Strona internetowa jest już rzeczą obowiązkową dla każdej firmy. W czasach, gdy tradycyjne formy reklamy, jak i kontaktów z klientami przechodzą do lamusa, przedsiębiorcom zależeć powinno na tym, aby konsumenci informacje o nich znaleźć mogli szybko i bezproblemowo – do tego celu najlepiej nadaje się właśnie własna strona internetowa.
Jak jednak sprawić, aby nasza witryna znalazła się w sieci? Przecież serwery są drogie, wymagają ciągłej uwagi, a ich obsługa nie należy do najprostszych czynności. Z pomocą przychodzi tutaj VPS, dzięki któremu każdy może wydzierżawić swój własny, prywatny serwer.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Czym jest VPS?
Skrót VPS rozwija się jako “Virtual Private Server”, co po przetłumaczeniu na język polski oznacza dosłownie “Wirtualny, prywatny serwer”. Już praktycznie sama nazwa bardzo dokładnie i prosto wyjaśnia, czym VPS tak naprawdę jest.
Aby wyjaśnić to jeszcze lepiej posłużymy się pewnym porównaniem – załóżmy, że tradycyjny, dedykowany serwer (który kupić możemy sklepie, podłączyć w siedzibie firmy, skonfigurować, a następnie “postawić” na nim na przykład stronę internetową) będzie wielopiętrowym blokiem. Jest on duży, drogi, musi być konserwowany i zabezpieczony przed złodziejami. Co najważniejsze jednak, cały blok to zdecydowanie za dużo dla jednej rodziny – która tutaj będzie odpowiednikiem pojedynczej strony internetowej.
Po co więc stawiać cały blok, jeśli nasza rodzina potrzebuje tylko niewielkiego mieszkania? Tutaj właśnie pojawia się idea stojąca za VPS – po co kupować cały serwer, kiedy można wynająć jego część?
Operatorzy VPS oferują właśnie tego typu usługę. Posiadają oni rozbudowaną sieć serwerów, które to następnie dzielą na pojedyncze, mniejsze jednostki, aby ostatecznie wynajmować je osobom, które nie potrzebują całego urządzenia.
Rozwiązanie to ma wiele plusów – najważniejszym z nich jest cena. VPS wynająć można już od kilkunastu złotych miesięcznie, podczas gdy samo utrzymanie tradycyjnego, dedykowanego serwera będzie porównywalną kwotą, a dodać do tego trzeba koszt samego urządzenia (które to kosztować może od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych).
Kolejną ważną zaletą bez wątpienia jest zdecydowanie większa “bezobsługowość” VPS w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Firmy hostingowe zawsze zatrudniają najwyższej klasy specjalistów, aby to oni dbali o najważniejsze urządzenia (zarówno pod względem technicznym, jak i bezpieczeństwa danych), żeby klienci nie musieli zaprzątać sobie tym głowy.
Co nam jednak po serwerze, który byłby niestabilny, wolny, czy – co gorsza – nieodpowiednio zabezpieczony? Tutaj na pomoc przychodzą tak zwane “Cloud VPS” – czyli zwykłe VPS, z tym że umieszczone w chmurze. Rozwiązanie to pozwala na rozłożenie naszych danych (i mocy obliczeniowej) na wiele maszyn, często w kilku oddzielnych lokalizacjach, które wspólnie tworzą nasz wirtualny serwer.
Dzięki takiemu podejściu mamy pewność, że nawet jeśli coś pójdzie nie tak w jednej serwerowni, to nadal nie dość, że nie stracimy dostępu do VPS, to jeszcze będzie działał on tak jak powinien.
Serwer dostosowany do Twoich potrzeb
Z biegiem czasu każdy biznes (szybciej lub wolniej) zdobywa coraz to więcej i więcej klientów, a co za tym idzie – również i wejść na jego stronę internetową. Przy wysokim i szybkim wzroście może się okazać , że serwer, na którym została ona uruchomiona po prostu przestaje dawać sobie radę ze wzmożoną liczbą odsłon. Oznaczać może to tylko jedną rzecz – czas na jego usprawnienie.
Jak proces ten wygląda w przypadku tradycyjnych maszyn? Trzeba byłoby kupić nowe komponenty, zamontować je, skonfigurować, a w przypadku większych zmian również dokonać migracji danych (czyli ich przeniesienia na przykład na nowe urządzenie). Cała ta operacja nie dość, że nie byłaby natychmiastowa, to na dodatek nie należałaby do tanich.
