Walcz ze smogiem w swoim mieszkaniu

0

Smog staje się coraz większym problemem w polskich miastach. Władze starają się walczyć z tym zjawiskiem między innymi poprzez dofinansowanie wymiany pieców – to właśnie one emitują najwięcej szkodliwych substancji do atmosfery. Na zewnątrz możemy zabezpieczyć się maseczką ze specjalnymi filtrami, jednak jak możemy chronić we własnym mieszkaniu? Otwierając okna, by wywietrzyć wpuszczamy szkodliwe pyły do środka.

Rośliny na pomoc

Zawsze warto mieć w domu małą zieloną dżunglę, nie tylko ze względów estetycznych, ale też zdrowotnych. Rośliny mają naturalne zdolności do filtrowania powietrza, więc mogą nas skutecznie wspomagać w walce ze smogiem w mieszkaniu.

Popularny bluszcz czy paprotka potrafią absorbować formaldehyd, a sansewieria czy begonia wychwycą z powietrza benzen. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że nawet najokazalsza roślina nie poradzi sobie ze wszystkimi szkodliwymi substancjami.

Oczyszczacz powietrza – skuteczny sprzymierzeniec w walce ze smogiem

Powietrze w naszym mieszkaniu nie jest krystalicznie czyste – zawieszone są w nim wszelkie drobnoustroje – bakterie, wirusy czy grzyby, a także wszelki kurz czy cząsteczki pyłów. Duża ilość zanieczyszczeń w powietrzu może negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego warto zadbać o odpowiedni sprzęt do oczyszczania.

Dobry oczyszczacz powietrza powinien być wyposażony w skuteczne filtry – to najważniejszy element urządzenia, który odpowiada za wyłapywanie wszelkich szkodliwych cząsteczek z powietrza. Najczęściej spotykanymi filtrami w tego typu urządzeniach są filtry HEPA lub filtry węglowe. HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter) charakteryzuje się na tyle wysoką skutecznością w wychwytywaniu zanieczyszczeń, że jest stosowany nawet w przemyśle.

Usuwa pyły zawieszone (PM2.5, PM10, PM1), pyłki roślin, zarodniki grzybów, roztocza, kurz, bakterie, wirusy czy pleśń. Filtr węglowy jest równie popularny – świetnie radzi sobie z zanieczyszczeniami organicznymi i metalami ciężkimi, a dodatkowo skutecznie pochłania przykre zapachy. Bardzo częstym rozwiązaniem jest zastosowanie w urządzeniach oczyszczających obu tych filtrów.

Walcz ze smogiem w swoim mieszkaniu – jaki oczyszczacz wybrać?

Powietrze za oknem pozostawia wiele do życzenia, dlatego każdy z nas powinien zadbać o skuteczny sposób na usuwanie zanieczyszczeń. Dobre oczyszczacze powietrza powinny szybko i sprawnie przefiltrować powietrze w całym pomieszczeniu. Urządzenie powinno być dobrane pod metraż naszego mieszkania/pokoju oraz do jego rozkładu – do oczyszczenia powietrza w dużym mieszkaniu potrzebny będzie bardziej wydajny oczyszczacz.

Warto też zwrócić uwagę na głośność urządzenia – dla bardziej wrażliwych osób niektóre tryby działania urządzenia mogą okazać się zbyt głośne. Oczyszczacz powinien też być dość kompaktowy – im mniejsze wymiary i waga sprzętu, tym łatwiej będzie go transportować z jednego pomieszczenia do drugiego. Do oczyszczania powietrza w kuchni koniecznie należy wybrać sprzęt wyposażony w dodatkowy filtr węglowy – dzięki niemu w szybki sposób pozbędziemy się też przykrych zapachów.

Czyste powietrze jest niezbędne do życia – oddychając codziennie zanieczyszczonym powietrzem narażamy się między innymi na choroby układu oddechowego. Warto więc już teraz zadbać o swoje zdrowie oraz komfort życia i zainwestować w skuteczny oczyszczacz powietrza. Ekologiczny Dom to bogata oferta profesjonalnych oczyszczaczy, dzięki którym powietrze w mieszkaniu stanie się wolne od zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Przefiltrowane powietrze w domu to lepsze samopoczucie i zdrowszy sen.

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku