Miliony użytkowników podjęło już ryzyko i zainstalowało najnowszy system operacyjny Microsoftu – Windows 10. Nie u wszystkich, jednak, obyło się bez problemów.
Jeśli niedawno zaktualizowaliście swój system do Windows 10 lub jeśli nadal próbujecie to zrobić, całkiem możliwe, że doświadczyliście problemów, które tutaj opiszemy. Udzielimy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z najbardziej palącymi problemami związanymi z Windows 10.
5 najczęstszych problemów z Windows 10 – w artykule jak sobie z nimi poradzić
Spis treści
- #1 – Aktualizacja do systemu operacyjnego Windows 10 nie działa
- #2 – Dźwięk nie działa lub głośność jest zbyt niska
- #3 – Irytujące programy domyślne
- #4 – Wyłączanie Szybkiego Dostępu
- #5 – OneDrive nie synchronizuje się
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
#1 – Aktualizacja do systemu operacyjnego Windows 10 nie działa
Z tym problemem spotkałem się nawet na swoich urządzeniach. Pomimo wielu prób programu Windows Update, możliwość aktualizacji do Windows 10 nie pojawiała się. Ten sam problem dotyczy również instalacji poprawek do tego systemu(np. Tej wydanej w listopadzie 2015).
Poniżej opisuję jak udało mi się rozwiązać ten problem. Niestety, wymagało to ingerencji w rejestr systemu (bazę danych związaną z jego konfiguracją), ale bez obaw – w tym przypadku jest to bezpieczne. Wystarczy wykonać poniższe kroki:
- Wciśnij jednocześnie przyciski WINDOWS + R.
- W okienku, które się pokazało wpisz „regedit” (bez cudzysłowu) i wciśnij Enter.
- Przy pomocy drzewka nawigacji po lewej stronie przejdź do poniższego folderu:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate
- Prawym przyciskiem myszy kliknij na WindowsUpdate i wybierz ‘Nowy’ i później ‘Wartość DWORD’.
- Nowo utworzony folder powinien nazywać się „AllowOSUpgrade” (patrz obrazek poniżej).
- Wewnątrz tego folderu stwórz nową Wartość DWORD o nazwie „AllowOSUpgrade”, kliknij na nią dwa razy i wpisz ‘1’ w polu, które się pokaże.
- Uruchom ponownie swój komputer i za pomocą Windows Update pobierz i zainstaluj Windows 10.
Tak to powinno wyglądać:
Jeśli po wprowadzeniu zmian aktualizacja dalej nie działa, uruchom program Windows Troubleshooter, który powinien naprawić problem, jak opisano na stronie Microsoftu.
#2 – Dźwięk nie działa lub głośność jest zbyt niska
Nie słyszysz żadnych dźwięków ani muzyki po aktualizacji do Windows 10? Najpierw sprawdź stronę internetową producenta sprzętu pod kątem nowych sterowników.
Dla przykładu, na oficjalnej stronie udało mi się znaleźć całkiem nowe sterowniki Realtek HD Audio dla mojego HP Spectre x360:
Instalacja najnowszych sterowników powinna pomóc w większości problemów i powinna być pierwszym krokiem, jeśli takowe się pojawią. Jednakże, jeśli to nie pomoże, otwórz Menu Start i wpisz „Panel Sterowania”, aby otworzyć listę standardowych ustawień. Później, przejdź do sekcji ‘Sprzęt i dźwięk’, później do ‘Dźwięk’. W nowym oknie, w zakładce ‘Odtwarzanie’, kliknij dwa razy na domyślnym urządzeniu odtwarzającym (powinno być oznaczone zieloną ikonką).
Następnie, przejdź do zakładki ‘Ulepszenia’ i zaznacz opcję ‘Wyłącz wszystkie ulepszenia’ – to powinno naprawić Twój problem.
#3 – Irytujące programy domyślne
Mam wrażenie, ze za każdym razem, kiedy aktualizuję system, przywraca to domyślne ustawienia dla przeglądania zdjęć, filmów czy otwierania stron internetowych. Pokazuje się, bowiem następujące okienko:
W niektórych sytuacjach, nawet, jeśli wybierzemy opcję ‘Zawsze używaj tej aplikacji do otwierania plików.xyz’, system powróci do domyślnych ustawień lub będzie ponownie prosił o wybranie aplikacji. Aby uniknąć tego problemu, powinniśmy zajrzeć do ustawień Aplikacji Domyślnych i zdecydować, co ma się dziać, kiedy otwieramy dany plik. Aby się tam dostać, kliknij na menu Start i wybierz Ustawienia. Później wybierz opcję System, a następnie Domyślne Aplikacje.
Windows 10 powinien zapamiętać nasze ustawienia, jeśli zmienimy je z tego miejsca.
#4 – Wyłączanie Szybkiego Dostępu
Eksplorator plików systemu Windows 10 domyślnie uruchamia się w trybie Szybkiego Dostępu. Jest to widok, który podzielony jest na 2 sekcje: Często Używane Foldery oraz Niedawno Używane Pliki. Jeśli tak jak ja (oraz wielu innych użytkowników) nie potrzebujecie takiego rozwiązania i wolicie samodzielnie przejść do odpowiedniego folderu – mam dla was rozwiązanie. Wystarczy otworzyć Eksplorator Plików, kliknąć przycisk Plik (w górnym, lewym rogu okna), a następnie przejść do Opcji. Tutaj znajdziecie możliwość wyboru czy Eksplorator ma otwierać się w widoku Szybkiego Dostępu, czy w dobrze znanym widoku Ten Komputer:
#5 – OneDrive nie synchronizuje się
Uwielbiam OneDrive, usługa ta pozwala na synchronizowanie wszystkich moich zdjęć oraz dokumentów dostępnych na moim komputerze stacjonarnym, laptopie oraz komputerze w pracy. Czasem jednak program bywa irytujący, na przykład, kiedy zawiesza się po restarcie komputera lub kiedy nie chce synchronizować plików. Jedyna rzecz, która pomaga w takiej chwili to restart OneDrive. Aby go wykonać, należy wcisnąć równocześnie klawisze Windows oraz R i wpisać „%localappdata%\Microsoft\OneDrive\onedrive.exe / reset” (bez cudzysłowu) w oknie, które się pojawi:
Następnie należy kliknąć OK. Ikona OneDrive powinna zniknąć a po chwili ponownie się pojawić – to powinno rozwiązać problem synchronizacji.
Źródło: www.avg.com
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Przetestuj program antywirusowy AVG Internet Security Unlimited . Program wyróżniony przez takie firmy jak AV-TEST czy też AV-Compratives.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!