Gwałtowny rozwój technologii w ciągu ostatnich kilku dekad przyniósł ze sobą bardzo wiele dobrego – między innymi ułatwił komunikację międzyludzką i podniósł efektywność pracy w wielu branżach. Niestety, ma on także swoje negatywne strony. Przede wszystkim spowodował pojawienie się nowych zagrożeń. Swego czasu wykradanie danych firmy wymagało fizycznego udania się do jej siedziby, a obecnie może to zrobić osoba znajdująca się na drugim krańcu Ziemi – dlatego też cyberataki stały się tak popularne i jest tak wielu oszustów, którzy się nimi zajmują.
Wśród fraz, na które można natrafić, poszukując informacji o tego typu zagrożeniach, często przewijają się malware i spyware. Czym te dwa pojęcia się różnią? Które z nich wiąże się z większym niebezpieczeństwem i co zrobić, żeby skutecznie ochronić swoje dane? Na wszystkie te pytania postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć poniżej. Zapraszamy!
Spyware a malware – czym się różnią?
Spyware, malware, ransomware, adware – tego typu pojęć używa się bardzo często w Internecie, przez co w pewnym momencie mogą one po prostu zacząć się wielu osobom mylić. Występują między nimi jednak bardzo poważne różnice, dlatego też warto wgłębić się w to, co dokładnie one oznaczają i z jakimi zagrożeniami się wiążą.
Jeśli chodzi konkretnie o malware i spyware, to pierwsze z tych określeń jest bardziej ogólne i odnosi się do wszelkiej maści złośliwego oprogramowania, które działa ze szkodą dla użytkownika. Mowa tutaj zarówno o oprogramowaniu o niskim stopniu szkodliwości, jak i o bardzo poważnych zagrożeniach.
Można wyróżnić pewne rodzaje malware, które mają bardziej precyzyjnie określone cele i sposoby działania. Jednym z takich typów malware jest właśnie spyware. Spyware to oprogramowanie szpiegujące, które, po przedostaniu się na komputer lub smartfon ofiary, śledzi wszystkie działania użytkownika. Przede wszystkim mowa tutaj o hasłach wpisywanych w różnych witrynach czy programach, ale nie tylko.
Dzięki spyware oszuści są w stanie uzyskać dostęp do prywatnych kont i danych użytkownika, podszywając się pod niego. Ofiary oprogramowania szpiegującego nierzadko kończą z wyczyszczonym kontem bankowym czy przejętym adresem e-mail, co może mieć bardzo poważne negatywne konsekwencje.
Wśród innych rodzajów malware można wymienić chociażby wspomniane już ransomware, które nie szpieguje użytkownika, a zamiast tego szyfruje część lub całość jego danych i żąda okupu za ich odblokowanie. W ostatnim czasie tego typu złośliwe oprogramowanie zaczęło zyskiwać coraz większą popularność, a ofiarami takich ataków padają zarówno osoby prywatne, jak i wielkie korporacje.
Nie trzeba nikomu zapewne tłumaczyć, że skutki takiego ataku mogą być opłakane. Dlatego też nie jest to kwestia, którą można ignorować. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że według informacji udostępnionych przez FBI w ostatnim czasie znacząco rośnie liczba cyberataków na firmy. Często są to ataki typu ransomware, ale zdarzają się również infekcje spyware.
Co jest bardziej niebezpieczne – spyware czy malware?
Ciężko powiedzieć, co z tych dwóch rodzajów zagrożeń jest bardziej niebezpieczne, ponieważ, jak już wspomniano, malware odznacza się różnorodnym stopniem szkodliwości. Spyware z kolei może być potencjalnie bardzo groźne, ale wiele tutaj zależy od tego, jakie dane uda się zebrać oszustom i w jaki sposób zdecydują się oni je wykorzystać.
Niektóre formy malware, takie jak adware, czyli złośliwe oprogramowanie wyświetlające niechciane reklamy, są potencjalnie mniej szkodliwe niż spyware. Inne z kolei, jak ransomware, mogą potencjalnie mieć jeszcze gorsze skutki niż oprogramowanie szpiegujące.
