Coraz bardziej cenimy nośniki SSD i coraz częściej skłaniamy się do ich zakupu. Czemu? Dlatego, że są szybkie, odporne za czynniki zewnętrzne, lekkie i coraz tańsze. Niektóre typy SSdeków SA też sporo mniejsze niż tradycyjne dyski. Same superlatywy. Można powiedzieć, że dysk SSD, to wielki skok technologiczny, względem tradycyjnego dysku twardego.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Odzyskiwanie danych z dysków SSD
Zastanówmy się jednak przez chwilę, czy dyski SSD są takie idealne, jak piszą o nich producenci . Czy są takie bezpieczne i bezawaryjne?
Przyjrzyjmy się nieco bliżej zastosowanym w nich rozwiązaniom.
Dane na dyskach SSD są zapisywane jako stan bramek logicznych układów pamięci NAND wlutowanych na płycie głównej nośnika SSD . Pamięci flash charakteryzują się tym, że są w stanie utrzymać zapisane informacje także po odłączeniu napięcia. Zatem pamięć ta nazywana jest trwałą dzięki temu, że w procesie zapisu danych, każda komórka pamięci uzyskuje określony ładunek elektryczny, będący nośnikiem bitu pamięci.
Niestety – jest to też największa wada pamięci flash – każda z jej komórek ma ograniczoną trwałość i liczbę cykli zapisu danych, które można na niej wykonać w ciągu całego życia urządzenia.
Na pokładzie Dysku SSD znajduje się również kontroler odpowiedzialny za działanie całego układu
Kontroler odpowiada m.in. za operacje odczytu i zapisu danych, szyfrowanie, logiczną adresację komórek pamięci, i tzw. równoważenie zużycia pamięci. – algorytm jego działania to poważny problem w przypadku odzysku danych. W przypadku awarii kontrolera, odtworzenie (odwrócenie) tych operacji i odzyskanie danych, jest bardzo trudne i skomplikowane i tylko profesjonalne laboratoria są w stanie to wykonać.
W tym miejscu warto wspomnieć pokrótce o zasadzie działania dysków SSD.
O wszystkich aspektach pracy dysku SSD decyduje kontroler. Przejmuje on wszystkie zadania związane z odczytem, zapisem i uporządkowaniem logicznym partii danych, przed zapisem. Zarządza miedzy innymi tym, do których komórek poszczególnych kości pamięci zapisywane są informacje.
Niestety kontroler, nie robi tego w uporządkowanej kolejności. Jest to uwarunkowane jego procedurami. Każdy Plik jest dzielony na części w zależności od wielkości bloku i zapisywany w różnych układach pamięci (często z dodatkowym szyfrowaniem).
Oprócz tego, kontroler dysponuje dość sporym buforem, który pomaga składać dane przed zapisem w indywidualne struktury. Jakiekolwiek polecenie zapisu danych, wysyłane przez system operacyjny do dysku SSD, jest optymalizowane przez własne oprogramowanie nośnika, a następnie dystrybuowane na różne strony pamięci.
Odczyt danych z dysku musi nastąpić z odwróceniem tego procesu.
Dysk SSD – jeden drugiemu nierówny.
Jak wiadomo, dyski SSD, nie są wewnątrz takie same. Podstawowym czynnikiem wyróżniający dyski SSD, to technologia wykonania pamięci, kontrolera, jego oprogramowania (firmware) oraz obsługiwanych funkcji. To te podstawowe elementy wpływają, nie tylko na wydajność, lecz także niezawodność i wytrzymałość nośnika. Zaawansowane i uznane kontrolery np. Marvell, Silicon Motion, Intel, Micron, Indilinx i Samsung pracują bezawaryjnie znacznie dłużej niż np. popularny i tani SandForce czy Phison.
Niewątpliwy wpływ na działanie dysku ma też jakość i aktualizacje jego firmware. Najważniejszym jednak elementem są same kości pamięci i tu w droższych dyskach SSD znacznie wolniej ulegają one uszkodzeniu niż w tańszych konstrukcjach.
Proces odzyskiwania danych z dysków półprzewodnikowych SSD przebiega całkiem inaczej niż w tradycyjnych dyskach HDD. Dane zapisywane do kości pamięci są przeważnie szyfrowane i podzielone przez kontroler na poszczególne kości pamięci i strony danych. Odczyt danych metodą chip-off – bezpośrednio z kości pamięci nie pozwoli na wykopiowanie użytecznych informacji – odczytane zostaną jedynie szyfrowane bloki, które później należy obrobić w długotrwałym procesie.
Jest to mało skuteczna metoda szczególnie dla nowych dysków SSD. Problematyczne staje się wówczas odtworzenie i odwrócenie algorytmu kontrolera, który jest programowany indywidualnie przez każdego producenta dysków. Metody odzyskiwania danych dla dysków SSD opracowywane są indywidualnie dla każdego z producentów, rodzaju kontrolera i wersji wewnętrznego oprogramowania. Na stronie laboratorium All Data Recovery można sprawdzić aktualną listę dysków SSD z których można odzyskać dane.
Źródła:
https://www.alldatarecovery.pl/uslugi/odzyskiwanie-danych-z-ssd
https://www.xdr.pl/odzyskiwanie-danych/ssd
Artykuł Sponsorowany
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!