Specfile.pl – jak szybko i łatwo zaszyfrować plik w przeglądarce?

2

Chcesz zadbać o bezpieczeństwo i poufność przesyłanych plików, ale szyfrowanie danych kojarzy Ci się z czymś skomplikowanym, przeznaczonym dla zaawansowanych użytkowników? Aby zabezpieczyć swoje dane przed wysyłką, nie musisz korzystać z trudnych w obsłudze programów. Dzięki specfile.pl możliwe jest szybkie i łatwe zaszyfrowanie plików jednym kliknięciem. W tym celu nie trzeba nawet instalować żadnego oprogramowania. Wystarczy skorzystać z serwisu online.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Szyfrowanie dokumentów bez aplikacji

Aby szybko zaszyfrować dokumenty lub inne pliki, nie trzeba już korzystać z dedykowanych aplikacji. Dzięki serwisowi Specfile.pl można to zrobić bezpośrednio w przeglądarce internetowej, po prostu logując się w portalu.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim do funkcji szyfrowania i deszyfrowania plików mamy dostęp praktycznie w dowolnym miejscu i momencie. Wystarczy urządzenie z aktywnym połączeniem internetowym i możliwością uruchomienia przeglądarki. Użytkownik nie jest więc ograniczony do wybranego systemu operacyjnego.

Sam proces szyfrowania jest niezwykle prosty. Na głównej stronie portalu wystarczy przejść na okienko szyfrowania, a następnie wybrać plik, który chcemy zabezpieczyć. Można też skorzystać z intuicyjnej metody „przeciągnij i upuść”.

Specfile - szyfrowanie plików w przeglądarce

Podczas tej samej operacji zaszyfrować można jeden plik lub kilka jednocześnie. Wystarczy wskazać na dysku komputera te, które mają zostać zabezpieczone. Po zaszyfrowaniu pliki można pobrać w formacie spcf. Przed zaszyfrowaniem można wskazać adres e-mail osób, które będą mogły odszyfrować wysłany im plik spcf.

Jak otworzyć zaszyfrowany plik?

Odszyfrowanie zabezpieczonego pliku jest równie proste. Wystarczy otworzyć główną stronę portalu na funkcji Deszyfruj, wybrać plik i rozpocząć deszyfrację. Operacja zakończy się sukcesem tylko w przypadku, jeśli nasz adres e-mail, którym logujemy się do serwisu, został dodany do listy podczas szyfrowania tego pliku.

Dzięki temu mamy pewność, że żadna osoba postronna nie uzyska dostępu do danych, nawet jeśli przechwyci zaszyfrowany plik. Jest on bowiem przeznaczony wyłącznie dla wskazanych przez twórcę użytkowników i mogą go oni odszyfrować, wpisując znane tylko im hasło dostępu do konta.

Specfile.pl udostępnia też wygodny widok odszyfrowanych plików, by można je było podejrzeć jeszcze przed pobraniem na dysk. Dzięki temu użytkownik może ściągnąć tylko interesujące go pliki lub szybko podejrzeć przesłaną mu zaszyfrowaną wiadomość.

Specfile.pl - odszyfrowywanie plików

Dla osób, które chciałyby wygodnie korzystać z funkcji programu z poziomu komputera (bez wykorzystania przeglądarki), idealną opcją będzie instalacja aplikacji, dzięki czemu wszystkie dane mogą być szyfrowane z poziomu menu kontekstowego systemu.

specfile.pl

Bezpieczeństwo dokumentów na najwyższym poziomie

Wiele serwisów szyfrujących dane przeprowadza proces kryptografii bezpośrednio na swoich serwerach, przez co użytkownik musi najpierw wgrać oryginalny plik. Co się później z nim dzieje? Choć usługi tego typu gwarantują, że plik jest bezpieczny, w rzeczywistości oryginał może być przechowywany na serwerze także w niezabezpieczonej formie. Korzystanie z takich usług wymaga więc pewnej dozy zaufania ze strony użytkownika.

Serwis Specfile.pl podchodzi do kwestii bezpieczeństwa w nieco inny sposób. Choć wszystkie czynności wykonujemy bezpośrednio w portalu, w rzeczywistości sam proces szyfrowania i deszyfrowania odbywa się na naszym urządzeniu.

Na serwery trafiają więc wyłącznie zaszyfrowane pliki, a oryginały pozostają bezpieczne na urządzeniu użytkownika. Jak to w ogóle możliwe? Serwis udostępnia przeglądarce internetowej zaawansowaną technologię kryptografii, przez co skomplikowane algorytmy szyfrujące są wykonywane lokalnie. Usługa oferuje pełne szyfrowanie end to end, a użytkownik może być spokojny o swoje pliki.

Wygodny sposób szyfrowania dokumentów dla firm

Specfile.pl umożliwia stworzenie dwóch rodzajów kont. W ramach firmowego możliwe jest szyfrowanie i deszyfrowanie plików, a także współdzielenie ich ze współpracownikami. Jest to więc świetna opcja do bezpiecznego przesyłania danych wewnątrz struktur organizacji.

Takie rozwiązanie nie wymaga przy tym dużych nakładów finansowych i jest bardzo łatwe w implementacji. Wystarczy bowiem założyć konto w portalu, by rozpocząć korzystanie. Prosty interfejs sprawia natomiast, że procesu szyfrowania i deszyfrowania można się nauczyć w kilka minut. Poradzą sobie z nim nawet osoby nietechniczne, czyli mniej zaznajomione z obsługą komputerów.

specfile.pl

Serwis Specfile.pl świetnie sprawdza się także w przypadku udostępniania plików poza firmę. W takim przypadku wystarczy, że odbiorca założy darmowe konto osobiste, w ramach którego możliwe jest odszyfrowywanie otrzymanych danych. Bezpłatny dostęp umożliwia też szyfrowaną komunikację z kontami firmowymi. Portal może więc z powodzeniem służyć do poufnej wymiany plików i korespondencji z partnerami biznesowymi, współpracownikami, kontrahentami czy po prostu osobami spoza organizacji.

Usługa jest przy tym atrakcyjna pod względem cenowym. Jak już wspomnieliśmy, konto startowe, pozwalające odszyfrowywać pliki, jest dostępne za darmo. Profil firmowy dla jednego użytkownika to natomiast koszt 11,90 zł netto miesięcznie. Serwis umożliwia ponadto testowanie funkcjonalności przez 14 dni za darmo.

Specfile.pl – najważniejsze funkcje

  • Szyfrowanie i deszyfrowanie online bez instalacji aplikacji
  • Szyfrowanie swoich plików i folderów
  • Deszyfrowanie swoich i współdzielonych plików i folderów
  • Współdzielenie szyfrowanych dokumentów z osobami z kontem firmowym/startowym
  • Automatyczne archiwum lokalne lub „w chmurze”
  • Ewidencja dokumentów wysyłanych i otrzymywanych w firmie w przesyłkach rejestrowanych

Przetestuj Specfile.pl przez 14 dni za darmo

specfile.pl

Masz pytania? Chciałbyś coś dodać? Zostaw komentarz poniżej!


Artykuł sponsorowany powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony firmy.

Avast | AVG


Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
1 miesiąc temu

Ciekawe. Podajemy email i odszyfrujemy plik jezeli nasz email jest na liście. To jest zabezpieczenie. Kradnę panu A plik i znam jego maila osobistego i firmowego. Próbuje z jednym pozniej z drugim mailem. Publicznie znany adres mailowy jako hasło do odszyfrowania nie jest żadnym zabezpieczeniem.

Arkadiusz Zakrzewski
Admin
1 miesiąc temu
Reply to  Jacek

Cześć, Nie bardzo zrozumiałeś mechanizm. Do deszyfrowania danych potrzebna jest para informacji – mail i hasło szyfrowania (które po prostu są danymi logowania na konto Specfile), mogę dodać do szyfrowania pliku np Twój adres email, jeśli masz konto w Specfile, to aplikacja pozwoli Ci odszyfrować tak współdzielony plik, jeśli konta nie masz, to aplikacja będzie wymagała od Ciebie utworzenia sobie konta, aby uzyskać dostęp do wspólnego pliku. Reasumując – oboje musimy mieć konta do dzielenia się zaszyfrowanym plikiem, a do deszyfracji potrzebujesz loginu i hasła, samym adresem mail, pliku nie odszyfrujesz bo pojawi się monit aby dokończyć logowanie na konto… Czytaj więcej »

2022-04-15 08_21_57-Szyfrowanie danych_ plików, folderów, PDF, zabezpieczanie folderów hasłem - Spec.png
Last edited 1 miesiąc temu by Arkadiusz Zakrzewski
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku