Jeśli korzystacie z komputera na pewno chociaż raz usłyszeliście o pamięci RAM. Co to jest dokładnie? Do czego służy? Na te i więcej pytań postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Najważniejsze informacje odnośnie pamięci RAM
Spis treści
- Co to jest pamięć RAM?
- Za co odpowiada RAM?
- Jak wyglądały początki RAMu?
- Jak zmieniała się pojemność RAMu na przestrzeni czasu?
- Czemu obok RAMu pisze się o DDR?
- Mam za mało RAMu, co robić?
- Czy coś jeszcze jest niejasne?
Co to jest pamięć RAM?
Skrót RAM rozwija się w Random-Access Memory, po polsku można to przetłumaczyć na pamięć o swobodnym dostępie. Najczęściej pamięć wygląda jak zielona płytka z dolutowanymi elementami na powierzchni. Co raz częściej jednak do komputerów stacjonarnych producenci tworzą bardziej zamknięte konstrukcje, które mają wpływać na poprawę osiągów czy odprowadzanie ciepła.
Sama pamięć RAM służy do przechowywania aktualnie wykonywanych operacji, dane dla nich czy wyniki obliczeń. Wszystko co znajduje się wewnątrz pamięci musi być bardzo szybko zapisane w innym miejscu. W przeciwnym wypadku zwyczajnie zniknie. Pamięć RAM służy tylko jako coś podręcznego, tymczasowego.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Za co odpowiada RAM?
Jak już wiemy, w RAMie przeprowadzane są wszystkie operacje. Co to oznacza? Wystarczy, że chcecie wpisać literę do edytora i ta operacja jest przetworzona przez procesor z wykorzystaniem RAMu. Oczywiście są też bardziej skomplikowane operacje, jak podtrzymywanie wszystkich kart w przeglądarce, tak by chociażby Facebook wysyłał nam powiadomienia, a w tym samym czasie Youtube grał muzykę. Im więcej rzeczy robimy na raz i im bardziej wymagających tym więcej RAMu potrzebujemy.
Jak wyglądały początki RAMu?
Za pierwszą pamięć RAM uznaje się tubę Williamsa, którą zaprezentowano w 1947 roku. Dopiero rok później udało się na niej uruchomić program. W tym samym czasie powstała także pamięć ferrytowa. Z obu technik to ta druga była powszechnie używana aż do momentu, gdy została zastąpiona przez przodków obecnie znanych nam pamięci. Współczesne kości zaczynały swoją karierę jako pojedyncze tranzystory.
Jak zmieniała się pojemność RAMu na przestrzeni czasu?
W 1980 roku komputery posiadały 8 kB pamięci, w 1986 roku było to już 128 kB. Rozwój szedł bardzo szybko, w 1992 roku dostępne są już 2 MB pamięci. W roku 2000 32 MB. Obecnie minimum to 4 GB, średnio komputery mają jednak zainstalowane 8 GB RAMu, a gracze czy osoby wykorzystujące sprzęt do obliczeń nierzadko mają i 256 GB pamięci. 8 GB to o ponad 8 milionów razy więcej pamięci niż 8 kB. Robi wrażenie, prawda?
Z ciekawostek komputer pokładowy misji Apollo posiadał 4 kB pamięci RAM. Dla porównania, obecnie dostępny jest kalkulator finansowy firmy HP, który posiada tyle samo RAMu. Superkomputer Cray-1 uruchomiony w 1976 roku posiadał 8 MB RAMu. Inny superkomputer Sunway TaihuLight oddany do użytku w 2016 roku ma zaś jedyne 1 406 140 416 MB RAMu (1,31 PB).
Czemu obok RAMu pisze się o DDR?
DDR, a właściwie DDR SDRAM, to określenie dla współczesnych kości pamięci. Następne generacje pojawiają się z kolejnym numerem i tak mamy obecnie na rynku także DDR2, DDR3, DDR4 oraz DDR5. DDR pozwala na zwiększenie prędkości przesyłania danych w stosunku do kości, które go nie posiadały. Pamięci z danej generacji pasują tylko do płyt głównych je obsługujących. Oczywiście im wyższy numer przy DDR tym lepiej. Należy tylko pamiętać przy zakupie, żeby upewnić się, że dana pamięć pasuje do naszej konfiguracji.
