Czy wiesz na co pozwalasz swoim aplikacjom? 5 rzeczy, o których warto pamiętać

1

Dzisiaj chciałbym przedstawić Wam 5 wskazówek, na co zwracać szczególną uwagę podczas instalowania aplikacji mobilnych.

Zapewne nie raz korzystałeś z systemu Android i zdarzyło Ci się odwiedzić sklep Google Play. Pamiętasz też pewnie, że przed pobraniem jakiejkolwiek aplikacji musisz najpierw przeczytać i zaakceptować listę opcji i uprawnień, aby móc w ogóle zacząć z niej korzystać. Istnieją jednak takie uprawnienia, na które powinieneś szczególnie uważać. Oto lista 5 najbardziej groźnych:

1.    Dostęp do Internetu

Przed pobraniem zastanów się, czy instalowana aplikacja naprawdę potrzebuje dostępu do sieci, aby funkcjonować poprawnie. Aplikacje, które nie łączą się z Internetem, nie mają możliwości przesłania Twoich danych osobistych poza urządzenie. Są one zatem bezpieczniejsze. Pamiętaj więc, żeby zawsze sprawdzić, czy dana aplikacja chce uzyskać dostęp do Internetu, a jeśli tak, to czy jest on jej rzeczywiście niezbędny.

2.    Dostęp do połączeń i wiadomości

Tutaj na szczególną uwagę zasługuje dostęp do historii Twoich połączeń, wybieranych numerów, długości trwania rozmów, odebranych i wysłanych wiadomości itp. Upewnij się, czy na pewno zależy Ci na tym, aby aplikacja miała do tego wszystkiego nieograniczony dostęp.

3.    Dostęp do lokalizacji GPS

Upewnij się, że instalowane aplikacje nie proszą o dostęp do dokładnej lokalizacji bez uzasadnionej potrzeby. Lokalizacja GPS potrafi podać Twoje położenie z dokładnością do 1 metra, dlatego też zarezerwuj tą funkcję dla aplikacji, którym ufasz i wiesz, że są bezpieczne.

4.    Dostęp do danych

A dokładniej do zdjęć, filmów, muzyki i innych plików, które mogą zostać wyszukane na karcie SD lub pamięci wewnętrznej telefonu. Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić, czy aplikacja prosi o dostęp do tych zasobów, a jeśli tak jest musisz mieć pewność, że możesz takiej aplikacji zaufać. Musisz także zdawać sobie sprawę, iż aplikacja taka może uzyskać dostęp do danych z innych aplikacji, dlatego jest to szczególnie ważne podczas przydzielania uprawnień.

5.    Dostęp do aparatu i mikrofonu

Uprawnienie to jest często wykorzystywane przez szkodliwe aplikacje do szpiegowania Ciebie lub Twoich znajomych za pośrednictwem mikrofonu i aparatu Twojego własnego telefonu!

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się pomocne i wykorzystasz je podczas użytkowania swojego urządzenia Android. Oczywiście, jeśli zauważysz inne uprawnienia, z którymi nie do końca się zgadzasz, zawsze możesz przeczytać o nich więcej na stronie Google. W niejasnych sytuacjach polecam też skontaktować się z twórcą aplikacji i dowiedzieć się, do czego dokładnie potrzebne jest dane zezwolenie.

Jeżeli masz jakieś podejrzenia – możesz również zapytać ekspertów AVG na stronie zapytaj.trybawaryjny.pl

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

  • Andrzej Jajko

    Ja na waszym miejscu bym opisywał konkretne APKI na androida którym nie zalecacie przyznawać . Tak co jakiś czas możecie jedna apkę opisać albo antywirus może sugerować

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku