Nieprawidłowości w firmie czy sytuacje, w których dochodzi do łamania prawa, mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie i wizerunek przedsiębiorstwa. Skrajne zaniedbania potrafią wręcz prowadzić do jego upadku. Aby się przed tym ustrzec, firma może udostępnić swoim pracownikom dedykowaną platformę dla sygnalistów do zgłaszania nieprawidłowości. Powinna ona być jednak w pełni zabezpieczona i zapewniać całkowitą anonimowość zgłaszającym. Jedną z takich usług jest Sygnanet. Sprawdzamy, dlaczego warto się nią zainteresować.
Spis treści
- Kim jest sygnalista?
- Sygnanet – w pełni szyfrowany kanał dla sygnalistów
- W jaki sposób Sygnanet chroni sygnalistów?
- Jak zapewnić anonimowość sygnalistów w swojej firmie?
- Postaw na krajową platformę dla sygnalistów
- Sygnanet – najważniejsze cechy i funkcje
Kim jest sygnalista?
Sygnalista to termin pochodzący od angielskiego słowa whistleblower (w wolnym tłumaczeniu – dmuchający w gwizdek), który w ostatnim czasie nabrał na znaczeniu. To osoba, która bez konsekwencji prawnych może zgłaszać nieprawidłowości zaobserwowane w swojej organizacji. Powinna jednak posiadać stosowne dowody potwierdzające zaniechania czy wręcz działanie wbrew obowiązującemu prawu.
Sygnalista wszystkie zaobserwowane nieprawidłowości powinien zgłaszać bezpośrednio swojemu przełożonemu. Gdy ten zbagatelizuje problem lub w ogóle się do niego nie ustosunkuje, zgłaszający powinien udać się do organów ścigania.
Na mocy dyrektywy unijnej sygnalista jest prawnie chroniony, a pracodawca powinien udostępnić odpowiedni kanał komunikacji zapewniający zgłaszającemu prywatność i anonimowość. Ujawnienie tożsamości sygnalisty może nastąpić dopiero w przypadku wkroczenia na ścieżkę prawną.
Sygnanet – w pełni szyfrowany kanał dla sygnalistów
Takie warunki stwarza platforma Sygnanet. Dzięki niej firma może utworzyć własny kanał prywatnej komunikacji pomiędzy przedstawicielem organizacji a sygnalistami. Po założeniu konta przedsiębiorstwo otrzymuje unikalny odnośnik, który może udostępnić swoim pracownikom.
Jego kliknięcie otworzy dedykowaną witrynę, na której w pełni anonimowy sposób można zgłosić wszelkie nieprawidłowości. Sygnalista za pomocą prostego formularza ma możliwość szczegółowego opisania sprawy, a także dodania załączników, które mogą być potwierdzeniem zaobserwowanej sytuacji.
Na każdym etapie zgłoszenia sygnalista może pozostać, jeśli tak dopuści pracodawca w pełni anonimowy. W każdym przypadku otrzymuje specjalne dane dostępowe, dzięki którym może zobaczyć, czy jego zgłoszenie zostało odczytane. Możliwa jest nawet dalsza szyfrowana korespondencja pomiędzy nim a przedstawicielem firmy odpowiedzialnym za odczytywanie zgłoszeń.
Przesłane zgłoszenie trafia do specjalnej skrzynki odbiorczej. Osoba, która ma do niej dostęp, może odszyfrować wiadomość za pomocą wcześniej ustalonego hasła, odczytać ją, a także odpowiedzieć zgłaszającemu, by podziękować za informację lub dopytać o dodatkowe szczegóły.
Na żadnym etapie korespondencji platforma Sygnanet nie ujawnia danych, które mogłyby posłużyć do ewentualnej identyfikacji sygnalisty.
W jaki sposób Sygnanet chroni sygnalistów?
Sygnanet jest jedyną polską platformą obsługującą sygnalistów, która oferuje podwyższony standard bezpieczeństwa. Stosuje bowiem pełne szyfrowanie end to end, rozwijane w ramach siostrzanej usługi – serwisu szyfrującego specfile.pl, który działa na podobnej zasadzie.
Usługa wyróżnia się jeszcze jednym ważnym z punktu widzenia bezpieczeństwa aspektem. Szyfrowanie wiadomości odbywa się bezpośrednio na urządzeniu sygnalisty. Dzięki temu na serwery Sygnanet trafia w pełni zaszyfrowane zgłoszenie, którego nie można w żaden sposób odczytać bez podania hasła. Platforma jest więc wyłącznie pośrednikiem w dostarczeniu zaszyfrowanych plików do odbiorcy.
Sygnanet różni się więc od większości serwisów obsługujących sygnalistów, w których szyfrowanie wiadomości odbywa się bezpośrednio na serwerze. W takiej sytuacji, mimo zapewnień o bezpieczeństwie, na serwerze może dochodzić do przechwycenia pliku przed jego zaszyfrowaniem lub po jego odszyfrowaniu a przed dostarczeniem do odbiorcy. W przypadku Sygnanet nie jest to możliwe.
Jak zapewnić anonimowość sygnalistów w swojej firmie?
Aby można było mówić o pełnej anonimowości sygnalistów, tworząc kanał komunikacji, należy spełnić szereg warunków. Przede wszystkim serwer do przyjmowania zgłoszeń nie powinien znajdować się wewnątrz struktury organizacji. Udostępnienie formularza na serwerze zewnętrznego dostawcy sprawia, że we własnym interesie będzie on zapewniać anonimowość sygnaliście. Właśnie z tego powodu Sygnanet jawi się jako atrakcyjna propozycja dla firm.
Ważne są też kwestie czysto techniczne. Platforma dla sygnalistów nie może m.in. zapisywać logów kontrolnych na serwerach, które uczestniczą w komunikacji. Takie podejście sprawia, że ewentualne namierzenie zgłaszającego będzie znacznie utrudnione i dużo bardziej czasochłonne.
Postaw na krajową platformę dla sygnalistów
Wybranie Sygnanet jako kanału do komunikacji dla sygnalistów wiąże się dla polskich firm z wieloma korzyściami. Przede wszystkim przedsiębiorstwa mają pewność, że treści zaszyfrowanych zgłoszeń są przechowywane i przetwarzane w kraju, a nie za granicą.
Korzystanie z usług polskiego dostawcy to także świadomość, że serwis jest dostosowany do obowiązujących wymogów prawnych, jak również szczególnych wymagań użytkowników. Sygnanet jest przy tym bardzo prosty w obsłudze i możliwy do wdrożenia wewnątrz organizacji nawet w przeciągu kilku minut. Dzięki temu stanowi świetną alternatywę dla zagranicznych platform obsługujących sygnalistów.
Sygnanet – najważniejsze cechy i funkcje
- Szyfrowanie zgłoszeń kluczem publicznym
- Natychmiastowe wdrożenie
- Anonimowa korespondencja firmy z sygnalistą (opcjonalnie)
- Anonimowość zgłaszającego (opcjonalnie)
- Wzorce odpowiedzi
- Raporty
- Historia Zgłoszenia
- Tworzenie Raportu Końcowego
- Cykliczne testy penetracyjne
- Delegowanie spraw między użytkownikami w firmie
Przetestuj Sygnanet przez 14 dni za darmo
Masz pytania? Chciałbyś coś dodać? Zostaw komentarz poniżej!
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!