Mam za mało RAMu, co robić?
Najważniejsze to sprawdzić, czy w ogóle mamy miejsce na nowe kości. Najłatwiej zrobić to sprawdzając nazwę płyty głównej i wyszukując ją w Internecie. Nie zaszkodzi też rozkręcić obudowy i zwyczajnie spojrzeć, czy jest miejsce. Większość osób ma 4 miejsca na kości i dwa są zajęte. Przez bardzo długi okres czasu najbardziej wydajne było kupienie dwóch identycznych kości, które działały jak jedna. Obecnie się od tego odchodzi i spokojnie można kupić pojedynczą kość.
To na co warto zwrócić uwagę to generacja DDR i czy nasza płyta główna obsługuję tę generację. Druga rzecz to rozstaw szyn. Laptopy posiadają inny układ niż komputery stacjonarne i można się naciąć. Najlepiej sprawdzić jaką wartość CL posiadają już zainstalowane pamięci w komputerze.
Ważna informacja. Sprawdzenie płyty główne jest również o tyle ważne, że stare modele mają ograniczenie na ilość pamięci RAM. I choć zainstaluje się na nich 32 GB, to w systemie będzie widoczne przykładowo tylko 16. To samo tyczy się starszych systemów operacyjnych. Dodatkowo systemy Windows 32 bitowe mają ograniczenie tylko do 4 GB RAMu. Dotyczy się to także Windows 10 32 bit w dowolnej edycji!
Czy coś jeszcze jest niejasne?
Chcielibyście dowiedzieć się czegoś jeszcze? Któryś temat wydał wam się zbyt ogólnikowy? Dopytajcie o szczegóły. Czekamy na wasze komentarze.
Pierwszy obrazek pochodzi ze strony producenta pamięci Crucial. Pozostałe obrazki pochodzą z serwisu wikipedia.org.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUp – program do optymalizacji systemu. Komplet 30 aplikacji pozwalających na wykorzystanie mocy komputera w 100%!
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Więc jeżeli potrzebuję mieć jednocześnie otwartych kilka programów, a prowadzi to do zamulania komputera to powinienem zwiększyć ilość RAMu? Dobrze rozumiem?
Więcej zakładek w przeglądarce – sam RAM. Programów – RAM i procesor, dlatego, że programy potrzebują obliczeń wykonywanych przez procesor.
A jak odróżnić ram do komputera od ram do serwera?
Chciałbym zakupić pamięć INTEGRAL 2x8gb o oznaczeniu
IN3T8GNAJKI (w1302) 8 GB ddr3 DIMM
95-59-32
Lecz nie wiem czy będzie pasować do zwykłego pc domowego
Swobodnie można korzystać z RAMu do serwerów w zwykłym PC. Serwerowy RAM zazwyczaj oznaczony jest dodatkową funkcją ECC. W większości sklepów ma Pan głównie do kupienia RAM do komputerów, przez co trudniej o pomyłkę. RAM, który Pan podał będzie pasować do PC.
Bardzo dziękuję za pomoc!
Bardzo proszę 🙂 Niech RAM się sprawdzi jak najlepiej 🙂
Mam zainstalowane 16 GB ram. Dlaczego w programie GeForce experience wyświetla mi 15.94 dostępne?
Część pamięci RAM jest na stałe zablokowana do pewnych procesów systemowych. Podobnie jest z pojemnością dysków. Nigdy nie ma się dokładnie takiej wartości jak się kupuje. Identycznie z miejscem w smartfonach. Taki los 🙂
Jak już wiemy, w RAMie przeprowadzane są wszystkie operacje.
Jest Pan pewien?
Jeśli mówi o komputerach typu PC, to tak. Jestem pewien. Tak są skontrowane, że nawet BIOS nie ruszy bez kości RAMu. Istnieją procesory ze specjalnymi chipami, które nie potrzebują RAMu, ale nie są one montowane w domowych czy biurowych sprzętach.
Jedno pytanie wiele mówi się o odpowiednim czyszczeniu zawartości dysków przed sprzedażą. Czy pamięć RAM też trzeba w jakikolwiek sposób czyścić usuwać z niej dane przed sprzedażą?
Nie, absolutnie nie ma takiej potrzeby. W momencie odłączenia prądu całość zawartości z RAMu znika bezpowrotnie.
