Rodzaje drukarek możemy podzielić na cztery podstawowe, które współpracują z komputerami i urządzeniami mobilnymi, są to: drukarki atramentowe, laserowe, igłowe i termiczne. Pomimo tego, że każde urządzenie drukujące spełnia to samo zadanie, robi to przy pomocy różnych technologii, które wpływają na jakość wydruku oraz jego trwałość.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Przed podjęciem decyzji zakupowej, warto poznać dostępne na rynku rodzaje drukarek, ponieważ każda z nich lepiej sprawdza się podczas wykonywania innych zadań, a wbrew powszechnej opinii urządzenia drukujące nie dzielą się jedynie na laserowe i atramentowe.
Masowa cyfryzacja miała przyczynić się do zmniejszenia popularności drukarek komputerowych oraz znacznego ograniczenia zapotrzebowania na wydruki. Tak się jednak nie stało. Pomimo rosnącej świadomości społeczeństwa w kwestiach ekologii, konieczność używania drukarek jest w wielu przypadkach ciągle nie do obejścia. Szczególnie dotyczy to urzędów i biur, gdzie obowiązkowe jest przechowywanie papierowych kopii dokumentów.
Szczegółowe informacje na temat rodzajów drukarek znajdziecie tutaj.
Rodzaje drukarek i ich przeznaczenie
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drukarek, różnią się one przede wszystkim technologią druku. Wybór odpowiedniej powinien zależeć od jej przeznaczenia. Inny typ drukarek będzie się sprawdzać w przypadku drukowania czystego tekstu, a inny pozwoli odzwierciedlić każdy szczegół graficzny.
Nie bez znaczenia jest też szybkość wydruku, która może być różna w zależności od rodzaju drukarki, ale też potrzeb użytkownika, dlatego również na nią warto zwracać uwagę podczas podejmowania decyzji zakupowej.
Drukarka laserowa
Drukarki laserowe są uznawane za lepsze i nowocześniejsze od drukarek atramentowych. Zyskują na popularności głównie ze względu na szybkość wydruku, która jeszcze do niedawna była znacznie zawrotniejsza niż w przypadku urządzeń atramentowych.
Drukarki laserowe w czasie swojej pracy wykorzystują diody LED lub światło lasera. Promień lasera odbija się od wirującego lustra oraz zespołu soczewek, odwzorowując obraz na naładowanym dodatnio lub ujemnie bębnie światłoczułym, tworzy utajony obraz wydruku. Toner zostaje przyciągnięty do miejsca, na których został umieszczony obraz utajony i naniesiony na papier, który jest transportowany pomiędzy rolkami, umieszczonymi pod bębnem.
Toner nie został jeszcze utrwalony – w tym celu musi on przejść przez utrwalacz termiczny. Temperatura w drukarkach laserowych osiąga około 200 stopni. Przy pomocy wałków dociskowych toner zostaje wprasowany w papier.
Drukarka laserowa działa bardzo szybko, bo już w kilka sekund kartka papieru może zostać zapełniona tekstem. Szybkość pracy drukarki laserowej może osiągać wartość nawet powyżej 60 stron na minutę czystego tekstu.
Niewątpliwą zaletą drukarek laserowych jest szybkość ich pracy, a także wykorzystanie tonera. Wprawdzie jego zakup jest droższy niż kartridżów, jednak nie występuje w tym przypadku ryzyko zaschnięcia tonera.
Drukarki laserowe sprawdzają się przede wszystkim w biurach, gdzie zapotrzebowanie na wydruki jest ogromne. Uważane są za bardziej wytrzymałe niż urządzenia atramentowe. Są jednak od nich droższe, szczególnie drukarki laserowe umożliwiające wydruk w kolorze. Na rynku dostępne są również wielofunkcyjne urządzenia laserowe.
Materiały eksploatacyjne dedykowane urządzeniom laserowym także są droższe w porównaniu do kartridżów. Ich niewątpliwą zaletą jest jednak fakt, że wystarczają one na większą ilość druków, który w tym przypadku jest w stanie wydrukować od 1500 do nawet 8000 stron.
Na rynku dostępne są również laserowe urządzenia wielofunkcyjne, które pełnią funkcję drukarki, skanera i kopiarki.
