Szafy rack to niezbędne wyposażenie każdej serwerowni, ale nie tylko. Jeśli chcesz zadbać o ochronę swojego sprzętu informatycznego — serwerów, modemów oraz wielu innych podobnych im urządzeń, koniecznie wyposaż się w odpowiednie szafy, stojące lub wiszące, które zapewnią odpowiedni poziom ochrony twoich urządzeń.
Spis treści
- Szafy serwerowe — niezbędna ochrona dla twojego sprzętu
- Szafa rack — co ją wyróżnia?
- Jak dokonać wyboru szafy rack?
- Co warto wiedzieć o szafach rack
Szafy serwerowe — niezbędna ochrona dla twojego sprzętu
Szafy rack to inaczej szafy teleinformatyczne czy szafy serwerowe. Są to urządzenia właściwie, które stanowią absolutnie integralny element wyposażenia serwerowni lub innego centrum danych. Niektórzy jednak z tego typu rozwiązań sięgają nawet przy mniejszej ilości sprzętu. W firmie jednak, rozbudowanym domowym biurze lub budynkach użyteczności publicznej tego typu szafy są absolutnie niezbędne. Urządzenie takie znajdują się właściwie we wszystkim większych firmach informatycznych. Przechowuje się w nich serwery, urządzenia sieciowe, switche i wiele innych urządzeń. Ich uzupełnieniem jest dopasowane okablowanie strukturalne.
Blacha stalowa walcowana to najczęstszy materiał, z którego wykonuje się tego typu szafy. Dzięki temu bezpiecznie można w nich składować sprzęt elektroniczny bez obaw o jego stabilne funkcjonowanie. Najczęściej szafy rack posiadają dwie lub tych belki rackowe. Z tyłu ma zawsze drzwi perforowane, aby zapewnić odpowiedni system wentylacji urządzeń. O ile drzwi tylne są najczęściej perforowane, o tyle drzwi przednie szafy IT są szklane, aby łatwo można było skontrolować stabilność działania urządzeń.
Szafa rack — co ją wyróżnia?
Szafa rack ma odpowiednio opracowane drzwi przednie rozwiązania wyposażone w listwy zasilające, część z tego typu rozwiązań nadaje się do samodzielnego montażu. Do konkretnych modeli możesz dokupić odpowiednie dodatkowe akcesoria, które ułatwią dopasowania rozwiązań do twojej przestrzeni. Szafy rock sprawdzają się bowiem nie tylko w firmach IT, ale na przykład także studiach nagraniowych, biurach reklamy, studiach projektowych. Wszędzie tam, gdzie jest dużo informatycznego sprzętu, szafa serwerowa jest naprawdę dobrym pomysłem.
Jak dokonać wyboru szafy rack?
Szafa rack występuje w bardzo wielu różnych modelach. Przede wszystkim wyróżnia się szafy stojące i wiszące. Te drugie są wyjątkowo popularnym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają oszczędzić miejsce w przestrzeni. Klasyczna szafa serwerowa jest w stanie pomieścić sprzęt o ciężarze do 60 kg, natomiast bez problemu znajdziesz także modele o znacznie większej wytrzymałości. Szafy rack mogą przechowywać sprzęt o wadze nawet do 800 kg.
Co warto wiedzieć o szafach rack
Szafy rack to wyposażenie, którego wymiary są dość mocno wystandaryzowane. Wynika to przede wszystkim z konsekwentnej budowy serwerowni i ją ułatwia. Dzięki standardowym parametrom szaf teleinformatycznych znaczenie łatwiej jest zaplanować rozmieszczenie kolejnych sprzętów w serwerowni. Klasyczny wymiar to szafa rack 19 cali, a więc model, którego maksymalne rozstawienie belek rackowych wynosi 48,26 cm. Na rynku dostępne są także szafy rack 10 cali. Te mniejsze moduły przeznaczone są głównie do obsługi urządzeń IBM, a także tworzenia mniejszych instalacji. Standardem, z którego korzysta się nadal na całym świecie, jest 19 cali. Ten model narodził się już na początku XX wieku. Tego typu szafy przeznaczone były początkowo dla sieci telekomunikacyjnych. Potem wykorzystano go przy budowie sieci komputerowych. Standaryzacji podlega także odległość otworów niezbędnych do montażu obudowy w szafie. Warto natomiast sprawdzić, czy konkretny model daje możliwość zamontowania wentylatorów.
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!