7 rzeczy na które warto zwrócić uwagę wybierając kartę graficzną

2

Najnowsze gry mają bardzo wysokie wymagania, którym nie każda karta graficzna jest w stanie sprostać. Czasami trzeba zainwestować w nowszy, lepszy model. Który sprawdzi się w naszym komputerze? Czy lepszy jest Radeon czy GeForce? Czy karta będzie współpracowała z innymi podzespołami? Na co zwrócić uwagę, gdy przeglądamy oferty na karty graficzne?

Na co zwrócić uwagę wybierając kartę graficzną do komputera:

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

1. Kompatybilność z podzespołami, rozmiar karty graficznej

Karta graficzna musi być kompatybilna z zainstalowanymi elementami. Trzeba ją wpiąć do płyty główniej, musi więc mieć odpowiednie złącza, o zgodniej liczbie pinów (obecnie najczęściej są to 82 piny w linii, oznaczane jako PCI-Express x16). Koniecznie trzeba też sprawdzić czy procesor nie ogranicza karty graficznej. Jeżeli będzie za mocna, wówczas nie da się wykorzystać jej wszystkich możliwości, bo procesor jej nie obsłuży.

Ważna jest również wielkość. Należy wybrać odpowiedni rozmiar (mały, średni lub duży), bo karta musi zmieścić się w obudowie i nie przeszkadzać innym podzespołom podpiętym do płyty głównej.

2. Złącza karty graficznej

Standardem nowych kart jest złącze HDMI lub miniHDMI, dzięki którym podłączymy monitor i urządzenia VR (Virtual Reality). Często w karcie jest również Display Port, pozwalający na korzystanie z wielu ekranów oraz z zaawansowanych technologii synchronizacji obrazu. Starsze monitory mogą potrzebować odpowiedniego złącza: VGA (analogowego) lub DVI (cyfrowego).

Czym kierować się przy wyborze karty graficznej.

Karta graficzna powinna mieć odpowiednią wielkość i określony zestaw złącz.

3. Pamięć VRAM karty graficznej

Karty graficzne mają własną pamięć, która pozwala im obsłużyć wykonywane operacje. Nowsze typy pamięci (GDDR3, GDDR5) są szybsze, bardziej wydajne i pobierają mniej prądu. Wciąż można się też spotkać ze starszymi typami, np. DDR3.

Ważna jest też ilość pamięci. Gdy będzie jej za mało, korzystanie z wysokiej jakości obrazu lub granie z najwyższymi detalami może być niemożliwe. Ważne jest to, by procesor pozwalał na wykorzystanie pamięci w pełni (nie był za słaby dla karty).

4. Oznaczenia karty graficznej

Oznaczenia kart graficznych ułatwiają wybranie właściwego modelu do planowanych zastosowań. W przypadku GeForce wersje ze średnio-niskiego segmentu oznaczane są jako GT, a modele dla graczy jako GTX lub RTX. Karty graficzne RTX są oparte na architekturze Turing, pozwalającej na jeszcze lepsze odwzorowanie rzeczywistości w grach.

Karty bez tych skrótów w nazwie to najprostsze modele.

5. Długość gwarancji

Wszystko może się zepsuć – karta graficzna również. Gwarancja pozwala wymienić wadliwy sprzęt na nowy lub naprawić go bez dopłat. Zazwyczaj są dwa rodzaje gwarancji: producenta (liczona od dnia zakupu lub produkcji karty) lub gwarancja sklepu (wtedy za naprawę / wymianę odpowiada sklep, gdzie karta została zakupiona).

6. Chłodzenie karty graficznej

Do chłodzenia kart graficznych wykorzystuje się najczęściej powietrze. Montuje się na nich radiatory wypromieniowujące na zewnątrz ciepło, które jest następnie usuwane przez wentylatory lub turbiny. Dla najlepszych kart to nie jest wystarczające, więc używa się chłodzenia cieczą, krążącą w zamkniętym systemie we wnętrzu komputera.

7. Zasilanie karty graficznej

Najmocniejsze modele mają tak duże zapotrzebowanie na energię, a nie każdy zasilacz będzie w stanie je zaspokoić. Warto zwrócić uwagę na moc zasilacza, jak również na odpowiednie złącza, by dało się podpiąć kartę (najczęściej jest to gniazdo na 6 lub 8 pinów).

Dobrze wybrana karta graficzna będzie kompatybilna z resztą sprzętu, obsłuży grę i będzie wykorzystywała wszystkie swoje zasoby.

Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
1 miesiąc temu

Dla mnie najważniejsze były testy na youtube. Przed zawsze oglądam i czytam jak najwięcej aby mieć porównanie cenowe i wydajność w różnych grach

Tomasz Wasiewicz
Editor
1 miesiąc temu
Reply to  Łukasz

A sprawdza Pan jakieś strony, porównujące parametry wybranych kart? Czy tylko wideo w serwisie YT?

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku