Tak szybko, jak rozwija się technologia, tak szybko rodzą się nowe zagrożenia w sieci. Cyberprzestępcy znajdują kolejne drogi dostępu zarówno do indywidualnych odbiorców, jak i dużych przedsiębiorstw. Zagrożenie jest realne, a ataki możliwe w każdym momencie, dlatego ochrona przed nim powinna być solidna, bieżąca i aktywna. Tak właśnie działa Security Operations Center, w skrócie SOC, czyli Centra Operacji Bezpieczeństwa – wykrywa i analizuje zagrożenie. Regularnie raportowane wyniki dają możliwość szybkiej reakcji oraz zapobiegania ich ponownemu wystąpieniu.
Spis treści
Formy wprowadzenia SOC
Security Operations Center może zaistnieć w każdej firmie w postaci wykupionej usługi od dostawcy zewnętrznego. Może także zostać utworzone z własnych zasobów. Jest to komórka skupiająca się na stałym monitorowaniu sieci w celu wykrywania incydentów bezpieczeństwa. Dla firm tworzenie takiego działu z własnych zasobów może wiązać się przede wszystkim z wysokimi kosztami: przeszkolenie pracowników, zapewnienie sprzętu oraz przestrzeni, są już znacznym obciążeniem finansowym. Często zakup lub subskrypcja takiej usługi jest kilkukrotnie bardziej opłacalna. Kluczowe w pracy dostawcy zewnętrznego jest to, że monitoring dostępnych zasobów odbywa się bez przerwy i pozwala na szybkie reakcje w czasie rzeczywistym.
Jak działa zespół SOC?
Specjaliści tworzący zespół SOC są tarczą ochronną dla całego systemu. W zależności od profilu działalności i wielkości przedsiębiorstwa, zespół ten może być bardziej lub mniej rozbudowany. W jego skład wchodzą analitycy bezpieczeństwa, łowcy zagrożeń oraz specjaliści
z doświadczeniem w inżynierii komputerowej, informatyce itp. Narzędzia i technologie wykorzystywane przez SOC do ochrony sieci to np. Security Information and Event Management (SIEM), Asset Directory czy Monitorowanie Behawioralne (Visibility Triad). Dzięki tym rozwiązaniom zespół SOC może analizować bieżące zdarzenia, reagować na nie oraz mieć dostęp do wszystkich urządzeń w środowisku IT firmy. To tylko przykładowe atrybuty specjalistów. Wykorzystując swoje doświadczenia i wiedzę, przy wsparciu nowoczesnych rozwiązań mogą skutecznie czuwać nad bezpieczeństwem każdego przedsiębiorstwa.
Zalety posiadania SOC
Analizując powyższe informacje, nietrudno dojść do wniosku, że SOC znacznie podnosi bezpieczeństwo firmy w sieci. Dzięki temu, że ochrona czuwa nieprzerwanie i analizuje zachodzące zjawiska, reakcje na incydenty są bardziej skuteczne. Praca danego przedsiębiorstwa może być wykonywana płynnie, bez przestojów. Rośnie także jego pozycja na rynku, ponieważ dzięki rzetelnej ochronie swoich klientów, skuteczniej zdobywa kolejnych. Wprowadzenie SOC do firmy nie jest procedurą skomplikowaną, jeśli decydujemy się na współpracę z dostawcą usług typu SOC as a Service. Centrum Zarządzania Operacjami Bezpieczeństwa Orange Polska jest odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców, którzy nie chcą inwestować milionów we własne komórki SOC.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://www.orange.pl/poradnik-dla-firm/cyberbezpieczenstwo/security-operations-center/
Shortcody w stopce
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!