Jak działa system Twój e-PIT. Czy faktycznie ułatwia rozliczenie podatków?

0

System e-PIT od początku budził wiele wątpliwości. Jednak Ministerstwo Finansów uruchomiło, zgodnie z zapowiedziami, 15 lutego platformę, dzięki której mamy możliwość złożenia swojego rozliczenia przez Internet bez zbędnych formalności.

Jakie korzyści płyną z rozliczenia internetowego? Jakie są terminy zwrotu nadpłaconego podatku? Jak działa system Twój e-PIT obejmujący PIT-37 oraz PIT-38? Zapraszamy do lektury.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Obecnie najlepszy na rynku program do optymalizacji, zarządzania, zwolnienia miejsca i przyspieszania pracy komputera oraz smartfona Android. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • AVG Internet Security

  ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

  Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

  Sprawdź

 • Bezpieczna firma z AVG

  E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

  Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

  Zapisz się

Jak działa system e-PIT?

W pierwszej kolejności podatnik powinien odwiedzić stronę internetową dedykowaną rozliczeniu (https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/). Aby zalogować się i zobaczyć przygotowany dla nas PIT wpisujemy numer PESEL. W tym momencie wejście na stronę jest możliwe dzięki zastosowaniu jednej z możliwości:

 • używamy założonego wcześniej profilu zaufanego
 • logujemy się przy użyciu danych z PIT za 2017 rok oraz 2018 rok

Po wskazaniu prawidłowych danych otworzy się strona główna programu Twój e-PIT, na której widoczne są wszystkie przesłane przez pracodawców rozliczenia. Przygotowany został również e-PIT zawierający te skumulowane dane. Jeżeli chcemy dodać ulgi oraz odliczenia, wystarczy kliknąć w odpowiednie pole.

To samo dotyczy wszelkich zmian danych typu numer rachunku bankowego czy organizacja pożytku publicznego, której chcemy przekazać nasz 1% podatku. Po wskazaniu wszelkich danych dostępny jest podgląd rozliczenia. Istotne jest, że sami nie musimy wyliczać tak naprawdę niczego. Automat zrobi to za nas. Jeżeli wszystkie dane zgadzają się, możemy wysłać PIT, pobrać go oraz pobrać urzędowe poświadczenie odbioru.

Rozliczenie e-PIT jest bardzo proste, z pewnością o wiele mniej skomplikowane niż własnoręczne wypełnianie całego PIT-u oraz załączników. Istotne jest, że nie sposób tutaj o pomyłkę, dzięki czemu istnieje o wiele mniejsza szansa na to, że zostaniemy wezwani do poprawienia rozliczenia.

Ile czasu czeka się na zwrot nadpłaconego podatku?

Jeżeli zdecydujemy się wypełnić i wysłać nasz PIT drogą elektroniczną, urząd skarbowy będzie miał 45 dni na zwrot nadpłaconego podatku. Należy podkreślić, że w przypadku złożenia rozliczenia drogą tradycyjną, czas ten wynosi aż do 3 miesięcy, czyli dwukrotnie dłużej.

Warto również zadbać o to, aby w wypełnionym elektronicznie rozliczeniu wskazać nasz aktualny numer rachunku bankowego. Jeżeli nie wskażemy tego numeru, urząd prześle do nas środki finansowe pocztą, co wydłuży czas naszego oczekiwania na zwrot.

Pamiętajmy również, że jeżeli nie zalogujemy się na nasz profil do programu rozliczeniowego ani nie złożymy wersji papierowej PIT-u, urząd skarbowy zaakceptuje go w takiej formie, w jakiej przygotowany został przez program Twój e-PIT. Wówczas zwrot nadpłaconego podatku nastąpi do dnia 15 czerwca 2019 roku, ponieważ PIT zostanie uznany za złożony z dniem 30 kwietnia 2019 roku.

Czy warto złożyć rozliczenie internetowo i jak skontaktować się z urzędem w razie problemów?

Złożenie rozliczenia przy użyciu programu Twój e-PIT jest bardzo proste. W pierwszym i drugim dniu działania serwisu użytkownicy napotkali na kilka błędów, które uniemożliwiały im na przykład prawidłowe dodanie ulg. Obecnie program działa w sposób perfekcyjny, dlatego też nie musimy obawiać się o sprawy techniczne.

Jeżeli jednak mamy problem takiej natury, możemy uzyskać pomoc na cztery sposoby, a mianowicie:

 • możemy wysłać e-maila 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu,
 • możemy zadzwonić do konsultanta od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-18.00,
 • możemy rozmawiać z konsultantem Krajowej Informacji Skarbowej na czacie w dni powszednie od godziny 8.00 do 16.00.
 • skontaktować się bezpośrednio z izbą skarbową.

Wybór kontaktu zależy od nas. Warto jednak wiedzieć, że aby otrzymać odpowiedź na wysłaną wiadomość e-mail należy podać następujące informacje:

 • imię, nazwisko, identyfikator podatkowy, numer telefonu,
 • numer referencyjny lub numeru dokumentu (jeżeli zostały nadane),
 • adres e-mail użyty do wysyłki deklaracji lub pliku,
 • zainstalowany system operacyjny i jego wersję,
 • używana przeglądarka,
 • rodzaj podpisu – jeżeli używamy podpisu kwalifikowanego to informacje o wystawcy.
Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku