Kiedy jest czas na wymianę wyświetlacza w smartfonie?

0

W dzisiejszym świecie każdy z nas posiada telefon komórkowy. Większość z nas nosi w kieszeni lub torebce małe urządzenia służące nie tylko do wykonywania połączeń telefonicznych i wysyłania wiadomości, ale także do przeglądania stron internetowych, sprawdzania maila i wielu innych rzeczy, potocznie nazywane smartfonem. Charakteryzuje się on dużym szklanym ekranem, który bardzo łatwo uszkodzić. Poniżej przedstawimy wam kilka sytuacji, w których konieczna jest wymiana wyświetlacza w smartfonie.

Smartfon – budowa ekranu

Współczesne telefony komórkowe posiadają różne ekrany. Każdy smartfon ma szybkę ekranu, która ma za zadanie ochronić wyświetlacz. Różnica polega na tym, że jedne smartfony mają wyświetlacz zespolony z digitizerem, tak zwanym dotykiem, a inne dotyk mają połączony z szybką. Digitizer pełni bardzo ważną funkcję w smartfonie, ponieważ to dzięki niemu możemy korzystać z większości funkcji naszego telefonu. Jest to przezroczysta i bardzo cienka warstwa nad wyświetlaczem, która wykrywa nasz dotyk podczas używania telefonu.

Czy pęknięta szybka jest powodem do wymiany wyświetlacza w smartfonie?

Pytanie to zadawane jest bardzo często na forach internetowych. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakie uszkodzenia powstały w naszym smartfonie po zbiciu szybki. Jeśli jesteśmy posiadaczami telefonu, którego szybka jest zintegrowana z dotykiem, a ten nie działa poprawnie, będziemy zmuszeni wymienić szybkę naszego smartfona. Ponadto w przypadku gdy, obraz na ekranie nie wyświetla się wcale, pomimo tego, że telefon jest włączony, wymiana wyświetlacza w smartfonie będzie konieczna, gdyż jest to ewidentna oznaka jego uszkodzenia.

Inną oznaką, która powinna zmusić nas do wymiany wyświetlacza w naszym smartfonie, jest rozlany obraz. Może do tego dojść poprzez uszkodzenie mechaniczne, ale też przez zbyt długie trzymanie telefonu w wysokich temperaturach lub bezpośrednio na słońcu.

Czy wymiana wyświetlacza w smartfonie się opłaca?

Jeśli w naszym smartfonie uszkodzeniu uległa wyłącznie szybka, to koszt jej wymiany nie powinien być wysoki. Zależy on jednak również od tego, czy wymieniamy samą szybkę, czy szybkę z digitizerem. Ta druga opcja jest niestety droższa ze względu na wyższą cenę tego komponentu.

W przypadku, gdy wyświetlacz naszego smartfona nie działa prawidłowo, koszty są jeszcze większe i to niezależnie od typu telefonu komórkowego, który posiadamy. Ponadto do większości uszkodzeń wyświetlacza w smartfonie dochodzi w sposób mechaniczny, poprzez upadek lub przygniecenie telefonu, a tego gwarancja producenta nie obejmuje. Dlatego przed podjęciem decyzji o wymianie wyświetlacza w smartfonie musimy zastanowić się, jak długo będziemy chcieli jeszcze z niego korzystać. Jeśli mamy stary telefon, naprawa wyświetlacza może okazać się nieopłacalna, ponieważ będzie przewyższała wartość naszego smartfona. W takim wypadku lepiej będzie kupić sobie nowy telefon. Może w tym pomóc nam ranking smartfonów. Dzięki niemu dobierzemy dla siebie wysokiej jakości telefon spełniający wszystkie nasze oczekiwania.

Inną sprawą jest czas, kiedy nasz smartfon jest stosunkowo nowy, a jego wyświetlacz uległ uszkodzeniu. W takiej sytuacji jego wymiana będzie opłacalna, gdyż cena potrzebnych komponentów oraz koszt praca serwisanta nie będzie przewyższał wartości naszego smartfona.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku