Prawdopodobnie słyszeliście już o błędzie w procesorach Intela, który pozwala na podejrzenie najtajniejszych rzeczy, jakie są aktualnie przetwarzane przez wasz komputer. Od haseł do banku, przez pocztę email, po aktualnie otwarte dokumenty. Jak się okazuje problem dotyczy nie tylko Intela, ale procesorów wszystkich producentów i systemów operacyjnych dostępnych na rynku.
Afera z procesorami. O co dokładnie chodzi?
Spis treści
- Do czego jest nam potrzebny procesor?
- Jak sprawdzić jaki mam procesor?
- Czy problem dotyczy także smartfonów?
- Problem naprawiony – procesor spowolniony
- Jakie programy i aplikację spowolnią?
- Jak to naprawić?
- Co dalej?
- Aktualizacja sprawy
- Podsumowanie
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Do czego jest nam potrzebny procesor?
Praktycznie każde urządzenie elektroniczne posiada swój procesor. Komputery i laptopy najczęściej posiadają procesory od Intela lub AMD. Smartfony i tablety zaś korzystają głównie z układów Apple, NVIDIA oraz Qualcomm. Procesor, w języku angielskim nazywany CPU od Central Processing Unit, czyli Centralna Jednostka Przetwarzająca, odpowiada ze większość poleceń, które nasz komputer obsługuje.
Zobacz co to jest i jak działa procesorj.
Jak sprawdzić jaki mam procesor?
Jeśli macie na pulpicie ikonę (Mój) Komputer, kliknijcie na nią prawą myszą i z menu wybierzcie Właściwości. To samo zrobicie otwierając Menu Start i klikając prawą myszą na ikonę w tym miejscu. Mniej więcej na środku nowo otwartego okna powinniście zobaczyć grupę System, a w niej nazwę producenta i model waszego procesora.
Czy problem dotyczy także smartfonów?
Początkowo dowiedzieliśmy się o błędzie w procesorach Intela, a tych jest bardzo mało w urządzeniach mobilnych. Teraz wiemy już, że niestety dotyczy on wszystkich procesorów i jest obecny od co najmniej 2010 roku. Pojawia się on też na wszystkich systemach operacyjnych, a co za tym idzie także smartfony padły jego ofiarą. To że stały się małymi komputerami ma swoje plusy, ale w tym przypadku stanowi problem.
Problem naprawiony – procesor spowolniony
Z obecnie posiadanych informacji wiemy, że producenci procesorów pozostawili tę opcję, jak sami twierdzą, wyłącznie do własnych testów, by podglądać to co jest przetwarzane przez procesor. Trzy niezależne zespoły, w tym jeden od Google, odkryły, jak z niej skorzystać. W pierwszej chwili postanowiono nie dzielić się ani samym problemem, ani jego technicznymi aspektami. Teraz jednak milczenie zostało przerwane. Jak twierdzą eksperci, głównie przez nieudolność działu PR Intela. Nie mniej jednak, to Intelowi najbardziej się oberwało w całej aferze, a nie tylko on zawinił.
Błędy się pojawiają, ktoś je odkrywa, za chwilę są łatane. O co więc cała ta burza? Po pierwsze, nienaprawiony błąd powoduje, że w bardzo łatwy sposób można podejrzeć każdy najbardziej skrywany sekret, o ile tylko sami go oglądamy. Hasła, dane osobowe, nic nie jest bezpieczne.
Po drugie zaś, co najbardziej istotne, naprawa problemu sprawia, że procesor może spowolnić w ekstremalnych przypadkach nawet o 63%. Wszystko zależy jednak od tego do czego jest używany.
Szacuje się, że statystyczny użytkownik odczuje spowolnienie na poziomie wyłącznie 5%.
Jakie programy i aplikację spowolnią?
Zagrożone są procesy, które często wymieniają dane z procesorem. Zatem w zwykłym korzystaniu z komputera nie powinniśmy znacząco zauważyć zmian wydajnościowych.
Przeglądanie stron WWW, pisanie w edytorach tekstu, przeglądanie zdjęć czy oglądanie filmów, tutaj wszystko powinno być praktycznie niezauważalne.
Gorzej sprawa ma się z grami gdzie wiele tytułów korzysta z procesora do obliczeń tego co się dzieje na ekranie. Tutaj mogą pojawić się spadki jakości.
Jak to naprawić?
W tym przypadku należałoby wymienić procesor. Problem polega na tym, że obecnie nie ma na co. Trzeba poczekać aż zostaną wyprodukowane zupełnie nowe układy, a to na pewno potrwa. Musimy zatem koniecznie zainstalować wszelkie aktualizacje serwowane przez nasze systemy operacyjne na komputerach i urządzeniach mobilnych. Google przygotowało specjalną stronę, na której możecie przeczytać o każdym jego oprogramowaniu i jakie kroki należy podjąć. Niestety, póki co wszystko jest po angielsku.
Co dalej?
Rodzi się ważne pytanie – czy instalować aktualizacje i spowolnić procesor, czy też lepiej nie aktualizować i liczyć, że nic się nie stanie.
Pozostaje nam tylko czekać i patrzeć na rozwój sytuacji. Problem leży też w tym, że w przypadku, gdy ktoś skorzysta z tego błędu w celu wyrządzenia nam szkody jest obecnie niewykrywalny. Koniecznie zatem, nie zważając na spadek wydajności instalujcie aktualizacje systemowe. Czas pokaże, czy firmy zaproponują nowe układy procesorów, które tego błędu nie posiadają. Dobrze jest też zabezpieczyć się i korzystać z oprogramowania, które chroni was w Internecie. Eksperci donoszą, że niewielki kod na stronie może dać dostęp do naszego procesora niepowołanym ludziom. Korzystajcie więc tylko z tych stron, do których macie zaufanie.
Aktualizacja sprawy
Intel oraz AMD wystosowały odpowiednie komentarze. Jeśli chodzi o Intel, to zagrożeni są użytkownicy procesorów serii Broadwell oraz Haswell. Obecne aktualizacje mogą powodować resetowanie się komputera. Dodatkowe problemy z bezpieczeństwem pojawiają się w przypadku rozwiązań w chmurze opartych o procesory tej firmy. Do tego Intel spieszy już z nowymi łatkami, które mają rozwiązać oba problemy. Do tego producent przeprowadził własne testy na procesorach i potwierdza, że spadki wydajności są niewielkie.
Jeśli zaś chodzi o procesory AMD, to ostatnia aktualizacja Microsoftu może powodować zawieszanie się urządzeń pracujących pod kontrolą starszych procesorów jak Opteron, Athlon i Turion X2 Ultra. Poprawka dla nich jest w drodze, a dla procesorów Ryzen i EPYC powinna być udostępniona lada chwila.
Podsumowanie
Jeśli pojawią się nowe dane na temat całej sprawy, na pewno was o tym poinformujemy. Jeśli macie jakieś pytania, chcielibyście, żebyśmy coś dla was sprawdzili, to koniecznie dajcie nam znać w komentarzach.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUP – program do czyszczenia komputera. Uporządkuj pliki i pozbądź się zalegających śmieci na Twoim komputerze.