Kupując pamięć masową do swojego komputera lub laptopa, często stajemy przed decyzją, czy wybrać nowszy standard SSD, czy starszy, ale wciąż przydatny dysk HDD. Czym różnią się te rodzaje nośników i który wybrać w 2022 roku? Poznaj najważniejsze różnice obu technologii, dzięki którym podejmiesz słuszny wybór.
Spis treści
- Na co wpływa rodzaj pamięci masowej w komputerze?
- Jak zbudowany jest dysk HDD?
- Jak działa dysk SSD?
- Dysk SSD – SATA czy NVMe?
- Funkcje i parametry dysków
- Który dysk wybrać?
- Porównanie w skrócie
Na co wpływa rodzaj pamięci masowej w komputerze?
Odpowiedni procesor, karta graficzna czy ilość pamięci RAM warunkuje szybkość działania i komfort pracy całego komputera. Do tego zestawu powinniśmy także dodać pamięć masową. Wybór wydajnego dysku HDD lub SSD może się przyczynić do przyspieszenia pracy urządzenia.
Dysk może warunkować prędkość wykonywania wielu czynności. Będzie wpływać np. na szybkość uruchamiania komputera, włączania gier i aplikacji czy prędkość kopiowania plików z jednego folderu do drugiego.
Jeżeli oprócz pracy biurowej, komputer służy także do grania, wydajny dysk SSD lub HDD może przyczynić się do płynniejszej rozgrywki i szybszego wczytywania poziomów.
Dysk HDD lub SSD, podobnie jak inne podzespoły komputera, wpływają na ogólną szybkość jego działania. Wybór odpowiedniego nośnika pamięci masowej nie powinien więc być bagatelizowany.
Jak zbudowany jest dysk HDD?
Aby zrozumieć różnice pomiędzy dyskiem SSD a HDD, należy poznać ich budowę oraz zasadę działania. Dyski HDD składają się z talerzy pokrytych cienką warstwą nośnika magnetycznego, na których zapisywane są dane. Z tego względu taki dysk jest nazywany twardym lub potocznie mówi się na niego „talerzowy”.
Dysk HDD może się składać z jednego lub nawet kilku talerzy. Do każdego z nich przypisana jest głowica służąca do fizycznego odczytu i zapisu danych. Podczas zapisywania informacji głowica przesyła strumień elektromagnetyczny.
Szybkość odczytu i zapisu danych w dyskach HDD jest warunkowana przez prędkość obrotową talerzy. Z tego względu największym ograniczeniem tego typu nośników jest właśnie niska prędkość odczytu i zapisu danych.
Dyski HDD są dość głośne podczas pracy ze względu na obracające się talerze i fizyczną pracę głowicy. Są przy tym podatne na uszkodzenia mechaniczne. Upadek nośnika z wysokości może spowodować uszkodzenie talerzy i przyczynić się do nieodwracalnej utraty danych.
Jak działa dysk SSD?
Dysk SSD, zwany też półprzewodnikowym, działa na zupełnie innej zasadzie. Zamiast talerzy, wyposażony jest w pamięć flash. Brak ruchomych elementów sprawia, że jest on bezgłośny podczas pracy i znacznie bardziej odporny na mechaniczne uszkodzenia.
Jest przy tym o wiele szybszy od tradycyjnego dysku talerzowego. Standardowy dysk SSD podłączony za pomocą złącza SATA III osiągnie prędkość odczytu danych na poziomie 550 MB/s, czyli przynajmniej trzy razy więcej niż dysk HDD.
„
Standardowy dysk SSD podłączony za pomocą złącza SATA III osiągnie prędkość odczytu danych na poziomie 550 MB/s, czyli przynajmniej trzy razy więcej niż dysk HDD.
Mniejsze jest także opóźnienie dostępu do danych, dzięki czemu dysk SSD znacznie lepiej radzi sobie z operacjami wymagającymi ciągłej pracy na dużej liczbie bardzo małych plików. Zalety dysku SSD można zaobserwować np. podczas uruchamiania systemu czy wczytywania etapu w grach.
