Najnowsze gry mają bardzo wysokie wymagania, którym nie każda karta graficzna jest w stanie sprostać. Czasami trzeba zainwestować w nowszy, lepszy model. Który sprawdzi się w naszym komputerze? Czy lepszy jest Radeon czy GeForce? Czy karta będzie współpracowała z innymi podzespołami? Na co zwrócić uwagę, gdy przeglądamy oferty na karty graficzne?
Na co zwrócić uwagę wybierając kartę graficzną do komputera:
Spis treści
- 1. Kompatybilność z podzespołami, rozmiar karty graficznej
- 2. Złącza karty graficznej
- 3. Pamięć VRAM karty graficznej
- 4. Oznaczenia karty graficznej
- 5. Długość gwarancji
- 6. Chłodzenie karty graficznej
- 7. Zasilanie karty graficznej
1. Kompatybilność z podzespołami, rozmiar karty graficznej
Karta graficzna musi być kompatybilna z zainstalowanymi elementami. Trzeba ją wpiąć do płyty główniej, musi więc mieć odpowiednie złącza, o zgodniej liczbie pinów (obecnie najczęściej są to 82 piny w linii, oznaczane jako PCI-Express x16). Koniecznie trzeba też sprawdzić czy procesor nie ogranicza karty graficznej. Jeżeli będzie za mocna, wówczas nie da się wykorzystać jej wszystkich możliwości, bo procesor jej nie obsłuży.
Ważna jest również wielkość. Należy wybrać odpowiedni rozmiar (mały, średni lub duży), bo karta musi zmieścić się w obudowie i nie przeszkadzać innym podzespołom podpiętym do płyty głównej.
2. Złącza karty graficznej
Standardem nowych kart jest złącze HDMI lub miniHDMI, dzięki którym podłączymy monitor i urządzenia VR (Virtual Reality). Często w karcie jest również Display Port, pozwalający na korzystanie z wielu ekranów oraz z zaawansowanych technologii synchronizacji obrazu. Starsze monitory mogą potrzebować odpowiedniego złącza: VGA (analogowego) lub DVI (cyfrowego).
3. Pamięć VRAM karty graficznej
Karty graficzne mają własną pamięć, która pozwala im obsłużyć wykonywane operacje. Nowsze typy pamięci (GDDR3, GDDR5) są szybsze, bardziej wydajne i pobierają mniej prądu. Wciąż można się też spotkać ze starszymi typami, np. DDR3.
Ważna jest też ilość pamięci. Gdy będzie jej za mało, korzystanie z wysokiej jakości obrazu lub granie z najwyższymi detalami może być niemożliwe. Ważne jest to, by procesor pozwalał na wykorzystanie pamięci w pełni (nie był za słaby dla karty).
4. Oznaczenia karty graficznej
Oznaczenia kart graficznych ułatwiają wybranie właściwego modelu do planowanych zastosowań. W przypadku GeForce wersje ze średnio-niskiego segmentu oznaczane są jako GT, a modele dla graczy jako GTX lub RTX. Karty graficzne RTX są oparte na architekturze Turing, pozwalającej na jeszcze lepsze odwzorowanie rzeczywistości w grach.https://www.ceneo.pl/99104998#cid=42462&
Karty bez tych skrótów w nazwie to najprostsze modele.
5. Długość gwarancji
Wszystko może się zepsuć – karta graficzna również. Gwarancja pozwala wymienić wadliwy sprzęt na nowy lub naprawić go bez dopłat. Zazwyczaj są dwa rodzaje gwarancji: producenta (liczona od dnia zakupu lub produkcji karty) lub gwarancja sklepu (wtedy za naprawę / wymianę odpowiada sklep, gdzie karta została zakupiona).
6. Chłodzenie karty graficznej
Do chłodzenia kart graficznych wykorzystuje się najczęściej powietrze. Montuje się na nich radiatory wypromieniowujące na zewnątrz ciepło, które jest następnie usuwane przez wentylatory lub turbiny. Dla najlepszych kart to nie jest wystarczające, więc używa się chłodzenia cieczą, krążącą w zamkniętym systemie we wnętrzu komputera.
7. Zasilanie karty graficznej
Najmocniejsze modele mają tak duże zapotrzebowanie na energię, a nie każdy zasilacz będzie w stanie je zaspokoić. Warto zwrócić uwagę na moc zasilacza, jak również na odpowiednie złącza, by dało się podpiąć kartę (najczęściej jest to gniazdo na 6 lub 8 pinów).
Dobrze wybrana karta graficzna będzie kompatybilna z resztą sprzętu, obsłuży grę i będzie wykorzystywała wszystkie swoje zasoby.
Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Dla mnie najważniejsze były testy na youtube. Przed zawsze oglądam i czytam jak najwięcej aby mieć porównanie cenowe i wydajność w różnych grach
A sprawdza Pan jakieś strony, porównujące parametry wybranych kart? Czy tylko wideo w serwisie YT?