Dysk SSD a odzyskiwanie danych

0

Coraz bardziej cenimy nośniki SSD i coraz częściej skłaniamy się do ich zakupu. Czemu? Dlatego, że są szybkie, odporne za czynniki zewnętrzne, lekkie i coraz tańsze. Niektóre typy SSdeków SA też sporo mniejsze niż tradycyjne dyski. Same superlatywy. Można powiedzieć, że dysk SSD, to wielki skok technologiczny, względem tradycyjnego dysku twardego.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Obecnie najlepszy na rynku program do optymalizacji, zarządzania, zwolnienia miejsca i przyspieszania pracy komputera oraz smartfona Android. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • AVG Internet Security

  ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

  Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

  Sprawdź

 • Bezpieczna firma z AVG

  E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

  Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

  Zapisz się

Odzyskiwanie danych z dysków SSD

Zastanówmy się jednak przez chwilę, czy dyski SSD są takie idealne, jak piszą o nich producenci . Czy są takie bezpieczne i bezawaryjne?

Przyjrzyjmy się nieco bliżej zastosowanym w nich rozwiązaniom.

Dane na dyskach SSD są zapisywane jako stan bramek logicznych układów pamięci NAND wlutowanych na płycie głównej nośnika SSD . Pamięci flash charakteryzują się tym, że są w stanie utrzymać zapisane informacje także po odłączeniu napięcia. Zatem pamięć ta nazywana jest trwałą dzięki temu, że w procesie zapisu danych, każda komórka pamięci uzyskuje określony ładunek elektryczny, będący nośnikiem bitu pamięci.

Niestety – jest to też największa wada pamięci flash – każda z jej komórek ma ograniczoną trwałość i liczbę cykli zapisu danych, które można na niej wykonać w ciągu całego życia urządzenia.

Na pokładzie Dysku SSD znajduje się również kontroler odpowiedzialny za działanie całego układu

Kontroler odpowiada m.in. za operacje odczytu i zapisu danych, szyfrowanie, logiczną adresację komórek pamięci, i tzw. równoważenie zużycia pamięci. – algorytm jego działania  to poważny problem w przypadku odzysku danych. W przypadku awarii kontrolera, odtworzenie (odwrócenie) tych operacji i odzyskanie danych, jest bardzo trudne i skomplikowane i tylko profesjonalne laboratoria są w stanie to wykonać.

W tym miejscu warto wspomnieć pokrótce o zasadzie działania dysków SSD.

O wszystkich aspektach pracy dysku SSD decyduje kontroler. Przejmuje on wszystkie zadania związane z odczytem, zapisem i uporządkowaniem logicznym partii danych, przed zapisem. Zarządza miedzy innymi tym, do których komórek poszczególnych kości pamięci zapisywane są informacje.

Niestety kontroler, nie robi tego w uporządkowanej kolejności. Jest to uwarunkowane jego procedurami. Każdy Plik jest dzielony na części w zależności od wielkości bloku i zapisywany w różnych układach pamięci (często z dodatkowym szyfrowaniem).

Oprócz tego, kontroler dysponuje dość sporym buforem, który pomaga składać dane przed zapisem w indywidualne struktury. Jakiekolwiek polecenie zapisu danych, wysyłane przez system operacyjny do dysku SSD, jest optymalizowane przez własne oprogramowanie nośnika, a następnie dystrybuowane na różne strony pamięci.

Odczyt danych z dysku musi nastąpić z odwróceniem tego procesu.

Dysk SSD – jeden drugiemu nierówny. 

Jak wiadomo, dyski SSD, nie są wewnątrz takie same. Podstawowym czynnikiem wyróżniający dyski SSD, to technologia wykonania pamięci, kontrolera, jego oprogramowania (firmware) oraz obsługiwanych funkcji. To te podstawowe elementy wpływają, nie tylko na wydajność, lecz także niezawodność i wytrzymałość nośnika. Zaawansowane i uznane kontrolery np. Marvell, Silicon Motion, Intel, Micron, Indilinx i Samsung pracują bezawaryjnie znacznie dłużej niż np. popularny i tani SandForce czy Phison.

Niewątpliwy wpływ na działanie dysku ma też jakość i aktualizacje jego firmware. Najważniejszym jednak elementem są same kości pamięci i tu w droższych dyskach SSD znacznie wolniej ulegają one uszkodzeniu niż w tańszych konstrukcjach.

Proces odzyskiwania danych z dysków półprzewodnikowych SSD przebiega całkiem inaczej niż w tradycyjnych dyskach HDD. Dane zapisywane do kości pamięci są przeważnie szyfrowane i podzielone przez kontroler na poszczególne kości pamięci i strony danych. Odczyt danych metodą chip-off – bezpośrednio z kości pamięci nie pozwoli na wykopiowanie użytecznych informacji – odczytane zostaną jedynie szyfrowane bloki, które później należy obrobić w długotrwałym procesie.

Jest to mało skuteczna metoda szczególnie dla nowych dysków SSD. Problematyczne staje się wówczas odtworzenie i odwrócenie algorytmu kontrolera, który jest programowany indywidualnie przez każdego producenta dysków. Metody odzyskiwania danych dla dysków SSD opracowywane są indywidualnie dla każdego z producentów, rodzaju kontrolera i wersji wewnętrznego oprogramowania. Na stronie laboratorium All Data Recovery można sprawdzić aktualną listę dysków SSD z których można odzyskać dane.

Źródła:

https://www.alldatarecovery.pl/uslugi/odzyskiwanie-danych-z-ssd

https://www.xdr.pl/odzyskiwanie-danych/ssd

Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku