Wymiana płyty głównej – kiedy ją wykonać i ile może kosztować?

0

Skoro płyta główna stanowi jeden z najważniejszych i kluczowych elementów składających się na komputer osobisty, obok wszelkich związanych z nią awarii nie da się przejść obojętnie. Warto zastanowić się, w jakich sytuacjach naprawiać, a w jakich wymieniać płytę główną. To z kolei rodzi pytanie: ile to wszystko będzie kosztować? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Awaria płyty głównej – naprawiać czy wymieniać?

Weźmy pod uwagę pierwszy scenariusz, w którym myśl o wymianie płyty głównej pojawia się w związku z awarią tej części. To już rodzi pewne komplikacje, ponieważ o problemach z płytą głównej mogą świadczyć rozmaite zdarzenia, m.in.:

  • nieprawidłowe funkcjonowanie portów USB czy złączy HDMI,
  • niebieski ekran śmierci systemu Windows,
  • nieprawidłowe działanie sprawnej klawiatury,
  • ślady mechanicznego uszkodzenia płyty głównej, np. spalenia,
  • notoryczne zacinanie się, wyłączanie lub restartowanie komputera,
  • brak możliwości uruchomienia komputera.

Powyższe objawy mogą też świadczyć o innych usterkach, dlatego tak istotną rolę odgrywa diagnostyka. Właściwe rozpoznanie może jednak jednoznacznie wskazywać na konieczność… właśnie, dobre pytanie – naprawy czy wymiany?

Płyty główne można naprawiać jedynie po niektórych awariach. Zazwyczaj polega to na wymianie komponentów BGA, wybranych gniazd, kondensatorów, przetworników, kontrolerów czy układu BIOS. Wymaga to dużej precyzji oraz specjalistycznych narzędzi, dlatego lepiej nie próbować naprawy na własną rękę. Należy jednak spodziewać się kosztów nawet kilkuset zł, wliczając wynagrodzenie za pracę dla fachowca.

Czy naprawa jest zatem opłacalna? Nie w każdym przypadku. Płyty główne od firmy Gigabyte kosztują zarówno 200-600 zł, jak 1300-1700 zł. To spory rozstrzał cenowy, świadczący o tym, że użytkownicy szukają w równym stopniu standardowych i zaawansowanych podzespołów

Wymiana płyty głównej w trakcie modyfikacji komputera

Istnieje też drugi scenariusz, w którym chęć wymiany płyty głównej jest podyktowana zamiarem ulepszenia komputera, aby spełniał standardy potrzebne np. do obsługi zaawansowanego oprogramowania lub gry w najnowsze tytuły. Wiesz już, że płyty główne z górnej półki to wydatek dochodzący do granicy 2,5-3,5 tys. zł, a na rynku znajdziesz też ekstremalnie drogie podzespoły w cenie np. 7-8 tys. zł. Wszystko zależy więc od Twoich możliwości i potrzeb.

Weź pod uwagę spore różnice między poszczególnymi płytami głównymi. Mają one różne formaty czy gniazda (ang. sockets), co z kolei determinuje wybór procesora z konkretnej serii. To płyta główna jest „bazą” każdego komputera, do której podpina się inne części. Dlatego nie może to być przypadkowy wybór, a bardzo świadome zamówienie, ściśle powiązane z selekcją pozostałych komponentów.

Przygotuj się zatem na wydatek kilkuset zł (w tańszym wariacie) lub kilku tys. zł (jeżeli interesuje Cię standard dla profesjonalnych graczy). Być może nie chcesz zajmować się składaniem komputera na własną rękę i potrzebujesz jedynie nowego, sprawnego, gotowego do działania PC. Wówczas sprawdź ofertę sklepu Sferis np. w kategorii laptopów Lenovo dostępną pod adresem https://www.sferis.pl/laptopy-nowe-4152/lenovo. Są one wyposażone w solidne płyty główne, do których podpina się m.in. procesory Intel.

Masz pytania? Chciałbyś coś dodać? Zostaw komentarz poniżej!

Artykuł sponsorowany.


Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku