Dzisiaj chciałbym przedstawić Wam 5 wskazówek, na co zwracać szczególną uwagę podczas instalowania aplikacji mobilnych.
Na co pozwalamy aplikacjom – 5 najczęstszych rzeczy
Zapewne nie raz korzystałeś z systemu Android i zdarzyło Ci się odwiedzić sklep Google Play. Pamiętasz też pewnie, że przed pobraniem jakiejkolwiek aplikacji musisz najpierw przeczytać i zaakceptować listę opcji i uprawnień, aby móc w ogóle zacząć z niej korzystać. Istnieją jednak takie uprawnienia, na które powinieneś szczególnie uważać.
Spis treści
- 1. Dostęp do Internetu
- 2. Dostęp do połączeń i wiadomości
- 3. Dostęp do lokalizacji GPS
- 4. Dostęp do danych
- 5. Dostęp do aparatu i mikrofonu
Oto lista 5 najbardziej groźnych:
1. Dostęp do Internetu
Przed pobraniem zastanów się, czy instalowana aplikacja naprawdę potrzebuje dostępu do sieci, aby funkcjonować poprawnie. Aplikacje, które nie łączą się z Internetem, nie mają możliwości przesłania Twoich danych osobistych poza urządzenie. Są one zatem bezpieczniejsze. Pamiętaj więc, żeby zawsze sprawdzić, czy dana aplikacja chce uzyskać dostęp do Internetu, a jeśli tak, to czy jest on jej rzeczywiście niezbędny.
2. Dostęp do połączeń i wiadomości
Tutaj na szczególną uwagę zasługuje dostęp do historii Twoich połączeń, wybieranych numerów, długości trwania rozmów, odebranych i wysłanych wiadomości itp. Upewnij się, czy na pewno zależy Ci na tym, aby aplikacja miała do tego wszystkiego nieograniczony dostęp.
3. Dostęp do lokalizacji GPS
Upewnij się, że instalowane aplikacje nie proszą o dostęp do dokładnej lokalizacji bez uzasadnionej potrzeby. Lokalizacja GPS potrafi podać Twoje położenie z dokładnością do 1 metra, dlatego też zarezerwuj tą funkcję dla aplikacji, którym ufasz i wiesz, że są bezpieczne.
4. Dostęp do danych
A dokładniej do zdjęć, filmów, muzyki i innych plików, które mogą zostać wyszukane na karcie SD lub pamięci wewnętrznej telefonu. Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić, czy aplikacja prosi o dostęp do tych zasobów, a jeśli tak jest musisz mieć pewność, że możesz takiej aplikacji zaufać. Musisz także zdawać sobie sprawę, iż aplikacja taka może uzyskać dostęp do danych z innych aplikacji, dlatego jest to szczególnie ważne podczas przydzielania uprawnień.
5. Dostęp do aparatu i mikrofonu
Uprawnienie to jest często wykorzystywane przez szkodliwe aplikacje do szpiegowania Ciebie lub Twoich znajomych za pośrednictwem mikrofonu i aparatu Twojego własnego telefonu!
Mam nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się pomocne i wykorzystasz je podczas użytkowania swojego urządzenia Android. Oczywiście, jeśli zauważysz inne uprawnienia, z którymi nie do końca się zgadzasz, zawsze możesz przeczytać o nich więcej na stronie Google. W niejasnych sytuacjach polecam też skontaktować się z twórcą aplikacji i dowiedzieć się, do czego dokładnie potrzebne jest dane zezwolenie.
Jeżeli masz jakieś podejrzenia – możesz również zapytać ekspertów AVG na stronie zapytaj.trybawaryjny.pl
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG Internet Security Unlimited to idealny antywirus dla androida. Jeżeli wysyłasz maile, korzystasz z banku z poziomu smartfona to ten program jest właśnie dla Ciebie.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Ja na waszym miejscu bym opisywał konkretne APKI na androida którym nie zalecacie przyznawać . Tak co jakiś czas możecie jedna apkę opisać albo antywirus może sugerować
Ja na waszym miejscu bym opisywał konkretne APKI na androida którym nie zalecacie przyznawać . Tak co jakiś czas możecie jedna apkę opisać albo antywirus może sugerować