Wraz z postępem cyfrowej ery internauci coraz częściej zwracają uwagę na prywatność w sieci. Jednym ze sposobów na jej wzmocnienie jest korzystanie z serwerów proxy. Czym dokładnie jest serwer proxy i jakie są jego zastosowania? Oto wszystko, co warto wiedzieć.
Spis treści
Co to jest serwer proxy?
Gdy chcemy odwiedzić witrynę internetową, wpisujemy jej adres w przeglądarce. W tym momencie nasze urządzenie wysyła żądanie, które jest odbierane przez stronę WWW, w efekcie czego możemy ją wyświetlić. Przy okazji ujawniamy jednak nasz adres IP, przez co możemy być śledzeni np. przez skrypty reklamowe.
Serwer proxy jest dodatkowym elementem pośredniczącym w tym procesie. Nasze urządzenie wysyła żądanie do serwera proxy, a ten realizuje je dalej, po czym wysyła do nas informację zwrotną, wyświetlając interesującą nas witrynę. Dzięki temu nasz adres IP nie jest ujawniony. Administratorzy strony internetowej mogą zobaczyć jedynie adres pośredniczącego serwera proxy.
Do czego służy proxy?
Podstawową funkcją serwera proxy, zwanego również bramką proxy, jest anonimizacja ruchu sieciowego. Podczas przeglądania internetu z wykorzystaniem proxy nie udostępniamy naszego adresu IP, zachowując większą prywatność.
Zmiana adresu IP wiąże się również z możliwością ominięcia blokady regionalnej. Dzięki temu użytkownik może uzyskać dostęp do treści, które standardowo w jego lokalizacji byłyby zablokowane.
„
Podczas przeglądania internetu z wykorzystaniem proxy nie udostępniamy naszego adresu IP, zachowując większą prywatność.
Odpowiednio skonfigurowane serwery proxy to także dodatkowa warstwa zabezpieczeń. Mogą one zarządzać ruchem sieciowym, filtrować wyświetlane treści, pozbawiając ich np. niechcianych reklam, a także zapobiegać cyberatakom.
Bramka proxy może również służyć do cache’owania danych, co przyspiesza ładowanie stron internetowych. Często odwiedzane zasoby są wtedy przechowywane lokalnie na serwerze proxy. Nie muszą więc być każdorazowo pobierane z oryginalnego serwera.
Rodzaje serwerów proxy
Serwery proxy różnią się typem i zastosowaniem, pełniąc wiele funkcji. Oto najpopularniejsze rodzaje proxy:
- transparentne proxy – nie ukrywają adresu IP. Służą do filtrowania treści i cache’owania danych.
- anonimowe proxy – służą do ukrywania adresu IP użytkownika. Zapewniają większą anonimowość w sieci. Mogą jednak ujawniać pewne informacje na jego temat, gdyż nie stosują szyfrowania.
- proxy HTTP i HTTPS – działają jako pośrednik dla żądań HTTP i HTTPS. Służą więc do wyświetlania stron internetowych.
- proxy SOCKS – to rodzaj serwera do przekazywania dowolnego ruchu sieciowego. Działa więc nie tylko jako pośrednik żądań HTTP, ale także innych protokołów – np. używanego do poczty e-mail POP3 czy torrentów. Rozbudowane serwery tego typu są oferowane np. przez Anonymous Socks5 Proxies.
Połączenie proxy – podsumowanie
Serwer proxy, a szczególnie w standardzie SOCKS5, mogą służyć do zwiększenia poziomu anonimowości podczas korzystania z sieci, omijania geoblokad, filtrowania treści czy cache’owania danych. Warto jednak pamiętać, że połączenie tego typu nie zawiera szyfrowania. Nie oferuje więc aż tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jak VPN.
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.
Źródło zdjęć: anonymous-proxies.net
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Proxy używam głównie w przeglądarce, gdy chcę uzyskać dostęp do treści z innego kraju lub kupić coś po cenach dla danego regionu. To ciekawa alternatywa dla VPN.