Dlaczego smartfon działa coraz wolniej?

0

Zauważyłeś, że Twój smartfon nie działa już tak szybko jak przy zakupie? Początkowa przyjemność z użytkowania przechodzi w irytację z powodu „zamulania”? Coraz wolniej reaguje na polecenia? Przestał pracować z szybkością błyskawicy?  Quick powoli zmienia się w slow?

Niestety problem ten dotyczy większości użytkowników smartfonów. W szczególności, że to niewielkie urządzenie stanowi często codzienne centrum dowodzenia. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, dlaczego Twój telefon działa coraz wolniej. Zobacz, jak możesz poradzić sobie z tym problemem.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

 • AVG Internet Security

  ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

  Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

  Sprawdź

 • Bezpieczna firma z AVG

  E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

  Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

  Zapisz się

7 głównych przyczyn wolnego działania smartfona

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Po pierwsze: brak wolnej pamięci. Usuń zbędne aplikacje, foldery i pliki

Brak wolnego miejsca to najczęstsza przyczyna spowolnienia działania urządzenia. W ferworze pobierania kolejnych aplikacji, pstrykania niezliczonych ilości selfie czy kręcenia filmików bardzo często zapominamy o tym ważnym komponencie. Po jakimś czasie w telefonie znajduję się ogrom niepotrzebnych danych, zabierających mnóstwo miejsca.

Zacznij więc przejrzenia aplikacji i pozostaw tylko te, których naprawdę używasz. Pozostałe odinstaluj lub wyłącz/wymuś zatrzymanie. Pamiętaj, że są one największymi pożeraczami pamięci!

Następnie przejrzyj wszystkie zdjęcia czy nagrania i usuń zbędne pliki. Jeśli nie chcesz się ich trwale pozbywać, przenieś na  kartę pamięci lub dysk. Jeśli nie robisz tego systematycznie, niestety czeka Cię trochę pracy. Jednak w rezultacie zyskujesz to, czego Twój smartfon najbardziej potrzebuje do szybkiej pracy: wolnej, niezapchanej pamięci.

Po drugie: brak czyszczenia pamięci podręcznej. Odśwież cache

Dzięki pamięci podręcznej –  tzw. cache – wszystkie aplikacje działają szybciej. W momencie gdy zgromadzi się na niej zbyt dużo danych i zaczyna brakować wolnego miejsca, automatycznie zmniejsza się wydajność i szybkość ich pracy. Warto więc okresowo odświeżyć cache, by programy mogły znów szybko i swobodnie działać.

Wystarczy znaleźć w ustawieniach pamięć podręczną  i wyczyścić ją poprzez opcję oczyszczania/usuwania plików. Można również wejść bezpośrednio w najczęściej używane aplikacje (np. Facebook, Instagram, WhatsApp) i wybrać opcję czyszczenia pamięci podręcznej. W ten sposób usuniesz zbędne dane zapychające pamięć, a praca smartfona powinna znacznie przyspieszyć.

Po trzecie: działające w tle widżety i animowane tapety. Pamiętaj żeby je wyłączyć

Niestety, za każdym widżetem stoi działanie aplikacji, która czerpie energię z urządzenia i znacznie spowalnia jego sprawność oraz zjada pamięć. Podobnie sytuacja wygląda z poruszającymi się obrazami. Wyglądają pięknie i efektownie ale w znacznym stopniu pogarszają pracę systemu.

Mimo, że widżety i tapety wizualnie przyciągają, zostaw na pulpicie główny tylko te, z których korzystasz i które są Ci przydatne. Resztę bezpowrotnie wyłącz lub usuń. Porządkując ekran zobaczysz, że Twój smartfon od razu wskoczy na szybsze obroty i będzie płynniej działać.

Po czwarte: brak aktualizacji systemu. Instaluj najnowsze wersje na bieżąco

Jeśli otrzymujesz powiadomienia o aktualizacji systemu i notorycznie odkładasz to na później, czas aby zmienić nawyki. Jeśli Twój telefon ma taką możliwość, instaluj wszystkie poprawki i mniejsze uaktualnienia od razu. Nowa wersja oprogramowania nie tylko niesie nowe funkcje, możliwości i zabezpieczenia ale również zapewnia szybszą i wydajną pracę oraz dłuższą żywotność baterii.

Aktualizacja trwa chwilę i znaleźć ją można w opcjach ustawień. Ważne, by na ten moment zabezpieczyć zgromadzone dane i wykonać ich kopię. Potem smartfon powinien działać jak nowy. Jeśli jednak masz wątpliwości dotyczące kompleksowej aktualizacji systemu, przed przystąpieniem do działania zasięgnij jeszcze opinii wśród użytkowników na forach.

Po piąte: brak restartu. Zamknij zbędne procesy

Proste rozwiązanie jakim jest zrestartowanie telefonu, może przynieść bardzo pozytywne skutki.  Ponowne włącznie spowoduje zamknięcie niepotrzebnych procesów które obciążają pamięć i odświeży działanie urządzenia. To najszybsza i najprostsza metoda, zatem nie czekaj i wykonaj ją gdy tylko zauważysz, że praca Twojego smartfona wyraźnie zwalnia.

Po szóste: aplikacje przyspieszające działanie systemu. Zdecydowanie nie korzystaj

Szeroki wybór łatwo dostępnych aplikacji przyspieszających system prowadzi często do efektu odwrotnego. Działają w tle, zajmują dużo pamięci i wyłączają procesy które zaraz ponownie się ładują. Są raczej chwytliwym trikiem marketingowym niż rzeczywiście przydatnym i skutecznym narzędziem. Zdecydowanie lepiej przyspieszyć działanie smartfona za pomocą powyższych narzędzi, niż instalować kolejną, niepotrzebną aplikację.

Po siódme: przywrócenie ustawień fabrycznych. Ostateczny krok

Jeżeli wypróbowałeś już wszystkie metody i nie widzisz rezultatów, a telefon działa coraz wolniej, pozostaje ostatni krok jakim jest przywrócenie mu ustawień fabrycznych. Wtedy urządzanie będzie działać tak samo jak po zakupie. Funkcję tę znajdziesz w ustawieniach głównych, jednak musisz pamiętać o bardzo ważnej rzeczy!

Przy fabrycznym restarcie utracisz wszystkie zapisane dane, dokumenty, zdjęcia i filmy. Skasowane zostaną zgromadzone dotąd zasoby. Zatem zanim przystąpisz do tego ostatecznego kroku, skopiuj je na komputer, dysk zewnętrzny lub do pamięci w chmurze.  Potem możesz go na spokojnie wykonać.

 

Jeśli zauważyłeś, że wraz z upływającym czasem Twój smartfon działa coraz wolniej, pracuje  na mniejszych obrotach i zwiesza się, to niestety lepiej już nie będzie. Początkowe zachwyty nad szybkim i sprawnym działaniem urządzenia idą w niepamięć.

W większości winowajcą jest zapełniona po brzegi pamięć, pobierane notorycznie aplikacje, ogrom plików, danych i zbędnych elementów. W powyższych punktach dajemy wskazówki, jak można rozprawić z problemem i usprawnić pracę systemu. Jednak nic nie zrobi się samo, więc jeśli chcesz by telefon działał szybciej i wydajniej, sam zacznij działać. Zatem do dzieła.

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG.  AVG Internet Security Unlimited to idealny antywirus dla androida. Jeżeli wysyłasz maile, korzystasz z banku z poziomu smartfona to ten program jest właśnie dla Ciebie.
antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 6 Średnia: 4.3]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku