Jak bezpieczny jest Twój nowy samochód?

0

Aktualizacja komputera, smartfona lub tabletu w dzisiejszych czasach stała się już koniecznością. Dzisiaj jednak musisz dodać do tej listy także samochód.

Producenci aut regularnie wypuszczają na rynek nowe funkcje, aby uczynić prowadzenie pojazdu prostszym i bezpieczniejszym. Jednak w ostatnich tygodniach pojawiły się pewne zagrożenia, wynikające z posiadania inteligentnego samochodu.

Jak donosi serwis The Register, odkryto lukę w zabezpieczeniach samochodów BMW, która pozwala złodziejowi otworzyć drzwi i okna pojazdu dzięki wadliwej aplikacji „My BMW Remote” dostępnej na telefon.

BMW natychmiastowo wprowadziło poprawkę oprogramowania dla wszystkich modeli korzystających z tej technologii, jednak warto upewnić się u swojego sprzedawcy, że oprogramowanie naszego samochodu zostało zaktualizowane.

Niestety, ten typ zagrożenia nie jest nowy. W ciągu ostatniej dekady ataki na samochody, nie wymagające użycia klucza, zdarzały się coraz częściej, a złodzieje stawali i się coraz bardziej kreatywni.

W 2011 roku, szwajcarscy specjaliści ds. bezpieczeństwa z ETH Zurich University przeprowadzili eksperymenty dla 10 samochodów różnych marek i odkryli poważne błędy, które mogą pozwolić komuś na otwarcie drzwi i uruchomienie Twojego samochodu przy użyciu„mobilnych stacji przekaźnikowych”.

UntitledZdjęcie z portalu Wikipedia

 

Badania wykazały, że niektóre nowoczesne samochody wykorzystujące bezdotykową technologię “Passive Keyless Entry System” (PKES), w której do otworzenia i uruchomienia pojazdu nie są wymagane kluczyki, mogą być skradzione za pomocą wzmocnienia sygnału radiowego emitowanego przez Twój własny pilot samochodowy.

Kiedy parkujesz samochód na noc, gdzie zostawiasz swoje klucze? Ja zamierzam od dzisiaj trzymać swoje kluczyki w schowku lub wyjmować z nich baterię. Pozostaje nam jedynie mieć nadzieję, że producenci samochodów w międzyczasie naprawią wszystkie usterki.

Do następnego razu, trzymaj się!

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku