Firmowy system telekomunikacyjny musi działać stabilnie, gdyż w wielu wypadkach każda minuta niedostępności oznacza wymierne straty. Przestój to utracone zlecenia, kiedy sprzedawcy nie mogą odbierać telefonu. To także ryzyko utraty klientów, którzy nie otrzymają wymaganego wsparcia, gdyż nie dodzwonią się na linię wsparcia.
Centralnym punktem każdego firmowego systemu telekomunikacyjnego jest centrala telefoniczna. Jeżeli firma chce w ramach jednego systemu zaopatrzyć w telefon większą grupę osób, to musi ją posiadać. Aktualnie najpowszechniej spotykanymi centralami są centrale telefoniczne VoIP, bazujące na telefonii internetowej i funkcjonujące jako oprogramowanie serwerowe.
Jak zapewnić bezpieczną i stabilną pracę centrali VoIP?
W przypadku systemów stacjonarnych (tzw. sytuacji kiedy oprogramowanie centrali telefonicznej jest zainstalowane na serwerze należącym do firmy), najpowszechniej stosowany jest system zapasowy (redundantny).
Przykładowa konfiguracja może zakładać, że system serwerów pracuje w trybie hot standby. W określonych odstępach czasu, serwer zapasowy weryfikuje dostępność serwera podstawowego i w przypadku awarii automatycznie przejmuje wszystkie jego zadania. Możliwości jest więcej, np. można stosować serwer wirtualny i okresowo wykonywać na nim kopie zapasowe.
Bez względu na konfigurację i metodę, zabezpieczenie serwera to rozwiązanie kosztowne i trudne dla mniejszej firmy. Wymaga poniesienia nakładów na system zapasowy i jego utrzymania. Potrzebna jest także specjalistyczna wiedza i pracownicy.
Dla małej i średniej firmy, optymalnym rozwiązaniem może być wirtualna centrala. Ten model zakłada korzystanie z systemu telekomunikacyjnego jak z usługi (SaaS – Software as a Service), płatnej w miesięcznym abonamencie. Odpowiedzialność za stabilne działanie systemu leży po stronie dostawcy (najczęściej operatora telefonii VoIP), gwarantującego tzw. SLA (Service Level Agreement). Koszty zabezpieczenia pracy systemu są już wliczone w abonament. Wirtualna centrala oferuje 100% funkcji systemu stacjonarnego. Ten model korzystania z central stosują nawet duże centra usługowe (call center), obstawione przez kilkuset osobowe zespoły konsultantów.
Przyczyny, dla których małe firmy wybierają jeszcze jednorazowy zakup licencji na centralę VoIP instalowana na własnym serwerze (lub zakup urządzenia z zainstalowanym oprogramowaniem) częściej wynika z przyzwyczajenia i uprzedzeń do usług chmurowych niż z rachunku ekonomicznego. Często jednak dzieje się to kosztem bezpieczeństwa, kiedy firmy zwyczajnie rezygnują z jakiegokolwiek “planu B”. Nie warto tego robić i wziąć pod uwagę także korzystanie z centrali VoIP w modelu wirtualnym.
Artykuł partnera
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!