Drukarka atramentowa
Niesłabnącą popularnością cieszą się drukarki atramentowe. Głównie ze względu na ich niską cenę, ale także uniwersalność. Urządzenia atramentowe z założenia oferują wydruki kolorowe o zadowalającej jak na domowe warunki, jakości. Wykorzystują one do swojej pracy tusz, który w zależności od modelu i producenta, może znajdować się kilku wkładach atramentowych.
Największą wadą tego rozwiązania jest zasychający tusz, który często występuje w tym typie drukarek, przy długotrwałym niekorzystaniu z urządzenia, co może spowodować trwałe uszkodzenie drukarki. Aby uniknąć tego problemu, zaleca się drukowanie kilku stron dokumentów przynajmniej raz w tygodniu.
Niektóre drukarki posiadają głowicę zintegrowaną z drukarką, a inne – z kartridżami. Urządzenie z głowicą zintegrowaną z drukarką jest bardziej narażone na konsekwencje zaschnięcia tuszu, ponieważ może okazać się konieczna wymiana głowicy, co jest niekiedy bardziej kosztownym rozwiązaniem niż zakup drukarki.
Kiedy drukarka atramentowa posiada głowicę zintegrowaną z kartridżami, usunięcie zaschniętego tuszu jest znacznie łatwiejsze. W najgorszym przypadku wiąże się z koniecznością zakupu nowego wkładu atramentowego.
Większą popularnością od samych drukarek atramentowych cieszą się tylko wielofunkcyjne urządzenia atramentowe, które oprócz wydruków, umożliwiają również wykonanie skanów i kopii dokumentów – również w kolorze.
Cena drukarek atramentowych jest niekiedy bardzo korzystna, trzeba jednak pamiętać, że im niższe koszty zakupu urządzenia, tym wyższa może okazać się cena materiałów eksploatacyjnych. Dlatego przed zakupem drukarki atramentowej warto zwrócić uwagę na koszt drukarki oraz zakupu tuszu, ponieważ bardzo często to właśnie na materiałach eksploatacyjnych producenci odbijają sobie zaniżone ceny urządzeń, windując ich koszty. Może nawet dojść do sytuacji, gdy zakup nowych, oryginalnych wkładów atramentowych okaże się droższy niż kupno nowej drukarki.
Pomimo tego, że urządzenia atramentowe zazwyczaj umożliwiają wydruk w kolorze to warto pamiętać, że standardowe kartridże pozwalają na wydrukowanie około kilkuset stron, co w przypadku dużego zapotrzebowania na wydruki może okazać się nieopłacalnym rozwiązaniem.
Warto zwrócić uwagę na szybkość wydruku. W przypadku czystego tekstu drukarki atramentowe dorównują już urządzeniom laserowym, trzeba jednak pamiętać, że podczas drukowania elementów graficznych, praca obu urządzeń zwalnia. W zależności od zapotrzebowania, konieczne jest zwrócenie uwagi na jakość wydruku elementów graficznych, która przy podobnym tempie druku może być bardzo zróżnicowana.
Drukarka igłowa
Drukarki igłowe, nazywane bardzo często mozaikowymi, jeszcze do niedawna były bardziej popularne od urządzeń atramentowych. Wszystko przez ich korzystną cenę – zarówno zakupu, jak i eksploatacji. Zasada działania przypomina nieco automatyczne maszyny do pisania, również do swojej pracy wykorzystują taśmę barwiącą.
Obecnie drukarki igłowe są używane, przede wszystkim, do wydruku paragonów, faktur czy notatek na magazynach.
W tym typie drukarek, ich praca opiera się na wykorzystaniu głowicy, która porusza się w górę i w dół lub w przód i w tył, względem kartki papieru.
Najpopularniejsze drukarki igłowe posiadają głowice 9- i 24-igłowe. Nowocześniejsze modele są wielogłowicowe, dzięki czemu każda z głowic może odpowiadać za wydruk innego fragmentu wiersza.
W przypadku drukarek igłowych, możemy wyróżnić dwa typy urządzeń:
- Drukarki igłowe, które są bardzo głośne podczas wydruku. Pracują stosunkowo szybko, jednak jakość wydruku nie zachwyca, dlatego używane są w miejscach, gdzie nie ma ona większego znaczenia.
- Drukarki termiczne są nazywane również drukarkami fiskalnymi, ponieważ bardzo często zintegrowane są z kasami fiskalnymi. Podczas wydruku wykorzystują specjalny papier termiczny, który ciemnieje pod wpływem ciepła. Niewątpliwą wadą takiego rozwiązania jest krótka trwałość takiego wydruku. Blednie na skutek upływu czasu, wysokich temperatur czy działania promieni słonecznych. Dlatego w przypadku paragonów sprzedawcy zalecają ich kserowanie, by do czasu upływu okresu gwarancyjnego zakupionego produktu pozostały czytelne.
Drukarka sublimacyjna
Urządzenia sublimacyjne przenoszą barwnik na papier poprzez podgrzewanie. Zostaje on częściowo ogrzany na skutek czego zmienia stan ze stałego na gazowy. W tej postaci osiada na papierze.
Metoda ta jest wykorzystywana przede wszystkim do wydruku fotografii, dlatego rekomendowany jest papier fotograficzny lub folia, które będą odporne na działanie wysokich temperatur. Pod koniec wydruku, fotografie zostają pokryte bezbarwną folią, która zabezpiecza je przed działaniem warunków zewnętrznych, nie zniekształcając ich koloru.
Drukarka sublimacyjna charakteryzuje się wysoką jakością wydruków, jednak jej praca jest zdecydowanie wolniejsza w porównaniu do urządzeń atramentowych.
Drukarka wierszowa
Możliwość drukowania na urządzeniach wierszowych ogranicza się jedynie do wydruku tekstu. Jednym ruchem stawiany jest cały rząd znaków. Są to bardzo głośne, ale wydajne urządzenia. Ogranicza je jednak ilość znaków, przez co nie należą do najpopularniejszych.
Rodzaje drukarek a ich wynajem
W ostatnich latach na popularności zyskał wynajem drukarek, który jest doskonałą alternatywą dla zakupu urządzeń. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne wśród przedsiębiorców, którzy nie chcą inwestować we flotę drukującą. Warto też zaznaczyć, że taki samodzielny zakup jest bardzo ryzykowny, szczególnie ze względu na wybór rodzaju drukarek oraz późniejszą opiekę nad urządzeniami.
Niestety, bardzo często zdarza się, że drukarki znajdujące się w firmie nie spełniają oczekiwań pracowników lub nie wytrzymują tempa pracy, przez co szybciej ulegają awariom. Ponadto brak osoby stale monitorującej stan materiałów eksploatacyjnych sprawia, że wiele urządzeń jednocześnie generuje przestoje w pracy, co z kolei wpływa na obciążanie pozostałych.
Wynajem drukarek umożliwia fachową pomoc w doborze urządzeń na podstawie dotychczasowego zapotrzebowania na wydruki oraz ich rodzaju. Bardzo popularne są urządzenia wielofunkcyjne, które łączą w sobie drukarkę, skaner i ksero, a niekiedy nawet faks. Pozwalają one zaoszczędzić miejsce w biurze, ponieważ cztery osobne urządzenia zostają zamknięte w jednym kombajnie.
Niewątpliwą zaletą wynajmu drukarek jest stała opieka nad urządzeniami. Wykorzystanie systemu zarządzania wydrukiem umożliwia monitorowanie stanu materiałów eksploatacyjnych oraz ewentualnych awarii drukarki. Dzięki temu opiekun urządzeń może zjawić się w firmie wyposażony w odpowiednią ilość tonerów lub tuszy, albo w sprzęt umożliwiający naprawę drukarki.
Jeżeli powstała awaria jest poważniejsza, urządzenie zostaje zabrane do serwisu, a na jego miejsce dostarczana jest inna drukarka o tych samych lub wyższych parametrach do czasu naprawienia poprzedniego urządzenia. Takie rozwiązania nie dopuszczają do powstawania przestojów w pracy drukarek, dzięki czemu nie są przeciążane inne, a pracownicy firmy mogą cieszyć się komfortem ciągłości pracy urządzeń.
Wynajem drukarek jest możliwy w niemal każdym mieście w Polsce, w którym przedsiębiorców interesuje dzierżawa drukarek. Warszawa, Kraków i Katowice wiodą tu prym przez wzgląd na ilość firm zainteresowanych tym korzystnym rozwiązaniem.
Podsumowanie
Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych rodzajów urządzeń drukujących, jednak do tej pory najczęściej kupowane są dwa rodzaje drukarek – laserowe i atramentowe, które są stosunkowo tanie w zakupie, a przy tym charakteryzują się uniwersalnym zastosowaniem.
Artykuł sponsorowany