Czy zatem dysk SSD jest bezkonkurencyjnie lepszy od HDD? Oczywiście nie. Wysoka wydajność idzie bowiem w parze ze znacznie wyższą ceną w przeliczeniu na każdy GB. Nośniki półprzewodnikowe są więc odpowiednim wyborem do specjalistycznych zastosowań. HDD świetnie sprawdzą się natomiast do budowania obszernego magazynu danych.
Dysk SSD – SATA czy NVMe?
W przypadku dysków SSD dostępne są dwa sposoby podłączenia nośnika do komputera i laptopa – starszy SSD oraz nowszy standard NVMe. Przed wyborem konkretnego modelu warto upewnić się, który standard jest obsługiwany przez płytę główną naszego komputera.
- SATA III – w tym przypadku nośnik jest podłączany za pomocą kabla lub dedykowanego złącza. Protokół ten jest wykorzystywany także w przypadku starszych dysków HDD. Maksymalna przepustowość SATA III to około 600 MB/s.
- NVMe – nowszy protokół, który umożliwia podłączenie dysku bezpośrednio do pasm PCIe na płycie głównej. Osiąga wyższą przepustowość (nawet kilka tysięcy MB/s) i niższe opóźnienia.
Funkcje i parametry dysków
Nośniki danych są warunkowane wieloma parametrami i funkcjami. Oto najważniejsze z nich.
- Format dysku – określa fizyczny rozmiar nośnika. Najpopularniejsze są dyski 2,5- oraz 3,5-calowe. Te pierwsze znacznie częściej wykorzystuje się w laptopach. Drugie w komputerach stacjonarnych. W przypadku SSD dostępne są również dyski M.2, wielkością przypominające np. listek gumy do żucia.
- Pojemność dysku – wyrażana w GB lub TB. W przypadku dysków SSD warto wybierać wartości od 256 GB wzwyż. Kupując HDD, warto postawić przynajmniej na 1 TB.
- Interfejs – określa sposób podłączenia dysku do komputera. W przypadku HDD zazwyczaj jest to SATA w wersji II lub III. Dyski SSD oprócz SATA III mogą wykorzystywać nowsze interfejsy, takie jak PCIe, M.2 PCIe, a także M.2 SATA.
- Rodzaj kości pamięci – dotyczy dysków SSD. Nośniki oparte na kościach SLC cechują się największą wytrzymałością, ale są też najdroższe. Pamięć MLC jest wolniejsza i mniej wytrzymała, ale znacznie tańsza od SLC. TLC jest najkorzystniejsza cenowo, ale charakteryzuje się też najniższą wytrzymałością.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Który dysk wybrać?
Wybór pomiędzy dyskiem SSD a HDD to w rzeczywistości wybór pomiędzy wydajnością a pojemnością. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na szybki działaniu komputera, zdecydowanie lepiej postawić na SSD. Jeśli natomiast chcemy przechowywać dużo danych, ze względu na niższą cenę dysk HDD nie będzie mieć sobie równych.
Najczęściej jednak łączy się oba rozwiązania. Dysk SSD przejmuje w takim przypadku zadania, w których liczy się wydajność, a HDD służy jako magazyn danych.
Porównanie w skrócie
Dyski HDD
- Niższa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne
- Głośna praca dysku
- Niższa prędkość odczytu i zapisu danych
- Niska cena w przeliczeniu na GB
- Nadaje się na magazyn danych
Dyski SSD
- Wyższa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne
- Cicha praca dysku
- Wyższa prędkość odczytu i zapisu danych
- Wyższa cena w przeliczeniu na GB
- Nadaje się do zadań wymagających wysokiej wydajności
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Czekam na ten dzień, kiedy SSDki będą w cenach HDD ;D
Aktualnie za 4TB trzeba dać minimum 2000-2500pln.