Czy zastanawiałeś się kiedyś, co by się stało, gdyby w naszą planetę uderzyła ogromna asteroida?
Jeśli nie, to uświadomię Cię, że prawdopodobnie gatunek ludzki przestałby istnieć… no chyba, że udało by się nam wcześniej skolonizować inną planetę.
Podobnie, choć może nie tak ekstremalnie, sprawa wygląda z backup’em danych. Wiemy już, jak ważne jest posiadanie lokalnej kopii zapasowej. Wiemy też, że jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób na przywrócenie danych. Ale czy dysk z danymi trzymany w szufladzie Twojego biurka lub serwerownia Twojej firmy są w 100% bezpieczne? Czy jesteś w stanie ocalić swoje kopie zapasowe przed (odpukać) pożarem całego budynku?
W takim przypadku można zastanowić się, czy nie warto zainwestować w posiadanie odległej lokalizacji, do której będziemy mogli przesyłać nasze dane bez obaw – na tym właśnie polega off-site backup. Oczywiście, im dalej tym lepiej, ale pamiętajmy, że nie musi to być od razu pancerny bunkier położony na innym kontynencie. Nawet sąsiedni budynek jest w stanie zapewnić nam spokój ducha.
Na uwagę zasługuje też pojęcie Disaster Recovery, pod którym kryją się procesy, polityki i procedury związane ze wznowieniem lub utrzymaniem infrastruktury teleinformatycznej w przypadku dużych awarii, takich jak np. awaria całego centrum danych. Aby zapobiec takim sytuacjom, buduje się zapasowe centrum danych oraz serwery replikacyjne (RPS), które przejmują rolę podstawowego centrum danych podczas awarii.
Załóżmy, że prowadzimy firmę, która przestrzega wszystkich zasad bezpieczeństwa i zasad tworzenia kopii zapasowych. Co noc program przez długie godziny tworzy backup’y oraz wysyła raporty do właściciela firmy, administratora i specjalisty ds. bezpieczeństwa. Wszystko działa automatycznie i nie ma mowy o jakimkolwiek niedociągnięciu.
Niestety pewnego dnia dochodzi nagle do skoku napięcia i większość dysków w firmie ulega uszkodzeniu. Żaden problem – przecież mamy mnóstwo kopii zapasowych. Nośniki z backup’em okazują się jednak puste. Wszyscy panikują, aż w końcu ktoś znajduje raporty programu, których nikt nie czytał od ponad 3 miesięcy. W każdej wiadomości widać napis „Backup failed.”
W Internecie można znaleźć mnóstwo podobnych historii. Uczmy się na błędach innych i wyciągajmy z nich wnioski:
- Program do backup’u jest prawie niezawodny, ale bez Twojej współpracy na nic Ci się nie przyda
- Do obsługi takiego programu niezbędna jest właściwa osoba
- Często również trzeba się upewniać, że zarchiwizowane dane mogą być poprawnie użyte w celu uniknięcia przykrych niespodzianek
- Trzeba też świadomie założyć, że jeśli nasze dane opuszczają firmę to mogą równie dobrze zostać skradzione
Uzupełniając ostatni punkt, należy pamiętać, że poziom zabezpieczeń, jakim obejmiemy nasze dane zależy tylko i wyłącznie od nas. Oczywiste jest, że im wyższa wartość danych tym wyższa ochrona. Dlatego dane o nadzwyczajnej wartości należy szyfrować. Na rynku dostępne są rozwiązania zapewniające szyfrowanie zarchiwizowanych danych. Urządzenia te mają również możliwość odszyfrowania danych po włożeniu specjalnej karty deszyfrującej.
Nieco bardziej popularnymi rozwiązaniami – szczególnie dla małych i średnich firm – są uniwersalne programy, które oprócz wykonywania kopii zapasowych, od razu dbają też o ich bezpieczeństwo. Możliwość tworzenia kopii zapasowych w chmurze oraz zapewnianie bezpieczeństwa posiada m.in. AVG CloudCare.
Kończąc, chciałbym przypomnieć Ci drogi czytelniku, że Twój komputer nie będzie wiecznie niezawodny. Lepiej odpowiednio przeciwdziałać ewentualnym problemom i tym samym uchronić się przed ich przykrymi skutkami. Odpowiadając sobie na pytanie, jak cenne są dla Ciebie Twoje dane, dowiesz się, jak bardzo musisz zaangażować się w tworzenie kopii zapasowych. Mówi się, że ludzie dzielą się na tych, którzy tworzą kopie zapasowe i na tych, którzy dopiero zaczną. Do której grupy Ty należysz?
Nie zapomnij przeczytać także o tworzeniu kopii zapasowej Twojego telefonu!
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź AVG – antywirus dla biznesu. Idealny, jeżeli pracujesz z komputerem i potrzebujesz najlepszej ochrony.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!