Szukanie pracy w dzisiejszych czasach jest łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Dlaczego? Ponieważ osoby bezrobotne mają wiele możliwości i nawet nie muszą wychodzić z domu, aby przebierać w ofertach z całego kraju, a nawet świata. Wystarczy skorzystać z internetu, aby zapoznać się z tym, co rynek pracy ma nam obecnie do zaoferowania.
Jak jednak skutecznie szukać pracy przez internet, aby osiągnąć sukces? Podpowiadamy.
Musisz wiedzieć gdzie szukać
Ciężko jest znaleźć pracę, jeśli nie wiemy gdzie jej szukać. Warto więc zacząć poszukiwania na najpopularniejszych serwisach z ogłoszeniami. Jeśli interesuje Cię konkretna praca np. jako kierowca, to wystarczy, że zawęzisz pole poszukiwań do ofert, które są związane właśnie z prowadzeniem pojazdów. Możesz wybrać miasto, w którym chcesz znaleźć pracę, a nawet konkretne stanowisko.
Wyświetlą Ci się jedynie oferty, które pasują do kryteriów, które ustaliłeś. Na ten moment istnieje przynajmniej kilka portali ogłoszeniowych, na których co chwilę pojawiają się oferty związane z pracą. Możesz też skorzystać z social mediów i to tam szukać interesujących ofert.
Dokładnie czytaj ogłoszenia
Wiele osób wysyła CV po przeczytaniu zaledwie dwóch zdań z całego ogłoszenia. Niestety jest to błąd, ponieważ może okazać się, że aplikujesz na stanowisko, które nie odpowiada Twoim kompetencjom czy też oczekiwaniom. Staraj się jak najdokładniej czytać każde ogłoszenie, które otworzysz.
Zapoznaj się z wymaganiami danej firmy, a także tym, co ona może zaoferować Ci w zamian np. elastyczne godziny pracy, możliwość szkoleń itd. Swoje CV wysyłaj tylko tam, gdzie rzeczywiście chciałbyś i mógłbyś pracować. Nie ma bowiem sensu tracić czasu rekrutera oraz swojego.
Bądź profesjonalny
Szukanie pracy przez internet nie zwalnia nas z bycia profesjonalnym. Przede wszystkim należy przygotować przejrzyste CV, które będziesz wysyłać w formacie PDF do potencjalnych pracodawców. Jeśli nie masz maila lub nie brzmi on zbyt profesjonalnie, to załóż nowego, w którym znajdzie się Twoje imię, nazwisko i ewentualnie cyfry.
Zabawna nazwa maila być może jest dobra, jeśli korzystamy z niej w nieformalnych sytuacjach, jednak gdy szukamy pracy, lepiej jest nie testować poczucia humoru rekrutera.
Istotne jest też to, aby Twoje CV można było łatwo otworzyć. Nie wysyłaj go więc w nietypowym formacie, który wymaga zainstalowania mało popularnego programu. Rekruter najprawdopodobniej zrezygnuje i po prostu zacznie przeglądać CV pozostałych kandydatów. Jeśli weźmiesz pod uwagę wymienione zasady, to bez większego problemu powinieneś znaleźć pracę przez internet.
Artykuł partnera