Samodzielne składanie komputera jest alternatywą dla zakupu gotowego zestawu komputerowego. Indywidualnie przygotowana konfiguracja lepiej odpowiada na potrzeby konkretnego użytkownika i umożliwia mu uruchomienie ważnych programów. Własna specyfikacja techniczna PC jest popularna w szczególności wśród graczy, którym zależy na maksymalnym podkręceniu osiągów posiadanego sprzętu. Jak samodzielnie złożyć PC? Na co zwrócić uwagę?
Określ własne potrzeby
Samodzielne złożenie komputera jest możliwe w przypadku większości użytkowników. Nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy i umiejętności, gdyż konfigurację przygotuje się z pomocą sklepu z elektroniką.
Na początek powinno się określić własne potrzeby. Odpowiadając na pytanie, czego oczekuje się od nowego komputera i w jaki sposób chce się go używać, będzie można wybrać odpowiednie części. Gracze, użytkownicy profesjonalni i biznesowi oraz osoby poszukujące PC do domowego zastosowania mają inne oczekiwania względem komputera. Jedni potrzebują maksymalnie wydajnej i nowoczesnej karty graficznej, inni do pracy potrzebują ogromnego dysku twardego i szybkiej karty sieciowej.
Po określeniu, czego oczekuje się od komputera, można przejść do wybierania części PC. Jest to proste, dzięki oznaczeniom dotyczącym zastosowania danych podzespołów. W kolejnych kategoriach produktowych w sklepie znajdzie się informacje o rekomendowanych zastosowaniach kart graficznych, procesorów bądź układów chłodzenia. Dzięki temu zyska się ogólne spojrzenie na wiele podzespołów bez dokładnego wczytywania się w każdą specyfikację techniczną.
Części do PC znajdziesz na https://www.komputronik.pl/category/5805/czesci-pc.html
Oblicz swój budżet i ustal priorytety
Komputer można złożyć samodzielnie zarówno posiadając budżet 3 tysięcy złotych, jak i gdy dysponuje się kwotą 20 tysięcy złotych. Droższy PC niekoniecznie jest lepszy dla danego użytkownika, dlatego powinno się realnie ustalić swoje priorytety. Gracze mogą oszczędzić na stylistyce obudowy, lecz nie powinni rezygnować z wydajnej karty graficznej. Osoby zajmujące się tworzeniem skomplikowanych projektów i wizualizacji 3D powinny natomiast wybrać jak najwydajniejszy procesor, podczas gdy pojemność dysku twardego może zejść na drugi plan.
Dlaczego ustalenie priorytetów jest tak ważne? Przepłacanie za własną konfigurację komputera nie ma sensu. Zbyt drogi sprzęt niepotrzebnie nadwyręży budżet kupującego i nie da mu żadnych dodatkowych korzyści. Budżet powinien być realnie dostosowany do możliwości finansowych użytkownika sprzętu i jego potrzeb. Jeśli potrzebuje się wydajniejszego PC niż może się kupić, rozwiązaniem są raty 0%. Dzięki nim można kupić lepszy sprzęt, a następnie spłacić go w dogodnych ratach miesięcznych.
Skorzystaj z konfiguratora PC
Konfigurator PC dostępny na https://www.komputronik.pl/advanced-configurator/ ułatwia kupującym samodzielne stworzenie konfiguracji komputera. Konfigurator podpowiada, jakich podzespołów brakuje, by PC działał prawidłowo oraz informuje o braku kompatybilności wybranych układów. Jeśli procesor nie współpracuje z wybraną przez użytkownika kartą graficzną, narzędzie uniemożliwi jego zakup.
Zamiast nieprawidłowo dobranego układu, użytkownik otrzyma podpowiedzi, jakie części może wybrać zamiast niego. Pozwoli to uniknąć awarii PC lub problemów z jego uruchomieniem po zakupie.
Konfigurator PC jest prosty w obsłudze, dlatego poradzi sobie z nim nawet początkujący. Narzędzie przyda się w szczególności osobom, które składają komputer po raz pierwszy i potrzebują wskazówek, aby proces składania PC przebiegł kompleksowo i bez pomyłek.
Dobierz peryferia PC
Tworząc własną konfigurację PC, powinno się pamiętać o dobraniu urządzeń peryferyjnych. Wygodna klawiatura, funkcjonalna myszka, mikrofon, słuchawki i inne sprzęty umożliwiają korzystanie z komputera na co dzień. Niezbędnym elementem zestawu komputerowego jest też monitor.
Warto pomyśleć również o drukarce lub urządzeniu wielofunkcyjnym, a także o głośnikach, kontrolerach do gier i podkładkach, odciążających nadgarstki.
Wybierz sprzęty komputerowe dla siebie https://www.komputronik.pl/category/5810/peryferia-pc.html
Artykuł partnera
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!