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!