Technologiczne gadżety dosięgają już praktycznie każdej dziedziny naszego życia. Coraz bardziej popularne stają się smartwatche i smartbandy, które wypierają tradycyjne zegarki. Czym różnią się te sprzęty i który wybrać, by być zadowolonym? Oto wszystko, co warto wiedzieć o inteligentnych urządzeniach noszonych.
Spis treści
- Czym są smartbandy?
- Czym są smartwatche?
- Smartwatch a smartband – czym się różnią?
- Smartwatch czy smartband – co wybrać?
Czym są smartbandy?
Smartbandy to niewielkie urządzenia, występujące zazwyczaj w formie silikonowej opaski z prostym, kolorowym i dotykowym wyświetlaczem. Służą przede wszystkim do monitorowania aktywności fizycznej i podstawowych parametrów organizmu, dlatego ich wygląd jest mocno sportowy. Zdarzają się jednak bardziej gustowne modele, które można założyć do stroju wyjściowego.
Opaski sportowe, bo tak też się nazywają, pozwalają przede wszystkim mierzyć liczbę przebytych kroków. Użytkownicy mogą również korzystać ze specjalnych trybów sportowych, by zapisywać swoją aktywność – np. bieganie, nordic walking czy pływanie na basenie. Zaawansowane smartbandy mogą mierzyć nawet kilkadziesiąt różnych aktywności fizycznych.
Inne popularne funkcje smartbandów to np. monitorowanie pracy serca, dzięki czemu użytkownik w dowolnym momencie może podejrzeć swój aktualny puls. Urządzenia tego typu kontrolują też jakość snu, wyświetlają powiadomienia ze smartfona czy informują o nadchodzącym połączeniu głosowym.
Ważną cechą wielu smartbandów jest wodoodporność. Można z nich więc korzystać podczas deszczu, a także na basenie bez obaw o zalanie.
Czym są smartwatche?
Smartwatche to natomiast nieco bardziej zaawansowane urządzenia ubieralne, z wyglądu przypominające tradycyjne zegarki. Wyposażone są w większy wyświetlacz o wyższej rozdzielczości, na którym można uruchamiać bardziej zaawansowane funkcje i aplikacje.
Pod względem możliwości smartwatche pokrywają wszystkie funkcje smartbandów, ale oferują znacznie więcej. W zależności od konkretnego modelu można na nich instalować aplikacje, by np. słuchać muzyki, czy korzystać z nawigacji bezpośrednio na zegarku.
Smartwatch może też kompleksowo obsługiwać powiadomienia. Wybrane modele pozwalają odpisywać na wiadomości z nadgarstka, a także odbierać czy wykonywać rozmowy głosowe. Pod wieloma względami są więc przedłużeniem możliwości smartfona, a w niektórych sytuacjach mogą go wręcz zastąpić.
Bardziej zaawansowane modele inteligentnych zegarków mogą być wyposażone w slot na kartę SIM lub obsługiwać funkcję eSIM. Dzięki temu można z nich korzystać jak ze smartfonów, dzwoniąc i wysyłając wiadomości, bez konieczności zabierania ze sobą telefonu. To przydatne rozwiązanie dla osób, które lubią np. biegać długie dystanse, ale zabieranie na trening smartfona jest dla nich uciążliwe.
Smartwatche oferują oczywiście bogate funkcje związane ze sportem i fitnessem. Umożliwiają liczenie kroków, śledzenie wielu dyscyplin sportowych czy monitorowanie funkcji życiowych. Wśród tych ostatnich mowa nie tylko o tętnie, ale również stopniu natlenienia krwi czy nawet pomiarze EKG.
Smartwatch a smartband – czym się różnią?
Z pozoru podobne urządzenia o zbliżonych możliwościach, a w rzeczywistości zupełnie odmienne gadżety. Czym dokładnie różnią się smartwatche i smartbandy?
- Cena – podstawową różnicą jest cena. Smartbanda można już kupić za kilkadziesiąt złotych, a bardziej zaawansowane modele kosztują 200-300 złotych. Smartwatche kosztują znacznie więcej. Najtańsze z nich to wydatek przynajmniej kilkuset złotych, a za topowe egzemplarze o rozbudowanych możliwościach trzeba zapłacić nawet 2-3 tysiące złotych.
- Wygląd – smartband to w rzeczywistości silikonowa opaska sportowa. Pasuje do ubioru sportowego i casualowego, ale do eleganckiego już niekoniecznie (choć można dokupić np. skórzany pasek). Smartwatche są pod tym względem bardziej uniwersalne, bo wyglądają jak tradycyjne zegarki i w zależności od wybranej tarczy (którą można zmieniać) będą pasować do różnych stylów. Kobiety powinny też zwrócić uwagę na smartwatche damskie, które zazwyczaj są mniejsze i dostępne w bardziej eleganckich kolorach.
- Funkcje – opaski sportowe oferują wyłącznie podstawowe funkcje, podczas gdy na smartwatchach można korzystać z zaawansowanych aplikacji, które rozszerzają możliwości tych urządzeń.
- Bateria – smartbandy mają przewagę w postaci baterii, która wytrzymuje nawet do 2 tygodni na jednym ładowaniu. Smartwatche wymagają częstszego ładowania (zazwyczaj co 2-3 dni), choć zdarzają się modele, które działają przez tydzień.
Smartwatch czy smartband – co wybrać?
Smartbandy to podstawowe urządzenia, które świetnie nadają się do monitorowania uprawianych sportów. Pozwalają też odbierać powiadomienia ze smartfona. Mogą więc być podstawowym urządzeniem noszonym przez cały dzień.
Jeśli jednak zależy nam na dodatkowych funkcjach, takich jak możliwość odpowiadania na powiadomienia, prowadzenie rozmów czy korzystanie z ulubionych aplikacji, smartwatch będzie lepszym, choć droższym rozwiązaniem.
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!