Tak czy inaczej, obecnie zagrożeń związanych z Internetem i komputerami jest bardzo wiele, a ciągle pojawiają się nowe. W związku z tym ochrona danych powinna być dla wszystkich priorytetowa.
Jak bronić się przed atakami spyware i malware?
Najlepszą ochronę przed wszelkiego rodzaju malware zapewniają dobre programy antywirusowe – chronią one zarówno przed spyware, jak i ransomware, adware i innymi często spotykanymi zagrożeniami. Dodatkowo część z nich zapewnia także ochronę płatności, przeglądarki czy kamerki, a także zintegrowanego VPN-a lub menedżer haseł.
W przypadku, gdybyśmy mimo wszystko chcieli zapewnić sobie jeszcze większą ochronę (lub gdy nasz komputer już jest zainfekowany spyware i antywirus nie jest w stanie go odnaleźć i usunąć), możemy także zainwestować w specjalne programy stworzone konkretnie z myślą o zwalczaniu oprogramowania szpiegującego, a nie malware ogółem. Tutaj znajdziesz najlepsze narzędzia chroniące przed większością zagrożeń bezpieczeństwa z obu tych kategorii. Czyli zarówno programy antywirusowe z opcją wykrywania i usuwania spyware, jak i dedykowane oprogramowanie.
Trzeba też pamiętać, że nawet najlepszy program nie pomoże, jeśli będziemy zachowywać się nieodpowiedzialnie i na przykład dodawać podejrzane pliki lub witryny do wyjątków. Dlatego też, jeśli chcemy ochronić swoje dane, kluczowe jest stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci. Mowa tutaj między innymi o nieotwieraniu podejrzanych maili (nie należy także pobierać z nich załączników) oraz o uważaniu, z jakimi sieciami Wi-Fi się łączymy.
Ochrona danych jest kluczowa zarówno w przypadku osób prywatnych, jak i firm. Koniecznie należy przeczytać, dlaczego powinniśmy pilnować bezpieczeństwa danych w firmie, jeśli aktualnie nie jest to temat, na który kładziemy duży nacisk. Jeśli jedno urządzenie w firmowej sieci zostanie zainfekowane, w krótkim czasie zinfiltrowana może zostać praktycznie cała sieć.
Trzeba być gotowym na nietypowe ataki
Twórcy oprogramowania antywirusowego (a także dedykowanego oprogramowania przeciwdziałającego spyware) cały czas rozwijają swoje narzędzia, aby zapewnić klientom najlepszy możliwy poziom bezpieczeństwa. Niestety, swoje kompetencje i możliwości poszerzają również cyberprzestępcy. Coraz częściej wykorzystują oni w swoich atakach nowoczesne rozwiązania, takie jak sztuczna inteligencja (a w szczególności uczenie maszynowe), co podnosi ich efektywność i utrudnia bronienie się przed nimi.
Sprawa jest bardzo poważna i zagrożone są nie tylko indywidualne jednostki i firmy, ale całe globalne systemy. Prezes Amerykańskiej Rezerwy Federalnej powiedział jakiś czas temu, że aktualnie to cyberataki najbardziej zagrażają światowemu systemowi finansowemu. Trzeba pamiętać, że oszustów jest bardzo wielu i różnią się oni poziomami swoich umiejętności.
Wysokiej klasy haker nie będzie zazwyczaj zainteresowany atakowaniem szarego Kowalskiego, a raczej całych systemów, wielkich firm czy najbogatszych ludzi w danym kraju lub na całym świecie. Jest jednak także liczne grono mniej utalentowanych cyberprzestępców, którzy czyhają na zwykłych użytkowników Internetu. Dlatego też nikt nie może czuć się do końca bezpieczny i każdy powinien podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony swoich danych.
Instalacja dobrego programu antywirusowego, rozpoczęcie użytkowania menedżera haseł czy zakup rzetelnego VPN-a to proste czynności, które na dłuższą metę mogą okazać się kluczowe i ochronić daną osobę przed wieloma nieprzyjemnościami. Warto więc poświęcić na nie chwilę, ponieważ wbrew pozorom szanse na padnięcie ofiarą cyberprzestępcy są niemałe i ciągle rosną.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!