Czym są tusze do drukarek? Co warto o nich widzieć?

0

Powszechna cyfryzacja nie wyeliminowała całkowicie obiegu dokumentów papierowych. Nieustannie drukuje się wiele materiałów. Drukarka jest urządzeniem, w które każde biuro powinno być wyposażone wręcz obowiązkowo, ale również w warunkach domowych okazuje się bardzo przydatna. Aby spełniała swoją funkcję, potrzebne są odpowiednie materiały eksploatacyjne. Jakie właściwości ma tusz do drukarek atramentowych?

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

Czym jest tusz?

Tusz, a właściwie pojemnik z tuszem, jest wyposażony w elektronikę umożliwiającą komunikację pomiędzy pojemnikiem a drukarką, co pozwala na wykonanie wydruku. Sam tusz do drukarki stanowi połączenie wody i pigmentu nadającego określoną barwę. Pod względem chemicznym tusz jest złożoną mieszanką, w której znajdują się m.in. konserwanty, polimery i humektanty.

Humektanty mają zdolność do wiązania się z wodą i wchłaniania wilgoci. Jakość tuszu zależy od proporcji poszczególnych składników.

Różnice pomiędzy tuszem a tonerem

Niektóre osoby używają wymiennie określenia tusz i toner, co jest błędem, ponieważ oba produkty służą jako materiały eksploatacyjne do drukarek, ale innego typu. Należy traktować je jak odrębne kategorie produktów. Tusz jest niezbędny, aby drukarka atramentowa działała prawidłowo, a toner do wydruków z drukarki laserowej.

Różnica jest też taka, że tusz powstaje na bazie wody, a toner przybiera postać pigmentu w proszku. Podczas wymiany materiałów eksploatacyjnych należy o tym pamiętać, a na dodatek zwrócić uwagę, aby wersja tuszu lub tonera była dopasowana do modelu drukarki.

Tusze do drukarek – rodzaje

Na rynku dostępne są tusze do drukarek, które dzielą się na dwa rodzaje: pigmentowe i barwnikowe. Tusze pigmentowe zawierają cząsteczki w postaci pigmentu, dzięki czemu charakteryzują się odpornością na czynniki zewnętrzne. Są również odporne na ścieranie i promieniowanie ultrafioletowe, przez co wydruk nie blaknie z upływem czasu.

Pigmenty stapiają się ze strukturą papieru. Nie ma problemu z drukowaniem dwustronnych dokumentów. Tusze barwnikowe mają postać jednorodnego płynu przenoszonego na nośnik poprzez mikroskopijne krople.

Doskonale sprawdzają się w przypadku drukowania zdjęć lub innych dokumentów, które wymagają wysokiej rozdzielczości. Mają jednak pewien minus – nie są tak odporne na czynniki zewnętrzne jak tusze pigmentowe.

Oryginał a zamiennik – który lepszy?

Oryginalne tusze mają gwarancję producenta i można mieć pewność, że ich wydajność odpowiada podanej wartości. Zapewniają prawidłowe funkcjonowanie drukarki. Zamienniki są tuszami innych producentów i nie odbiegają jakością od oryginałów.

Oryginalne tusze oraz zamienniki można kupić na stronie https://www.drukuj24.pl/. Korzystanie z zamienników jest opłacalne w przypadku drukowania dużej ilości materiałów. Kosztują mniej, więc umożliwiają obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Renomowani producenci przechodzą ścisłą kontrolę, dlatego nie powodują uszkodzeń drukarki. Tak samo jak oryginały należy je kupować pod kątem danego modelu drukarki.

Artykuł zewnętrzny

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku