Zauważyłeś, że Twój smartfon nie działa już tak szybko jak przy zakupie? Początkowa przyjemność z użytkowania przechodzi w irytację z powodu „zamulania”? Coraz wolniej reaguje na polecenia? Przestał pracować z szybkością błyskawicy? Quick powoli zmienia się w slow?
Niestety problem ten dotyczy większości użytkowników smartfonów. W szczególności, że to niewielkie urządzenie stanowi często codzienne centrum dowodzenia. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, dlaczego Twój telefon działa coraz wolniej. Zobacz, jak możesz poradzić sobie z tym problemem.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
7 głównych przyczyn wolnego działania smartfona
Spis treści
- Po pierwsze: brak wolnej pamięci. Usuń zbędne aplikacje, foldery i pliki
- Po drugie: brak czyszczenia pamięci podręcznej. Odśwież cache
- Po trzecie: działające w tle widżety i animowane tapety. Pamiętaj żeby je wyłączyć
- Po czwarte: brak aktualizacji systemu. Instaluj najnowsze wersje na bieżąco
- Po piąte: brak restartu. Zamknij zbędne procesy
- Po szóste: aplikacje przyspieszające działanie systemu. Zdecydowanie nie korzystaj
- Po siódme: przywrócenie ustawień fabrycznych. Ostateczny krok
Po pierwsze: brak wolnej pamięci. Usuń zbędne aplikacje, foldery i pliki
Brak wolnego miejsca to najczęstsza przyczyna spowolnienia działania urządzenia. W ferworze pobierania kolejnych aplikacji, pstrykania niezliczonych ilości selfie czy kręcenia filmików bardzo często zapominamy o tym ważnym komponencie. Po jakimś czasie w telefonie znajduję się ogrom niepotrzebnych danych, zabierających mnóstwo miejsca.
Zacznij więc przejrzenia aplikacji i pozostaw tylko te, których naprawdę używasz. Pozostałe odinstaluj lub wyłącz/wymuś zatrzymanie. Pamiętaj, że są one największymi pożeraczami pamięci!
Następnie przejrzyj wszystkie zdjęcia czy nagrania i usuń zbędne pliki. Jeśli nie chcesz się ich trwale pozbywać, przenieś na kartę pamięci lub dysk. Jeśli nie robisz tego systematycznie, niestety czeka Cię trochę pracy. Jednak w rezultacie zyskujesz to, czego Twój smartfon najbardziej potrzebuje do szybkiej pracy: wolnej, niezapchanej pamięci.
Po drugie: brak czyszczenia pamięci podręcznej. Odśwież cache
Dzięki pamięci podręcznej – tzw. cache – wszystkie aplikacje działają szybciej. W momencie gdy zgromadzi się na niej zbyt dużo danych i zaczyna brakować wolnego miejsca, automatycznie zmniejsza się wydajność i szybkość ich pracy. Warto więc okresowo odświeżyć cache, by programy mogły znów szybko i swobodnie działać.
Wystarczy znaleźć w ustawieniach pamięć podręczną i wyczyścić ją poprzez opcję oczyszczania/usuwania plików. Można również wejść bezpośrednio w najczęściej używane aplikacje (np. Facebook, Instagram, WhatsApp) i wybrać opcję czyszczenia pamięci podręcznej. W ten sposób usuniesz zbędne dane zapychające pamięć, a praca smartfona powinna znacznie przyspieszyć.
Po trzecie: działające w tle widżety i animowane tapety. Pamiętaj żeby je wyłączyć
Niestety, za każdym widżetem stoi działanie aplikacji, która czerpie energię z urządzenia i znacznie spowalnia jego sprawność oraz zjada pamięć. Podobnie sytuacja wygląda z poruszającymi się obrazami. Wyglądają pięknie i efektownie ale w znacznym stopniu pogarszają pracę systemu.
Mimo, że widżety i tapety wizualnie przyciągają, zostaw na pulpicie główny tylko te, z których korzystasz i które są Ci przydatne. Resztę bezpowrotnie wyłącz lub usuń. Porządkując ekran zobaczysz, że Twój smartfon od razu wskoczy na szybsze obroty i będzie płynniej działać.
Po czwarte: brak aktualizacji systemu. Instaluj najnowsze wersje na bieżąco
Jeśli otrzymujesz powiadomienia o aktualizacji systemu i notorycznie odkładasz to na później, czas aby zmienić nawyki. Jeśli Twój telefon ma taką możliwość, instaluj wszystkie poprawki i mniejsze uaktualnienia od razu. Nowa wersja oprogramowania nie tylko niesie nowe funkcje, możliwości i zabezpieczenia ale również zapewnia szybszą i wydajną pracę oraz dłuższą żywotność baterii.
Aktualizacja trwa chwilę i znaleźć ją można w opcjach ustawień. Ważne, by na ten moment zabezpieczyć zgromadzone dane i wykonać ich kopię. Potem smartfon powinien działać jak nowy. Jeśli jednak masz wątpliwości dotyczące kompleksowej aktualizacji systemu, przed przystąpieniem do działania zasięgnij jeszcze opinii wśród użytkowników na forach.
Po piąte: brak restartu. Zamknij zbędne procesy
Proste rozwiązanie jakim jest zrestartowanie telefonu, może przynieść bardzo pozytywne skutki. Ponowne włącznie spowoduje zamknięcie niepotrzebnych procesów które obciążają pamięć i odświeży działanie urządzenia. To najszybsza i najprostsza metoda, zatem nie czekaj i wykonaj ją gdy tylko zauważysz, że praca Twojego smartfona wyraźnie zwalnia.
Po szóste: aplikacje przyspieszające działanie systemu. Zdecydowanie nie korzystaj
Szeroki wybór łatwo dostępnych aplikacji przyspieszających system prowadzi często do efektu odwrotnego. Działają w tle, zajmują dużo pamięci i wyłączają procesy które zaraz ponownie się ładują. Są raczej chwytliwym trikiem marketingowym niż rzeczywiście przydatnym i skutecznym narzędziem. Zdecydowanie lepiej przyspieszyć działanie smartfona za pomocą powyższych narzędzi, niż instalować kolejną, niepotrzebną aplikację.
Po siódme: przywrócenie ustawień fabrycznych. Ostateczny krok
Jeżeli wypróbowałeś już wszystkie metody i nie widzisz rezultatów, a telefon działa coraz wolniej, pozostaje ostatni krok jakim jest przywrócenie mu ustawień fabrycznych. Wtedy urządzanie będzie działać tak samo jak po zakupie. Funkcję tę znajdziesz w ustawieniach głównych, jednak musisz pamiętać o bardzo ważnej rzeczy!
Przy fabrycznym restarcie utracisz wszystkie zapisane dane, dokumenty, zdjęcia i filmy. Skasowane zostaną zgromadzone dotąd zasoby. Zatem zanim przystąpisz do tego ostatecznego kroku, skopiuj je na komputer, dysk zewnętrzny lub do pamięci w chmurze. Potem możesz go na spokojnie wykonać.
Jeśli zauważyłeś, że wraz z upływającym czasem Twój smartfon działa coraz wolniej, pracuje na mniejszych obrotach i zwiesza się, to niestety lepiej już nie będzie. Początkowe zachwyty nad szybkim i sprawnym działaniem urządzenia idą w niepamięć.
W większości winowajcą jest zapełniona po brzegi pamięć, pobierane notorycznie aplikacje, ogrom plików, danych i zbędnych elementów. W powyższych punktach dajemy wskazówki, jak można rozprawić z problemem i usprawnić pracę systemu. Jednak nic nie zrobi się samo, więc jeśli chcesz by telefon działał szybciej i wydajniej, sam zacznij działać. Zatem do dzieła.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG Internet Security Unlimited to idealny antywirus dla androida. Jeżeli wysyłasz maile, korzystasz z banku z poziomu smartfona to ten program jest właśnie dla Ciebie.