Jak wybrać router, który zostanie z nami na lata?

0

Router wi-fi jest w dzisiejszych czasach obecny niemal w każdym domu. Jednak wybór odpowiedniego urządzenia nie jest wcale łatwy. By było ono funkcjonalne i posłużyło przez wiele lat, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kryteriów.

Jaki jest najlepszy router wi-fi?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy od indywidualnych oczekiwań użytkownika oraz miejsca, w którym będzie wykorzystywany router. Inny nada się do domu, a inny do biura. Dobry router zapewni stabilny dostęp do sieci oraz wysoką jakość połączenia. Ceny routerów mogą różnić się od siebie w zależności od typu urządzenia. 

Najtańsze są te do Internetu radiowego, oferują jednak niską przepustowość i słabą jakość połączenia. Urządzenia ze średniej półki cenowej to mające przyzwoite parametry routery do kablówki. Najdroższe, ale też najlepsze jakościowo, są mobilne routery światłowodowe. Zapewniają na ogół stabilne połączenie, co przekłada się na komfort użytkowania.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze routera?

Istnieje kilka ważnych czynników, które powinny zostać przemyślane przed zakupem routera. Dobrze jest wybierać produkty znanych marek, ponieważ często są one gwarantem lepszej jakości niż modele mniej popularnych producentów. Warto zwrócić uwagę na obsługiwane standardy bezprzewodowe.

Najlepiej działają routery, które obsługują nowe standardy wi-fi, np. 5 lub 6. Ważny jest także tryb dwuzakresowy, czyli działanie na częstotliwości 2,4 oraz 5 GHz. Wszystko to umożliwia szybki przesył danych i wysoką przepustowość. Jeśli chodzi o liczbę portów, ważne jest, by do sieci dało się podłączyć różne urządzenia, takie jak dyski zewnętrzne czy drukarki. Dobry router posiada nawet 6-8 portów LAN oraz 3-4 porty USB. 

Urządzenie powinno mieć kilka anten, które zapewnią wysoką wydajność oraz dobry zasięg Internetu. Warto pochylić się także nad zabezpieczeniami routera. Powinien on obsługiwać szyfrowanie VPN i mieć wbudowany firewall.

Dodatkowym atutem jest obecność technologii WPA2 oraz funkcji filtrowania adresów MAC urządzeń, które łączą się z siecią. Pozwoli to zapobiec atakom hakerskim i ograniczyć ich ryzyko. By urządzenie było funkcjonalne, należy zwrócić uwagę na sposób podłączenia do Internetu. 

Najbardziej powszechny jest model portu RJ-45 podłączany do modemu za pomocą kabla Ethernet. Spotyka się także routery z gniazdem RJ-11 lub na kartę SIM. Dla niektórych użytkowników mogą się okazać przydatne dodatkowe funkcje routerów.

Należy do nich np. opcja instalacji dodatkowych systemów zwiększających możliwości konfiguracyjne routera. Może się to okazać kluczowe dla zaawansowanych użytkowników. Wzięcie pod uwagę wymienionych kryteriów pomoże w wyborze najlepszego routera, który posłuży przez wiele lat.

Podsumowanie

Przed zakupem routera wi-fi należy zapoznać się z jego najważniejszymi parametrami. Pozwoli to określić, czy dany model spełni wymagania użytkownika. Dzięki temu można będzie uniknąć problemów z urządzeniem i konieczności naprawy lub wymiany.

Artykuł parntera

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku