Jeszcze niedawno wybór między licencją OEM a BOX Windowsa był sprawą absolutnie podstawową. Dziś jest w pewnym zakresie mniej istotny, ale nie oznacza to jeszcze, że różnice zniknęły zupełnie i nie mają znaczenia. Szczególnie uważnie różnicom będą musieli przyjrzeć się użytkownicy, którzy chcieliby dobrać licencję na sprzęt firmowy, bo tutaj pojawić się może kilka mniejszych i większych problemów.
Windows OEM a BOX: podstawowa różnica i o tym, jak prawie zniknęła
OEM to licencja wiążąca system operacyjny Windows z konkretnym urządzeniem, BOX natomiast to licencja samodzielna. To oznacza, że kupując Windowsa w wersji OEM w sklepie https://www.senetic.pl/microsoft/oem/windows/, użytkownik mógł przypisać takie oprogramowanie tylko do jednej płyty głównej. Wersja pudełkowa nie stawiała takich ograniczeń, więc w teorii możliwe było zainstalowanie Windowsa z tego samego nośnika na kilku urządzeniach.
Dziś Microsoft zmienił tę konstrukcję, ponieważ wersja OEM była bardzo atrakcyjna także dla firm, które wymagały nieco większej elastyczności i częściej zmieniały sprzęt, co wiązało się z utratą płyty głównej, z którą związany był OS. Dziś wersja OEM nie jest już parowana z płytą główną, tylko z kontem Microsoft. Jest to ułatwienie w tym sensie, że system w tej licencji będzie można zainstalować na nowym urządzeniu, aczkolwiek dopiero po jego dezaktywacji na poprzednim.
BOX tę opcję dawał zawsze, dziś jednak też jest wiązany z kontem w witrynie Microsoft, co zasadniczo ma dawać lepszą kontrolę nad tym, gdzie zainstalowana jest konkretna kopia systemu. To też oznacza, że licencja OEM, której dawniej nie dało się sprzedać bez powiązanego urządzenia, dziś teoretycznie jest łatwiejsza w obrocie. BOX pozostaje tak samo łatwy w sprzedaży, jak był, ponieważ wystarczy sprzedać klucz razem z nośnikiem.
Dziś większą różnicą jest dostępność wsparcia
Windows na licencji OEM – Original Equipment Manufacturer – to oprogramowanie udostępniane przede wszystkim producentom sprzętu. Ma to znaczenie, ponieważ twórcy Windowsa doszli do wniosku, że w takim przypadku za poprawną konfigurację systemu i jego bezawaryjną pracę nie musi już odpowiadać Microsoft, tylko dostawca sprzętu. W związku z tym Windows OEM nie jest objęty programem wsparcia Microsoftu, natomiast BOX – jak najbardziej.
Z tego wynika, że licencja BOX będzie lepszym wyborem na przykład dla użytkowników domowych lub wielu mikroprzedsiębiorców, którzy z różnych względów wolą korzystać z supportu MS, niż sprzedawcy sprzętu lub oprogramowania. Tak naprawdę jednak, jeśli kupi się licencję OEM w odpowiednim miejscu, to pomoc sprzedawcy można uzyskać nawet szybciej niż od Microsoftu.
Co z możliwością ponownej instalacji?
Jedna z różnic między OEM a BOX polegała na tym, że BOX obejmował nośnik instalacyjny, a OEM – nie. W związku z tym użytkownicy OEM nie mieli możliwości łatwej reinstalacji systemu. Windows dostarcza jednak wiele narzędzi, które pozwalają na przywrócenie systemu do punktu przywracania albo nawet na faktyczną reinstalację z plików zapisanych na jednej z partycji dyskowych. Przede wszystkim jednak dziś także do OEM można pobrać pliki instalacyjne z serwera Microsoftu, więc ta różnica też traci na znaczeniu.
Oczywiście pozostaje jeszcze fakt, że przed uruchomieniem drugiej kopii OEM, trzeba dezaktywować poprzednią, natomiast licencja BOX nie stawia aż takich ograniczeń, co może ułatwić reinstalację systemu.
Co z cenami obu wersji Windowsa?
Jeszcze w przypadku Windows 7 wersja BOX była wyraźnie – mniej więcej dwukrotnie – droższa od OEM. Dziś z nowymi wydaniami systemu już tego nie widać. Wprawdzie za BOX trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych więcej, ale jeśli to będzie wersja na pendrive, to różnica będzie odpowiadała mniej więcej wartości samego nośnika, nie jest to więc coś, czym szczególnie warto się przejmować, chyba żeby ten koszt przemnożyć przez kilkanaście czy kilkadziesiąt stanowisk, które mają być wyposażone w taki system.
Wtedy zdecydowanie nawet niewielka różnica w cenie będzie przemawiała na korzyść licencji OEM, szczególnie jeśli można je będzie kupić w większych ilościach.
Czy warto przejmować się tymi różnicami?
Dziś zdecydowanie największą różnicą między wersją OEM a BOX pozostaje dostępność wsparcia lub jego brak. Różnice w cenie mają znaczenie przy zakupie większych ilości, a ponieważ OEM nie jest już wiązany na stałe z jednym urządzeniem, to dla wielu osób i firm będzie to opcja bardziej atrakcyjna.
Artykuł partnera
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
OEM jest bardziej opłacalne w biznesie dla firm.
Dziękujemy za opinię, a dlaczego tak Pan uważa?
[…] Jaka jest różnica między Windowsem w wersji OEM a BOX? […]