SA Wardęga nie żyje?

0

Czy Wardęga rzeczywiście nie żyje?

Przepraszam za nieco tabloidowy tytuł, ale szybko uspokajam – najpopularniejszemu polskiemu youtuberowi nic się nie stało, a zdjęcie, które widzicie wyżej to kolejna z niezliczonych facebookowych pułapek.

Choć wielokrotnie już ostrzegaliśmy przed tego typu zagrywkami, i może się niektórym wydawać, że nieco się opatrzyły – warto przypominać o nowych modyfikacjach „wymuszaczy like’ów”.

O co chodzi?

Schemat działania jest bardzo prosty – na profilu znajomego widzimy post, który ma zachęcić nas do kliknięcia, otworzenia wiadomości i przejścia na stronę z informacją. Najczęściej są to kontrowersyjne, smutne, przerażające, medialne i aktualne wiadomości (tak była wykorzystywana śmierć Anny Przybylskiej, o której też pisaliśmy).

Wiadomość ma za zadanie sugerować, że jest zamieszczona w jednym z popularnych serwisów informacyjnych (widać to zarówno w samej szacie graficznej, która ma imitować strony, które doskonale znamy, jak i adresie domeny, która zawiera takie słowa jak „info”, „wydarzenia”, „wiadomości), co usypia czujność internauty.

Po przejściu na stronę serwisu okazuje się, że ów kontrowersyjny materiał może zostać wyświetlony lub udostępniony, jeżeli zapłacimy za jego odtworzenie. Najczęściej opcją płatności jest wysłanie SMS.

Tym samym niczego nieświadoma ofiara godzi się na otrzymanie płatnej subskrypcji – co jest zapisane „drobnym druczkiem” na dole strony, w jej regulaminie. Co kilka dni otrzymamy wiadomość z żartem/horoskopem/przepowiednią/prognozą pogody, za którą słono zapłacimy.

Oczywiście, nie muszę dodawać, że oczekiwanego materiału nie zobaczymy.

Kim jest SA Wardęga?

Sylwester Wardęga obecnie jest uznawany za najpopularniejszego polskiego YouTubera, umieszczającego śmieszne i bulwersujące firmy, w których wykorzystuje absurdalne pomysły, do konfrontacji z reakcjami przypadkowych osób. Jego kanał stał się niezwykle popularny, po emisji filmu, w którym pies przebrany za pająka straszy przypadkowych przechodniów. Film Mutant Giant Spider Dog został zaprezentowany na głównej, międzynarodowej stronie portalu YouTube i obecnie ma ponad 110 milionów wyświetleń:

W Polsce zrobiło się o nim głośno po emisji filmu, w którym testuje sprawność polskich policjantów i strażników miejskich:

Informacje o pułapce podesłał Mariusz, którego pozdrawiamy!

Nie przegap innych wiadomości i dołącz do AVG na Facebooku:

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź dobry antywirus AVG Internet Security. Idealny jeżeli potrzebujesz profesjonalnej ochrony domowego komputera.
antywirus avg logo

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku