Już od czasów klasycznych 8-bitowców tworzenie gier wymagało znajomości skomplikowanego języka programowania. Dziś rozwijająca się ze zdumiewającą prędkością sztuczna inteligencja zdobywa coraz większe grono użytkowników, wciąż poszerzając zakres swoich możliwości. Wprowadzona do powszechnego użytku technologia GPT-4 umożliwia tworzenie gier również laikom niemającym wcześniej do czynienia z programowaniem.
Spis treści
- AI wygeneruje kod za Ciebie
- Zaawansowany bot, który zadaje Ci pytania
- GPT -4 za darmo, czy to możliwe?
- Sztuczna inteligencja dla twórców gier i biznesmenów
Wystarczy podstawowa znajomość języka angielskiego oraz zasad, którymi rządzą się różnego typu produkcje, aby stworzyć własny tytuł. Prosta gra logiczna? Nieco bardziej skomplikowana platformówka 2D? A może roguelike z izometrycznym widokiem i mnóstwem aktywności? GPT-4 daje Ci ogromne pole do popisu w zakresie tworzenia gier zarówno na komputery, jak i telefony. Za pomocą tego narzędzia z łatwością generujesz program, który obsługuje każdy nowoczesny smartfon.
AI wygeneruje kod za Ciebie
Doskonała interakcja z tym niedawno wprowadzonym modelem sprawia, że nawet skomplikowane komendy da się wprowadzić w mgnieniu oka. Co najważniejsze w tym przypadku, kod jest wykonywalny. Oznacza to, że z powodzeniem można go skopiować bezpośrednio do silnika (takiego jak choćby popularne Unity). Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu zarówno początkującym, jak i profesjonalnym programistom.
Zaawansowany bot, który zadaje Ci pytania
Określenie „sztuczna inteligencja” jest w odniesieniu do GPT-4 jak najbardziej na miejscu. W pierwszej kolejności robot musi zrozumieć otrzymane dane, aby następnie stworzyć na ich podstawie kod. Użytkownicy powinni znać podstawową terminologię związaną z tworzeniem gier, aby zrobić własną. Najnowszy model rozumie polecenia w języku naturalnym i potrafi wdawać się w konwersację z użytkownikiem.
Wszystkie zmienne dotyczące m.in. przemieszczania się po wybranych płaszczyznach, ruchu kamery, fizyki oddziałującej na obiekty w grze czy detekcji kolizji automatycznie przetwarzane są na kody, które można skopiować do odpowiedniego programu. Wystarczy do tego komputer i internet światłowodowy lub innego rodzaju. Samo tworzenie gier to jedno – wykorzystując Chat GPT-4, da się je również ulepszać i modyfikować gotowy gameplay. Technologia umożliwia np. poprawę jakości grafiki czy poprzez skalowanie obrazu.
GPT -4 za darmo, czy to możliwe?
Dostęp do pełnej wersji wymaga uiszczenia stałej comiesięcznej opłaty, która w 2023 r. wynosi 20 dolarów. Istnieje możliwość bezpłatnego skorzystania z funkcji generowania kodu, do której niezbędna jest jednak integracja z zewnętrznymi stronami. Osoby zainteresowane tworzeniem większych projektów w oparciu o GPT-4 powinny zainwestować w abonament.
Sztuczna inteligencja dla twórców gier i biznesmenów
Należy pamiętać, że opisywana technologia to nie tylko narzędzie do tworzenia gier. Może się ona przydać również przedsiębiorcom. Analiza danych dotyczących poszczególnych wydatków, przychodów czy np. zużycia energii ułatwia optymalizację kosztów oraz poprawę wydajności, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia zysków.
Choć na ten moment nie da się tworzyć z pomocą GPT-4 rozbudowanych sandboxów z oszałamiającą grafiką, to AI stale się uczy oraz dostosowuje się do zmieniających się warunków i za jakiś czas może się to diametralnie zmienić. Już teraz sztuczna inteligencja potrafi generować nie tylko kody dotyczące modelu rozgrywki, lecz również dialogi, grafikę czy dźwięki. Możesz z niej korzystać zarówno na komputerze, jak i telefonie.
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.