Smart Home to rozwiązania, zyskujące coraz większą popularność. Czym dokładnie są te systemy oraz na który z nich zdecydować się we własnym domu?
Co to jest inteligentny dom i jakie są jego elementy?
Mówiąc w skrócie – inteligentny dom to budynek zaopatrzony w system połączonych ze sobą nowoczesnych, intuicyjnych urządzeń i rozwiązań. W skład Smart Home mogą wchodzić różnego rodzaju funkcjonalności i udogodnienia, które pomagają nam w podniesieniu bezpieczeństwa naszego domu oraz zapewniają nam komfort i wygodę. W zależności od tego, jaką ofertę wybierzemy, w systemach mogą znaleźć się tylko podstawowe czujniki lub bardziej rozbudowane systemy.
Przykładem takiego systemu może być ten, oferowany przez firmę Zamel, w którego skład wchodzą rozwiązania takie jak – kontrola urządzeń elektrycznych i oświetlenia, sterowanie roletami okiennymi i bramą wjazdową, regulacja temperatury pomieszczenia, a także różnego rodzaju czujniki – zalania, kontaktronowe, multisensory i czujniki ruchu. Więcej na ich temat można przeczytać w artykule „Jak działa czujnik ruchu i do czego może posłużyć?”.
Jaki system Smart Home wybrać do domu lub mieszkania?
Inteligentny dom to system, który może realnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa i poziomu jakości życia domowników. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań oferowanych przez różnych producentów. Jednak który z nich wybrać? Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje systemów inteligentnych domów: przewodowy i bezprzewodowy.
- System przewodowy – to rozwiązanie wykorzystywane szczególnie w nowo powstających domach i mieszkaniach lub takich, które przechodzą generalny remont. Jest to związane z koniecznością podłączenia dodatkowych kabli i przewodów, które należy ukryć pod warstwą tynku. Ze względu na to, jeszcze na etapie projektowania domu należy podjąć decyzję o tym, w jakie inteligentne rozwiązania będzie wyposażony nasz dom oraz jakie będzie ich rozmieszczenie. Rozwiązanie to jest bardzo stabilne i trwałe, jednak jego minusem może być ograniczona możliwość przemeblowań. Ponadto w przypadku zmiany miejsca zamieszkania trzeba będzie rozstać się z częścią instalacji.
- System bezprzewodowy – ten system dobrze sprawdzi się nie tylko w nowych budynkach, lecz także mieszkaniach, w których nie zainstalowano wcześniej instalacji kablowej. Stosując to rozwiązanie, nie ma konieczności remontowania poszczególnych pomieszczeń. Wystarczy po prostu w wybrany przez siebie sposób rozmieścić niezbędne nadajniki i czujniki. Jest to rozwiązanie elastyczne i proste w modyfikacji. Ponadto systemy te są łatwe w transporcie, a w razie przeprowadzki bez problemu można je ze sobą zabrać.
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając system Smart Home?
Oprócz samego rodzaju systemu, podczas wybierania poszczególnych jego elementów, warto zwrócić uwagę także na kilka innych aspektów, takich jak kontroler, czy sam proces sterowania urządzeniami. Kontroler stanowi kluczowy element całego systemu Smart Home. Pozwala na zdalną kontrolę poszczególnych części instalacji – np. oświetlenia czy rolet.
W niektórych systemach, takich jak Exta Life, pozwala również na tworzenie harmonogramów oraz sterowanie urządzeniami z poziomu aplikacji, pilotów lub przycisków nadajnika. Ponadto ważny jest także sam proces sterowania. Nowoczesne systemy pozwalają na obsługę urządzeń za pomocą aplikacji mobilnej. Z uwagi na to, że będzie to element, za którego pośrednictwem będziemy kierować całym domem, istotne jest to, by była ona intuicyjna, prosta w obsłudze, czytelna i przejrzysta.
Artykuł partnera