Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez telewizora. Trudno się temu dziwić – dzięki niemu możemy zarówno oglądać filmy w jakości niemalże tak wysokiej jak na sali kinowej, jak i podpiąć konsolę i zrelaksować się grając w ulubioną grę na dużym ekranie. Czym kierować się przy wyborze tego typu sprzętu?
Rozdzielczość
Najważniejszą kwestią jest jakość obrazu. Na rynku dostępne są telewizory w rozdzielczości HD Ready, Full HD oraz Ultra HD (4K). Z rozdzielczością HD Ready (133 x 768 pikseli) spotkać możemy się coraz rzadziej. Przeważnie mamy z nią do czynienia w przypadku najmniejszych telewizorów, do 32 cali.
Telewizory Full HD (1920 x 1080 pikseli) stanowią od kilku lat standard we wszelkiego rodzaju rankingach najlepszego sprzętu, w szczególności w segmencie urządzeń z ekranami między 40 75 cali. Wato tu pamiętać, że lepsza jakość obrazu niekoniecznie wiąże się z większą ilością pikseli – kluczową rolę odgrywają tu także dodatkowe opcje poprawy obrazu. Więcej informacji na temat telewizorów Full HD znaleźć można pod adresem: http://www.lg.com/pl/telewizory-full-hd. W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się telewizory Ultra HD, które oferują aż czterokrotnie wyższą rozdzielczość (3840 x 2160 pikseli). Nawet, gdy nie dysponujemy programem nadawanym w rozdzielczości 4K, wyraźnie da się zauważyć, że obraz jest tu wyraźniejszy, a nawet drobne szczegóły – lepiej dostrzegalne.
Dźwięk
Większość telewizorów do 32 cali oferuje nagłośnienie o mocy ogólnej wynoszącej 8 lub 10 W. W modelach od 40 cali w górę spotkać można się zwykle z 20 W. Zamiast szukać telewizora z jak największą ilością watów, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie kupno wysokiej jakości soundbara, który jest w stanie nawet kilkukrotnie poprawić jakość dźwięku wydobywającego się ze sprzętu.
Technologia odświeżania
To kolejny z parametrów, który warto wziąć pod uwagę kupując telewizor. Niestety, wiele osób myli go z częstotliwością matrycy. Do wyboru mamy modele z częstotliwością wynoszącą 50, 100 lub 200 herców. Im ich liczba jest większa, tym lepsza płynność ruchu na ekranie. W większości telewizorów mamy do czynienia z pierwszą wartością. W specyfikacjach technicznych poszczególnych modeli, technologia odświeżania wyrażana jest daną liczbą (100, 200, 400, 2000 itd.). W praktyce nie ma to jednak żadnego przełożenia na płynność ruchu. Może być ona identyczna w telewizorach z odświeżaniem 100 i 1000.
Smart TV
Coraz popularniejszy ostatnio sprzęt określany mianem Smart TV, poza wbudowanym WiFi, ma również w większości przypadków funkcję korzystania z przeglądarki internetowej, setki różnego rodzaju aplikacji do oglądania filmów czy serial, słuchania muzyki lub grania w gry, łączność z innymi urządzeniami, jak smartfon czy tablet oraz systemy operacyjne. Wbudowane WiFi umożliwia połączenie się z siecią drogą bezprzewodową. Przeglądarka internetowa pozwala na surfowanie po Internecie w identyczny sposób, jak na komputerze. Za sprawą łączności z urządzeniami mobilnymi, możliwe staje się natomiast przesyłanie obrazów, zdjęć czy plików muzycznych wprost na ekran, przez WiFi.
Zakrzywiony ekran
Nadaje on telewizorowi unikalny wygląd i sprawia, że oglądając filmy zyskujemy większą głębię. Niestety, by w pełni korzystać z możliwości tego sprzętu, należy wydać na niego niekiedy nawet dwa razy więcej co na klasyczny model. Kluczową rolę odgrywa tu także rozmiar ekranu – zakrzywienie ma sens dopiero w modelach od 48 cali w górę. Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, że głębia obrazu widoczna jest jedynie dla osób siedzących na wprost telewizora, a przy codziennym oglądaniu telewizji naziemnej, jakość nadawanego sygnału nie zagwarantuje znaczącej różnicy w obrazie w stosunku do klasycznych odbiorników.
Technologia 3D
Zainteresowanie tą technologią od kilku lat spada, lecz na rynku w dalszym ciągu dostępne jest kilka modeli w nią wyposażonych. Obecnie wyróżnia się dwie technologie 3D – pasywną (nazywaną również polaryzacyjną), gdzie na ekranie telewizora wyświetlane są dwa obrazy, w czasie oglądania filmu do każdego oka dociera inny, a za sprawą okularów z filtrami polaryzacyjnymi uzyskujemy jeden spójny obraz oraz aktywną (migawkową), w której mamy do czynienia z okularami wyposażonymi w szkła z warstwą cienkich kryształków zasłaniających raz jedno, raz drugie oko tworząc w ten sposób efekt 3D.
Opcje dodatkowe
Do najpopularniejszych zalicza się:
- Możliwość odczytu muzyki, zdjęć czy filmów z podłączonego do telewizora dysku lub pendrive’a
- Funkcja nagrywania oglądanego filmu na zewnętrzny dysk twardy podłączony do komputera przez port USB
- Time Shift – opcja pozwalająca na zatrzymanie filmu i powrót do niego po jakimś czasie
- Sterowanie głosowe – razem ze smartfonem funkcja ta umożliwia wypowiadanie komend czy wyszukiwanie w sieci słów kluczowych
- Możliwość sterowania jednym pilotem sprzętem od tego samego producenta
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu
Czy na chwilę obecną takie smart tv są w miarę bezpieczne? Skoro mają połączenie z internetem zagrażają im ataki. Czy na takim telewizorze możemy surfować po internecie bez podłączania do niego komputera?
Np. Philips ma Androida z regularnymi aktualizacjami. Jest więc w miarę bezpiecznie. No ale oczywiście najważniejsze jest to, by samemu zachować ostrożność, to oczywista podstawa.
Czy na chwile obecna takie smart tv sa w miare bezpieczne? Skoro maja polaczenie z internetem zagrazaja im ataki. Czy na takim telewizorze mozemy surfowac po internecie bez podlaczania do niego komputera?
Np. Philips ma Androida z regularnymi aktualizacjami. Jest wiec w miare bezpiecznie. No ale oczywiscie najwazniejsze jest to, by samemu zachowac ostroznosc, to oczywista podstawa.