Raport zagrożeń 8.05, czyli kolejny pakiet fałszywych maili, propozycje dla Win10S i Grubasek znający wskaźnik Big Maca

0

Długi weekend już za nami, czas więc wrócić do bardziej przyziemnych spraw. Nowy tydzień otwieramy aktualnym raportem o zagrożeniach w sieci.

Windows nie lubi Google?

W poprzednim tygodniu Microsoft zaprezentował nowy Win10S. Nie obyło się bez niespodzianek, a największą jest brak możliwości zmiany domyślnych ustawień przeglądarki i wyszukiwarki. Użytkownicy zostaną więc zmuszeni do korzystania z Edge i Bing’a…

http://www.pcworld.com/article/3193799/windows/windows-10-s-laptops-wont-let-you-switch-from-edge-or-bing.html

Odświeżony YouTube

Nowe funkcje i nowa szata graficzna. Nocnych marków z pewnością ucieszy ciemny tryb, sporo jest również ułatwień w nawigacji i… reklam. Chcecie spróbować? Klikajcie na youtube.com/new.

http://tech.wp.pl/odswiezony-youtube-z-nowym-trybem-podpowiadamy-jak-go-wlaczyc-6118414563804801a

Tydzień bez phishingu to tydzień stracony…

…czyli kolejny atak, w którym hakerzy podsyłają nam mailem wirusy. Tym razem jest to wezwanie do zapłaty od Play, a różni się tym od poprzednich akcji tego typu, że w załączniku mamy pdf, a nie plik o „dziwnym” rozszerzeniu. Po kliknięciu czytnik pdf-ów pobiera plik JavaScript, w którym znajduje się trojan vjw0rm. Wygląda na to, że autorem jest ta sama osoba, która stworzyła ostatnie maile z Multimedia Polska (więcej w naszym raporcie).

https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/ciekawy-bo-troche-nietypowy-atak-podszywajacy-sie-pod-firme-play/

Ataku phishingowego nie uniknęli również giganci. Posiadacze konta gmail dostali maile, które były zaproszeniem do GoogleDocs. Kliknięcie i zgoda na autoryzację dokumentu kończyła się udostępnieniem danych. Atak był dobrze przygotowany, a informacje z maila bardzo przypominały te, które faktycznie dostaje się z Doc-sów.

Google zareagowało błyskawicznie, problem już został naprawiony.

http://www.chip.pl/news/bezpieczenstwo/luki-bezpieczenstwa/2017/05/atak-phishingowy-gmaila-i-google-docs

Banki na bakier z bezpieczeństwem?

Niestety, nawet instytucje które powinny dbać o cyberbezpieczeństwo czasami robią coś wręcz przeciwnego. Tak było w przypadku PKO Leasing, które mailowo zachęcało swoich użytkowników do ignorowania błędu certyfikatu SSL, czyli podawania swoich haseł i danych na niezabezpieczonej stronie.

Jak bezpiecznie surfować po sieci? Przeczytajcie na Trybie Awaryjnym.

https://niebezpiecznik.pl/post/pko-zacheca-do-ignorowania-ostrzezen-o-bledach-w-certyfikatach-ssl/

Grubasek ekonomista

FatBoy – nowy ransomware (nie wiesz co to jest? Przeczytaj na Trybie Awaryjnym), potrafi korzystać ze wskaźnika Big Maca. To zestawienie robione przez The Economist, które – upraszczając – określa bogactwo poszczególnych krajów. FatBoy, wykorzystuje go do określenia wysokości okupu. Bogaci zapłacą więcej za odzyskanie danych…

http://www.securityweek.com/fatboy-ransomware-service-sets-ransom-based-victim-location

 


Czym jest Raport Zagrożeń AVG?

Raport zagrożeń jest cyklicznym poradnikiem przygotowywanym przez AVG, w którym w krótkiej i zwięzłej formie piszemy o bieżąco pojawiających się niebezpiecznych aplikacjach, wirusach i wyciekach danych.
Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo bieżące raporty zagrożeń AVG – KLIKNIJ TUTAJ.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku