Oryginalny tusz do drukarki czy zamiennik? Plusy i minusy obydwu produktów

0

Tańszy zamiennik czy droższy oryginał? Niższa cena to atut, którego nie sposób pominąć. Mimo wszystko kupowanie oryginalnych tuszów ma szereg plusów, których nie można przypisać zamiennikom. Sprawdzamy, jakie zalety i wady posiadają obydwa produkty. Przybliżamy, których z nich lepiej wybrać, w zależności od częstotliwości korzystania z drukarki.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Obecnie najlepszy na rynku program do optymalizacji, zarządzania, zwolnienia miejsca i przyspieszania pracy komputera oraz smartfona Android. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • AVG Internet Security

  ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

  Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

  Sprawdź

 • Bezpieczna firma z AVG

  E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

  Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

  Zapisz się

Oryginalny tusz – wydajny i pewny

Oryginał, nie tylko tuszu, to zawsze produkt, którego jakości możemy być pewni. Droższy, ale można go potraktować jako inwestycję. To samo tyczy się kupowanych tuszów. Gdy wybieramy oryginał zyskujemy na produkcie zgodnym z daną drukarką. Możemy liczyć na gwarancję i wydajność, jakiej niestety nie zaoferują zamienniki.

Oryginalne tusze są niekiedy dużo droższe od zamienników lub tuszów regenerowanych, ponieważ ich produkcja wiąże się z koniecznością wzięcia pod uwagę rygorystycznych norm. Dla użytkownika oznacza to, że drukowane dokumenty czy zdjęcia zawsze będą najwyższej jakości. Zaoferują żywe kolory, tusz na kartkach nie będzie się rozmazywał, ponadto nie będziemy mierzyć się z nieoczekiwanymi awariami drukarek.

Gdy w drukarce zaczyna brakować tuszu, wybieramy się do sklepu po nowy zapas. Na szukanie oryginałów nie musimy przeznaczać zbyt wiele czasu, bo są zwykle łatwo dostępne. Nie ma ryzyka, że wybrany produkt nie będzie kompatybilny z posiadanym urządzeniem.

Przy dużej liczbie drukowanych kartek trudno mówić o ekonomiczności, gdy za każdym razem korzysta się z oryginalnych tuszów. Rozsądnym wydawał by się być wybór zamienników, ale… pojawia się kilka wątpliwości. O ile na potrzeby drukowania w domu zwykle możemy pozwolić sobie na niższą jakość wydruków, o tyle w pracy, gdy w grę wchodzi drukowanie i kopiowanie ważnych dokumentów, dowodów sprzedaży, faktur i innych oficjalnych pism, jakość ma niebagatelne znaczenie.

Jeszcze jeden plus przemawiający za wybieraniem oryginałów, to dbałość o urządzenie drukujące lub wielofunkcyjne. Nowy i drogi sprzęt, który posiada gwarancję, może szybciej ulec awarii, jeśli zostanie zastosowany zamiennik. Gwarancja w takim przypadku nie zostanie wzięta pod uwagę i trzeba będzie naprawiać sprzęt na własny koszt, a to może oznaczać spore wydatki.

Wybór oryginalnych tuszów ma mnóstwo zalet, dlatego warto szukać sklepów, w których znajdziemy ich szeroki asortyment, np. AkcesoriaMarket.pl. Kiedy natomiast można pokusić się o tańszy zamiennik?

Ekonomiczne zamienniki

Zamienniki są zwykle o około połowę tańsze od oryginałów. Jeszcze mniej zapłacimy za tusze regenerowane. Najmniejszy koszt wiąże się za to z samodzielnym napełnianiem zużytych pojemników z tuszami. Specjalne zestawy można kupić na portalach aukcyjnych, choć nie tylko. Czy to jednak dobry wybór?

Sporadyczne drukowanie nie wymaga korzystania z oryginalnych produktów. Przeważnie domową drukarkę wykorzystujemy do potrzeb prywatnych. Drukujemy przepisy, czasami ciekawy artykuł, okazjonalnie jakiś dokument, który trzeba gdzieś wysłać. Podobnie rzecz się ma z urządzeniami wielofunkcyjnymi. Tutaj jakość wydruku ma mniejsze znaczenie, a zamienniki, choć mniej wydajne, przeważnie wystarczają na dość długi czas.

Tusze, które swoją ceną przewyższają koszty zakupu drukarki, nie zachęcają. Drogie oryginały do profesjonalnych urządzeń biurowych, mają rację bytu. Do domowego wykorzystania, mając na stanie starą, używaną drukarkę, od której nie oczkujemy cudów, zamienniki są dobrym wyborem.

Skąd taka różnica w cenach obydwu produktów? Zamienniki produkowane są na bazie tego samego atramentu, co oryginalne tusze, jednak zanim te drugie trafią na rynek, muszą stawić czoła rygorystycznym normom. Zamienniki – nie. To dlatego są o wiele tańsze i okazują się być ekonomicznym rozwiązaniem.

Z minusów trzeba mieć na uwadze wspomnianą niższą jakość wydruków i mniejszą wydajność tuszów. Poza tym kupując z niesprawdzonych źródeł lub samodzielnie podejmującej się napełniania pustych pojemników, nie ma gwarancji, że będą dobrze współpracować z danym modelem drukarki. To zaś może mieć wpływ na szybsze zużycie poszczególnych elementów urządzenia, ryzyko częstszych usterek, które nigdy nie obchodzą się bez konieczności poniesienia kosztów.

Jak wybierać, by być zadowolonym?

Zarówno oryginały, jak i zamienniki mogą być dobrym wyborem. Wszystko zależy od modelu posiadanego urządzenia drukującego, sposobu i częstotliwości jego wykorzystania. Nie bez znaczenia pozostaje jakość i wydajność, której oczekujemy. Cena nie powinna być najważniejsza, a ekonomia użytkowania to coś, na co liczą wszyscy, jednak oszczędność na zamiennikach lub tuszach regenerowanych, nie zawsze jest opłacalna.

Zadecydujmy, jakie mamy oczekiwania. Czy zależy nam bardziej na jakości niezależnie od ceny, czy też sporadyczna eksploatacji drukarki nie wymaga kupowania akcesoriów, które ostatecznie przewyższą jej cenę. Porównajmy plusy i minusy, aby dokonać zakupu tuszów, które się sprawdzą w zastosowaniach biurowych lub domowych.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku