System e-PIT od początku budził wiele wątpliwości. Jednak Ministerstwo Finansów uruchomiło, zgodnie z zapowiedziami, 15 lutego platformę, dzięki której mamy możliwość złożenia swojego rozliczenia przez Internet bez zbędnych formalności.
Jakie korzyści płyną z rozliczenia internetowego? Jakie są terminy zwrotu nadpłaconego podatku? Jak działa system Twój e-PIT obejmujący PIT-37 oraz PIT-38? Zapraszamy do lektury.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Jak działa system e-PIT?
W pierwszej kolejności podatnik powinien odwiedzić stronę internetową dedykowaną rozliczeniu (https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/). Aby zalogować się i zobaczyć przygotowany dla nas PIT wpisujemy numer PESEL. W tym momencie wejście na stronę jest możliwe dzięki zastosowaniu jednej z możliwości:
- używamy założonego wcześniej profilu zaufanego
- logujemy się przy użyciu danych z PIT za 2017 rok oraz 2018 rok
Po wskazaniu prawidłowych danych otworzy się strona główna programu Twój e-PIT, na której widoczne są wszystkie przesłane przez pracodawców rozliczenia. Przygotowany został również e-PIT zawierający te skumulowane dane. Jeżeli chcemy dodać ulgi oraz odliczenia, wystarczy kliknąć w odpowiednie pole.
To samo dotyczy wszelkich zmian danych typu numer rachunku bankowego czy organizacja pożytku publicznego, której chcemy przekazać nasz 1% podatku. Po wskazaniu wszelkich danych dostępny jest podgląd rozliczenia. Istotne jest, że sami nie musimy wyliczać tak naprawdę niczego. Automat zrobi to za nas. Jeżeli wszystkie dane zgadzają się, możemy wysłać PIT, pobrać go oraz pobrać urzędowe poświadczenie odbioru.
Rozliczenie e-PIT jest bardzo proste, z pewnością o wiele mniej skomplikowane niż własnoręczne wypełnianie całego PIT-u oraz załączników. Istotne jest, że nie sposób tutaj o pomyłkę, dzięki czemu istnieje o wiele mniejsza szansa na to, że zostaniemy wezwani do poprawienia rozliczenia.
Ile czasu czeka się na zwrot nadpłaconego podatku?
Jeżeli zdecydujemy się wypełnić i wysłać nasz PIT drogą elektroniczną, urząd skarbowy będzie miał 45 dni na zwrot nadpłaconego podatku. Należy podkreślić, że w przypadku złożenia rozliczenia drogą tradycyjną, czas ten wynosi aż do 3 miesięcy, czyli dwukrotnie dłużej.
Warto również zadbać o to, aby w wypełnionym elektronicznie rozliczeniu wskazać nasz aktualny numer rachunku bankowego. Jeżeli nie wskażemy tego numeru, urząd prześle do nas środki finansowe pocztą, co wydłuży czas naszego oczekiwania na zwrot.
Pamiętajmy również, że jeżeli nie zalogujemy się na nasz profil do programu rozliczeniowego ani nie złożymy wersji papierowej PIT-u, urząd skarbowy zaakceptuje go w takiej formie, w jakiej przygotowany został przez program Twój e-PIT. Wówczas zwrot nadpłaconego podatku nastąpi do dnia 15 czerwca 2019 roku, ponieważ PIT zostanie uznany za złożony z dniem 30 kwietnia 2019 roku.
Czy warto złożyć rozliczenie internetowo i jak skontaktować się z urzędem w razie problemów?
Złożenie rozliczenia przy użyciu programu Twój e-PIT jest bardzo proste. W pierwszym i drugim dniu działania serwisu użytkownicy napotkali na kilka błędów, które uniemożliwiały im na przykład prawidłowe dodanie ulg. Obecnie program działa w sposób perfekcyjny, dlatego też nie musimy obawiać się o sprawy techniczne.
Jeżeli jednak mamy problem takiej natury, możemy uzyskać pomoc na cztery sposoby, a mianowicie:
- możemy wysłać e-maila 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu,
- możemy zadzwonić do konsultanta od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-18.00,
- możemy rozmawiać z konsultantem Krajowej Informacji Skarbowej na czacie w dni powszednie od godziny 8.00 do 16.00.
- skontaktować się bezpośrednio z izbą skarbową.
Wybór kontaktu zależy od nas. Warto jednak wiedzieć, że aby otrzymać odpowiedź na wysłaną wiadomość e-mail należy podać następujące informacje:
- imię, nazwisko, identyfikator podatkowy, numer telefonu,
- numer referencyjny lub numeru dokumentu (jeżeli zostały nadane),
- adres e-mail użyty do wysyłki deklaracji lub pliku,
- zainstalowany system operacyjny i jego wersję,
- używana przeglądarka,
- rodzaj podpisu – jeżeli używamy podpisu kwalifikowanego to informacje o wystawcy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!