Jaką odpowiedź na ten problem przygotowali operatorzy VPS? Dzięki temu, że (jak sama nazwa wskazuje) są to wirtualne serwery, “dołożenie” dodatkowych rdzeni czy pamięci operacyjnej to kwestia dosłownie 4 kliknięć w panelu administracyjnym. Dotyczy to oczywiście nie tylko ulepszania, ale i również przesiadania się na słabszą konfigurację, kiedy na przykład ruch w interesie jest mniejszy.
Idealny balans możliwości do ceny
Na rynku znajduje się wiele różnych firm oferujących usługi hostingowe oparte o ideę VPS. Wiele z nich jednak ma swoje minusy – czy mowa tu o cenie, czy skomplikowanej obsłudze lub po prostu niewielkich możliwościach pod względem rozbudowy i personalizacji oferowanych serwerów.
Operatorem, który wyróżnia się z tłumu, zdecydowanie jest homecloud.pl. Jak sama nazwa wskazuje, firma ta jest marką home.pl – szanowanego i popularnego polskiego usługodawcy świadczącego (między innymi) usługi hostingowe, co samo w sobie gwarantuje dobrą ofertę.
homecloud.pl na swojej stronie internetowej oferuje 4 “poziomy” oferowanych przez siebie VPS – od najtańszego Cloud VPS Micro, aż po potężnego Cloud VPS Professional. Każda z opcji różni się zarówno ceną, jak i specyfikacją maszyny, która zostanie nam wydzielona. Najtańszy, podstawowy plan Micro składa się serwera wyposażonego w 1 rdzeń procesora o taktowaniu 2 GHz, 1 GB pamięci RAM, 25 GB przestrzeni dyskowej, nielimitowany transfer, własny adres IPv4 oraz możliwość wyboru systemu operacyjnego spośród trzech dostępnych opcji (CentOS 7, Debian 8, Ubuntu 14.04) – wszystko to w serwerowni znajdującej się na terenie Polski.
Jeśli jednak jest to za mało, pozostają mocniejsze oferty przygotowane przez homecloud.pl – korzystając z podstawowej wersji usługi dostać możemy VPS wyposażony w aż 8 rdzeni o taktowaniu 2 GHz, 16 GB RAM oraz 150 GB dysku HDD.
Cloud VPS Professional to jednak nie maksimum możliwości homecloud.pl – dzięki ofercie Pro Cloud możemy wynająć serwer posiadający aż 16 rdzeni (również o taktowaniu 2 GHz), 64 GB pamięci RAM oraz 900 GB na nasze dane. Taka maszyna jest w stanie obsłużyć naprawdę duży ruch.
Ile jednak kosztują usługi oferowane przez homecloud.pl? Stosunkowo niewiele, ponieważ za najtańszy pakiet Cloud VPS Micro przyjdzie zapłacić nam jedynie 12 złotych netto miesięcznie, co jest nieporównywalnie mniejszą ceną, niż kupno oraz utrzymanie dedykowanego serwera.
homecloud.pl pochwalić może się ciągłością działalności usługi (SLA) na poziomie 99% w skali miesiąca kalendarzowego, a umiejscowienie serwerowni na terenie Polski oznacza, że dostęp do danych znajdujących się na serwerze będzie jeszcze szybszy. VPS-y oferowane przez firmę działają w chmurze, co niesie ze sobą wszystkie wymienione w poprzednich akapitach zalety.
Bardzo ważną dla wielu osób kwestią przy wyborze operatora VPS jest prostota obsługi. Nie wszyscy bowiem posiadają na tyle wiedzy informatycznej, aby obsłużyć cały serwer, korzystając jedynie z konsoli. Właśnie dla takich osób homecloud.pl oferuje panel kontrolny Plesk, dzięki któremu wszystkie operacje wykonać można z poziomu przeglądarki internetowej.
Podsumowanie
Na sam koniec tego tekstu wróćmy do jego samego początku – po co budować cały blok dla jednej rodziny, skoro można po prostu wynająć jedno mieszkanie? Mieszkanie, o które ktoś będzie za nas dbał, pilnował, a jak będzie potrzeba, to bez problemu powiększymy je o dodatkowe pomieszczenia, przy okazji cały czas płacąc za nie nieporównywalnie mniej, niż za cały budynek.
To samo tyczy się również serwerów. VPS-y są rozwiązaniem mniej skomplikowanym, bardziej elastycznym, wygodniejszym, a co najważniejsze – tańszym. Dzięki takim ofertom jak na przykład linia Cloud VPS od homecloud.pl każdy z nas może mieć własny serwer bez płacenia setek złotych za sprzęt.
Artykuł zewnętrzny.