Telewizory przyszłości – 4K i Full HD już w standardzie?

0

Rynek RTV rozwija się w błyskawicznym tempie i widać to szczególnie po odbiornikach telewizyjnych. Dziś w sklepach ze sprzętem znajdziesz szeroką gamę produktów o różnej rozdzielczości i parametrach wyświetlania. Jak w tym wszystkim się połapać? Czy tanie telewizory to dobry wybór? Czym różnią się telewizory ledowe od LCD i co oznacza HD, a co 4K?

Jaką rozdzielczość telewizora wybrać?

Szybki rozwój technologii sprawia, że praktycznie co roku słyszymy o nowych i innowacyjnych rozwiązaniach, zastosowanych w telewizorach. Taki postęp przyczynia się do tego, iż coraz łatwiej trafić na tanie telewizory, ale już z całkiem porządnymi parametrami. Zatem od czego zależy jakość obrazu i na jaką rozdzielczość się zdecydować?

HD Ready

Jest to odbiornik telewizyjny o rozdzielczości 1366 × 768  pikseli. Taki model w zupełności wystarczy dla każdego, kto potrzebuje najtańszego telewizora do oglądania programów, nadawanych w standardowej jakości SD. Musisz jednak liczyć się z faktem, że taka rozdzielczość sprawdzi się tylko w niewielkich urządzeniach – najczęściej stosowana jest w odbiornikach o przekątnej 32 cali.

Full HD

W tej wersji rozdzielczość wynosi 1920 × 1080 pikseli i obecnie staje się ona już niemal standardem w telewizorach ze średniej półki cenowej. Taki odbiornik sprawdzi się przy telewizji cyfrowej, gdyż wiele takich kanałów w standardzie nadaje już programy w Full HD. Ponadto ten rodzaj rozdzielczości jest zalecanym minimum dla osób, grających na konsoli.

Na co zwrócić uwagę wybierając nowy telewizor.

Telewizor z wysoką rozdzielczością i dobrym nagłośnieniem pozwoli Ci poczuć się jak w kinie.

Ultra HD, 4K, 4K Ultra HD

To określenie jednej i tej samej rozdzielczości, czyli 3840 × 2160 pikseli. Rozbieżność w nazewnictwie wynikała z faktu, iż japońscy producenci telewizorów preferowali określenie 4K, natomiast koreańscy Ultra HD. Obecnie międzynarodowe normy uściślają to nazewnictwo w postaci UHD-1, zwane potocznie 4K. Dziś już wiele materiałów, dostępnych w sieci czy serwisach streamingowych, produkowana jest w tej właśnie rozdzielczości. Także w grach można spotkać ten format.

Rozdzielczość 8K, czyli UHD-2

Jest to format 7680 × 4320 pikseli i żeby w pełni dostrzec i wykorzystać jego możliwości, potrzebny jest telewizor o przekątnej minimum 85 cali. Weź jednak pod uwagę fakt, że w obiegu nie ma obecnie zbyt wielu treści w tak wysokiej jakości. W związku z tym pełen potencjał tego odbiornika jeszcze przez jakiś czas będzie trudno wykorzystać.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze telewizora?

Chociaż rozdzielczość odbiornika to jedna z ważniejszych kwestii przy wyborze telewizora, nie jest jedynym aspektem, na który powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupów. By w pełni wykorzystać możliwości danego modelu i cieszyć się nieskazitelnym obrazem i płynnym wyświetlaniem, weź pod uwagę także kilka innych parametrów:

Przekątna obrazu

Jej wielkość uzależniona jest przede wszystkim od odległości, w jakiej znajdujesz się od odbiornika podczas oglądania. Jak dobrać tę idealną? Jeśli rozglądasz się za najtańszymi telewizorami 4K, to wartość wybranej przekątnej pomnóż razy 3. Natomiast w przypadku telewizorów Full HD rozmiar przekątnej pomnóż razy 5.

W ten sposób uzyskasz wartość w centymetrach, która będzie sugerowaną odległością odbiornika od miejsca, z którego będziesz oglądał telewizję.

Wyświetlacz

Wyświetlacze LCD są standardem w tańszych telewizorach. Jednak jeśli zależy ci na głębi kolorów i czystym obrazie, obserwowanym pod różnymi kątami, zwróć szczególną uwagę na telewizory ledowe, czyli te z wyświetlaczem LED. W nieco droższych wersjach pojawia się już możliwość wyboru między OLED, a nawet QLED.

Współczynnik kontrastu

Opisuje, ile razy biel jest jaśniejsza od czerni. Najczęściej parametr ten zapisany jest w postaci ilorazu, na przykład: 3000:1. Im wyższa jest ta wartość, tym lepiej, ponieważ to oznacza wyraźny kontrast między kolorami, co znacząco wpływa na komfort oglądania.

Odświeżanie ekranu

Im wyższa częstotliwość odświeżania obrazu, mierzona w hercach (liczba aktualizacji na sekundę), tym lepsza ostrość wyświetlanej grafiki. Szczególnie tej, w której pojawia się dużo ruchu – na przykład podczas meczów piłkarskich lub innych zawodów sportowych.

Dziś w sklepach ze sprzętem RTV znajdziesz szeroki wybór telewizorów 4K i HD, będących praktycznie standardem w odbiornikach ze średniej i wyższej półki. Dzięki temu prawdopodobnie bez problemu trafisz na model, który idealnie wpasuje się w twoje indywidualne preferencje.

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku