Kiedy rejestrujesz domenę, to nie stajesz się jej właścicielem, lecz abonentem. Po jej opłaceniu, uzyskujesz prawo do użytkowania jej przez rok. Domenę rejestruje się w firmie, która pełni funkcję operatora domen z danym rozszerzeniem. Jakie znaczenie ma to, na jaką ofertę się zdecydujesz?
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Wybieramy operatora domen
Rejestrem domen z rozszerzeniem .pl zajmuje się NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy. Interesującej cię nazwy nie rejestrujesz jednak w instytucie, tylko u jednego z jego partnerów, którzy pełnią funkcję operatorów domen.
Każdy z operatorów to odrębna firma, która prowadzi działalność zgodnie z wewnętrznymi zasadami m.in. sama ustala ceny usług i ich zakres. Wybór operatora to ważna decyzja. Na co należy zwrócić uwagę, decydując się, w której firmie zarejestrujesz domenę? Oto kluczowe kwestie:
- Ceny za domeny – najczęściej w przypadku popularnych rozszerzeń cena za pierwszy rok jest zdecydowane niższa niż za kolejny. Warto korzystać z takich okazji, o ile masz pewność, że w ofercie nie ma żadnych haczyków. Zwróć uwagę, czy operator nie zastrzegł w umowie konieczność przedłużenia jej na kolejny rok. To jednak w żaden sposób nie przekreśla oferty. Możliwe, że dalej będzie ona atrakcyjna, ale należy brać pod uwagę, ile wyniosą opłaty za adres przez kolejne dwa czy trzy lata. Zdarzają się również oferty, które pozwolą ci zarezerwować domenę nawet za darmo. Taką propozycję miała, w dniu powstawania tego artykułu, firma AZ.pl dla rozszerzenia .eu.
- Zasady transferu domeny – operacja ta polega na przeniesieniu obsługi danej domeny do innego operatora. Żeby było to możliwe, abonent musi otrzymać od operatora, u którego obecnie ma swoją nazwę kod authinfo. Jest on niezbędny do przeprowadzenia transferu. W jaki sposób taki kod można uzyskać? Może on być dostępny po zalogowaniu w panelu administracyjnym bądź należy złożyć wniosek o jego udostępnienie. Warto też zapoznać się z opiniami innych klientów na temat firmy i jej elastyczności w przypadku zmiany operatora.
- Dostępność rozszerzeń – jeśli interesuje cię korzystanie z wielu rozszerzeń domen, to weź pod uwagę, czy dany operator daje taką możliwość. Nie w każdej firmie możliwe będzie zarejestrowanie domeny regionalnej (np. .waw.pl), domen narodowych innych krajów (np. .de) czy tzw. nowych domen (np. .marketing).
- Panel zarządzania – warto sprawdzić, jak wygląda panel zarządzania domenami u danego operatora. Czy jest on domyślny? Czy firma przygotowała do niego instrukcję, w której zawarła informacje na temat wdrażania najważniejszych zmian?
- BOK – czyli Biuro Obsługi Klienta. Z pewnością nie chcesz oczekiwać kilka dni na odpowiedź ani usłyszeć, że musisz poczekać 40 minut w kolejce na połączenie telefoniczne. Choć w przypadku domen pomoc będzie ci potrzebna rzadziej niż przy hostingu, to i tak ważne jest, abyś rozwiązał swój problem jak najszybciej.
- Funkcjonalna wyszukiwarka – jej mechanizm może być skonstruowany tak, że nie tylko będzie szukać konkretnej nazwy, ale da ci wiele sugestii, wedle których możesz dokonywać wyboru. Załóżmy, że interesuje cię domena tanieksiazki.pl., ale okaże się, że jest ona zajęta – wyszukiwarka może dać ci propozycje tej samej nazwy z innymi rozszerzeniami. Może również wygenerować listę nazw podobnych z preferowanym przez ciebie rozszerzeniem, co zdecydowanie ułatwi ci odnalezienie odpowiedniej domeny.
- Zakup w pakiecie – najczęściej bardziej opłaca się zakup domeny i hostingu w jednej firmie. Często domenę można otrzymać za darmo na jeden rok jako dodatek do usługi serwerowej.
Artykuł partnera