W przypadku dokupowania nowej kosci pamieci ram, należy kupic dokładnie tej samej firmy i ten sam model, czy nie zwracac na to uwagi tylko dobrac odpowiedni typ (np. DDR4)?
Ta sama firma i model nie mają znaczenia. Najważniejsze jest to samo taktowanie. Jeśli kupimy mniejsze, to nowa pamięć będzie obniżać wydajność starej. Jeśli damy większe, to stara będzie obniżać wydajność nowej. W drugiej kolejności trzeba zobaczyć ile mamy jeszcze wolnych miejsc na płycie głównej i czy na przykład radiator nie zachodzi na tę przestrzeń blokując możliwość dodania kości. Niektóre pamięci są w jednej koście, inne w dwóch. Obecnie przewaga posiadania pamięci w dwóch kościach mocno zmalała i spokojnie można mieć pojedynczą kość. Ostatnie co jest ważne to wartość parametru CLxx, gdzie xx to liczba jak 9 czy 11 (więc… Czytaj więcej »
zależy co się robi ale ja montuje filmy w 4k i zawsze polegam na goodram, czy podkręcałem czy długo prcowałem – zawsze nie zawodne
Dzień dobry,
dziękujemy bardzo za komentarz. Sam używam Goodram i też jestem zadowolony.
u mnie od lat goodram, nigdy awarii
Ekstra! To bardzo solidna firma.
[…] Jeśli korzystacie z komputera na pewno chociaż raz usłyszeliście o pamięci RAM. Co to jest dokładnie? Do czego służy? Na te i więcej pytań postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. […]
co do jakości to polecam goodram, fajnie też wspierać polska markę
Witam. Mam takie pytanie, posiadam niestety składaka, w nim tylko dwa gniazda na RAM, obecnie mam 2×4 – niestety trochę to za mało, okazyjnie sprawdziłem poprzednie dwa PC i w jednym był DDR4 więc odpada, ale w drugim DDR3 to samo taktowanie nawet ta sama marka Hynix. Czy po wymienieniu, bo o dołożeniu nie ma mowy (chyba że się mylę ?) 4Gb w jednym slocie, zamienię na 8GB więc będzie 4+8 to samo taktowanie. Czy komp. będzie wydajniejszy, czy nie ? Pytam, bo jestem zielony w tym, ale wiem, że dual jest lepszy niż single, a mogę mieć problemy ponoć… Czytaj więcej »
Cześć, nie będzie wydajniejszy, będziesz miał po prostu więcej pamięci ram do dyspozycji, konfiguracja 2×4 w dual channel jest trochę szybsza niż single 4+8. Weź darmowy OCCT, w zakładce benchmarks jest test wydajności pamięci, przetestuj wariant 4+4 i 4+8. W normalnym użytkowaniu ta różnica nie będzie odczuwalna, aplikacje do codziennego użytku nie są bardzo restrykcyjne, dopiero specjalistyczne programy do projektowania itp, których wydajność skaluje się z całym dostępnym sprzętem mogą to odczuć. No i oczywiście gry, tu parę klatek można uzyskać na dobrej konfiguracji pamięci.
Udało mi się dogadać i 2 × 4 wymieniłem na jedną 8-mkę więc mam 8GB x 2, ale dziękuję za odpowiedź. Ciekawi mnie jedno, ponieważ uczę się szybko, ale wolałbym nic nie spier…niczyc 😉 już dwa kompy poszły, poprzez moje eksperymentowanie. Za każdym razem wymiany kości po uruchomieniu pojawiają się 3 opcje. 1. F1 – czyli start normalny 2. no nie pamiętam, ale chyba F2 – setup, co tu w ustawianiach można ciekawego zrobić ? 3-ciej opcji już nie pamiętam, ale ciekawi mnie właśnie co tam w ustawieniach można zrobić – byle nie jakieś podkręcanie, bo na to za słaby jestem, a… Czytaj więcej »
Cześć,
Aida niestety jest płatnym programem, po wersji próbnej trzeba wykupić licencję. Darmowa alternatywa to OCCT jako info i testy sprzetu, albo HWINFO64 jako aplikacja zbierająca informacje o sprzęcie i do monitorowania czujników.