Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że to komórka będzie podręcznym „centrum dowodzenia” bez którego ciężko się obejść. Teraz okazuje się, że jej miejsce zajmują zegarki – smartwatche. Coraz bardziej rozbudowywane funkcje, przydatne narzędzia i bezproblemowe użytkowanie sprawiają, że zakochują się w nich nawet sceptycy.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Co może smartwatch?
Smartwach jest zegarkiem, dzięki któremu można monitorować podstawowe parametry zdrowotne (takie jak np. tętno, długość i jakość snu, stres, liczbę spalonych kalorii). Informuje również o podstawowych danych z otoczenia – temperaturze, wysokości, wschodach i zachodach słońca, kierunku poruszania się.
To jednak nie wszystko. Zegarek doskonale zastępuje telefon. Wystarczy go skonfigurować ze swoim smartfonem by odbierać połączenia i czytać smsy bez sięgania po komórkę. Dotykowy ekran i intuicyjny interfejs ułatwiają korzystanie. Co więcej, można zapomnieć również o portfelu, bo z pomocą smartwatcha zapłacimy bezgotówkowo (po podpięciu karty bankowej). Wystarczy przyłożyć go do terminala.
Smartwatche są wykorzystywane również do monitorowania aktywności. Pozwalają zapisywać treningi i sportowe osiągnięcia w wielu dyscyplinach (outdoor / indoor), słuchać muzyki i nie tylko. Wiele modeli udostępnia gotowe plany treningowe, przypominając jednocześnie o ćwiczeniach i regularnej aktywności.
Każdy sportowy smartwatch ma możliwość personalizowania wyglądu i dogrywania nowych widgetów (np. alertów pogodowych lub anty-smogowych). I oczywiście pokazuje która jest godzina, jaki dzień tygodnia i miesiąca.
Smartwatch – który wybrać?
Wybór smartwatcha nie jest łatwym zadaniem, bo na rynku jest dostępnych wiele modeli o zróżnicowanych funkcjach. Dlatego przed zakupem warto się zastanowić do czego nam będzie potrzebny. Inny model wybiorą sportowcy, a inny osoby szukające eleganckiego zegarka biznesowego. Nawet wśród propozycji dla aktywnych są zegarki dedykowane dla fanów konkretnego sportu (np. biegów) lub multisportowe (np. dla triathlonistów).
Smartwatche sportowe – funkcje, możliwości, pomiary
Zegarki sportowe przeznaczone są dla osób aktywnych, które chcą z ich pomocą monitorować swoje postępy treningowe i rejestrować aktywności.
Cechuje je zwiększona wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Szkło jest wzmacniane, co sprawia, że trudniej je zarysować lub rozbić. Zegarki są odporne na wstrząsy, zanurzenia w wodzie (niektóre modele nawet do 100m – np. Sunnto 9). Mają wydajną baterię (w trybie spoczynku działającą nawet kilkanaście dni), GPS oraz Bluetooth.
Smartwatche dla aktywnych mają zaprogramowane po kilkanaście podstawowych aktywności, z możliwością zdefiniowania swojej własnej. Personalizować można również ekran, sposoby wyświetlania danych i same dane pokazywane w trakcie treningu. Zegarek pozwala ustawić alarmy (np. czasu lub spalonych kalorii) i jest kompatybilny z wgranymi wcześniej planami treningowymi.
Dzięki temu wirtualny trener jest zawsze obok i pilnuje by ćwiczenia nie były zbyt obciążające.
Planer pomaga wytyczyć trasę treningu, a segmenty porównać się do innych na wybranych odcinkach. Jest kompas, altymetr, mapa oraz możliwość zaprogramowania powrotu do domu najkrótszą drogą. Wiele modeli ma również funkcję śledzenia w czasie rzeczywistym – udostępniania swojego położenia znajomym, co zapewnia bezpieczeństwo w trakcie ćwiczeń na zewnątrz (np. biegania po lesie).
Zegarki mają zintegrowane czujniki do mierzenia wysiłku (najczęściej jest to pulsometr i oksymetr), które pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia, stopnia wytrenowania i zmęczenia organizmu. Wiele modeli umożliwia połączenie z zewnętrznymi czujnikami (np. pulsometrem, czujnikiem kadencji lub miernikiem mocy), które dostarczają dodatkowych danych.
Zebrane informacje można analizować w aplikacji, która jest dedykowana dla marki zegarka (np. apka Sunnto dla zegarków tego producenta). Udostępnia ona statystyki, kalendarz treningów oraz wiele dodatkowych narzędzi pozwalających na monitorowanie stopnia wytrenowania. Spełnia też funkcje społecznościowe (można śledzić aktywności znajomych i rywalizować z nimi w wyzwaniach).
Zegarek można także zintegrować z zewnętrznymi serwisami dla sportowców, takimi jak Strava czy Endomondo.
Smartwatch dla biznesmena
Smartwatche są dedykowane nie tylko sportowcom, ale również osobom, które chcą się wyróżnić w tłumie i zaznaczyć swoją indywidualność, bez wylewania litrów potu na bieżni. Ofertę dla indywidualistów ma m.in. Diesel, oferujący zegarki o wyjątkowym, industrialistycznym designie i ciekawych funkcjach. Niektóre modele wracają do analogowego wskazania czasu (można śledzić poruszające się wskazówki).
Tym, co od razu zwraca uwagę, jest wielkość koperty i jej wykończenie. Diesel stawia na klasykę: czerń i szarości w wielu odcieniach (stal, grafit) lub na kolorowe zestawienia. Zegarki są wodoszczelne, mają możliwość zaprogramowania dwóch stref czasowych (co przy podróżowaniu jest przydatne) oraz odporne na zarysowania szkło (jednak w mniejszym stopniu niż te sportowe).
Do wyboru są paski z tworzywa lub naturalnej skóry albo bransoleta.
Wiele smartwatchy biznesowych ma funkcje ułatwiające codzienne życie. Płatności zbliżeniowe pozwolą zapłacić za lunch bez portfela; możliwość sterowania muzyką z zegarka uprzyjemni dojazd do klienta, a informacje pogodowe przypomną, kiedy wziąć parasol. Niektóre modele pozwalają na zintegrowanie zegarka z telefonem, ułatwiając pozostawanie cały czas w kontakcie.
Można odbierać powiadomienia i telefony i wykonywać połączenia. To duża wygoda nie musieć sięgać wciąż po smartfona, a wszystkie informacje mieć od razu w zasięgu wzroku.
Smartwatch czy „normalny” zegarek?
A jeżeli smartwatch jest dla nas tylko gadżetem, a cenimy sobie klasykę, elegancję i styl? Do wyboru jest też mnóstwo tradycyjnych zegarków, które wcale nie zniknęły z rynku po pojawieniu się „smartów”. Producenci oferują coraz to nowsze modele, nawiązujące swoim designem do najnowszych trendów lub utrzymane w klasycznym, tradycyjnym, męskim stylu.Artykuł zewnętrzny