Przypominasz sobie taką sytuację? Sam radziłeś znajomym: nie trzymaj telefonu w tylnej kieszeni, kup sobie case, załóż szkło hartowane. I tak naprawdę nie wiesz, jak to się stało, że pomimo wszystkich tych rad, to nagle Twój iPhone upada na beton, kafelki w łazience lub wpada do wody?
Telefon komórkowy to dziś nie tylko środek łączności z rodziną i przyjaciółmi, ale także nieodzowny elementem życia codziennego. Wbudowany aparat pozwala uwieczniać niezwykłe momenty czy dalekie i bliskie podróże. Smartfon może być też kalendarzem, który masz zawsze przy sobie, i który przypomni Ci o wizycie u dentysty czy ważnym spotkaniu. Ponadto umożliwia kontakt z przyjaciółmi, rodziną czy współpracownikami za pomocą najróżniejszych komunikatorów. To wszystko sprawia, że smartfon dla wielu osób jest rzeczą, bez której znacznie trudniej o dobrą organizacje dnia. Nic więc dziwnego, że martwisz się, czy w czasie upadku Twojemu urządzeniu nic się nie stało.
Jeśli są widoczne uszkodzenia…
Pierwszy krok po upuszczeniu telefonu, to oczywiście sprawdzenie, czy nie uległ on uszkodzeniu, które można zobaczyć na pierwszy rzut oka. Najczęściej, podczas upadku, psuje się wyświetlacz i dotykowa szybka. W zależności od marki oraz modelu urządzenia, te dwa elementy mogą być ze sobą zespolone lub nie. Jeśli możliwa jest wymiana tylko przedniej szybki albo samego wyświetlacza, to oczywiście ewentualna naprawa będzie mniej kosztowna. Nie zawsze jednak użytkownik potrafi ocenić, co dokładnie się zepsuło. Nie musisz tego wiedzieć! Jeżeli widzisz, że przód telefonu jest cały popękany lub nie do końca reaguje na Twój dotyk, to z całą pewnością urządzenie kwalifikuje się do serwisowania. Poszukaj rzetelnego usługodawcy, a on wyjaśni Ci, co stało się z telefonem i naprawi uszkodzone elementy.
Chociaż wspomniane powyżej uszkodzenia przedniej części telefonu są najbardziej widoczne i to właśnie z ich powodu użytkownicy najczęściej odwiedzają serwisy, nie są to jedyne możliwe skutki upuszczenia urządzeń mobilnych. Nieraz zdarza się, że zepsuciu ulegają wewnętrzne elementy produktu. Może odpaść jakaś część i na przykład telefon się już nie włączy. Na skutek mocnego uderzenia nieraz przestaje działać płyta główna urządzenia. Ponadto zdarza się, że złamie się lub popęka tylna obudowa, np. w iPhonie. Z kolei, gdy ładujesz telefon i ktoś przypadkiem pociągnie za kabel, możesz mieć do czynienia z wyrwaniem gniazda. To również problemy, które od razu zauważysz i nie pozostanie Ci wówczas nic innego, jak udać się do zaufanego serwisu.
Usterki widoczne po kilku dniach i czynności zapobiegawcze
Co ważne, a z czego nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę, czasami usterki wynikające z upuszczenia telefonu mogą być widoczne dopiero po jakimś czasie. Jeśli na co dzień dobrze obchodzisz się ze swoim smartfonem, a jednak nagle przestał działać, może to być właśnie skutkiem niedawnego upadku. Mobilne urządzenia niestety często wymagają od posiadaczy, aby szczególnie uważali na możliwość ich upuszczenia.
Wbrew pozorom, aby produkt został uszkodzony, nie musi wcale spaść z dużej wysokości czy na bardzo twarde podłoże. Czasami wystarczy, że nieszczęśliwie wpadnie gdzieś w trawę i usterka gotowa. Bardzo ważne jest zatem, aby starać się zapobiegać takim sytuacjom. Szczególnie należy unikać rzucania urządzeniem, nawet jeśli wydaje się, że jak upadnie na koc czy łóżko, to nic mu nie będzie. Poza tym nie warto robić pięciu rzeczy na raz. Odpisywanie na wiadomość jedną ręką, a drugą rozpakowywanie zakupów czy trzymanie dziecka, to nie jest dobry pomysł. Jeśli korzystasz z telefonu, nie rozpraszaj się na inne rzeczy, gdyż wtedy najłatwiej jest go upuścić. Ostatnia rzecz, to zadbanie o elementy ochronne, takie jak szkło hartowane i etui.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu