To określenie może wywołać u nas dreszcz emocji. W końcu problem roku 2000 lub milenijna pluskwa to katastroficzne skutki, jakie miał spowodować sposób zapisu daty!
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Przenieśmy się do epoki pierwszych komputerów. Rok w nich był zapisywany tylko dwiema ostatnimi cyframi, co nie pozwalało przechować informacji o stuleciu. Użytkownik widział zapis np. 12-03-34. Oznaczał on że mamy rok 2034 lub bardziej możliwy 1934.
W nowszych komputerach oraz nowszych wersjach programów nie zmieniano tego sposobu zapisu. Ponadto w systemie Windows 98 pozwolono na interpretację roku zakodowanego dwucyfrowo. Komputer z takim systemem mógł wyświetlać pełen zapis roku, np. 1934.
Kiedy nastąpiłby rok 2000, komputery mogłoby to zinterpretować jako 1900 i „cofnąć się w czasie”. Poprawna data jest bardzo ważna, ponieważ taka zmiana może wyrządzić wiele szkód. Dostrzeżono ten problem i zrobiono z niego aferę.
Media pisały o apokalipsie, a spółki informatyczne nagłośniły problem, widząc w tym okazję do zarobienia pieniędzy. Prognozowano nawet wyłączenie systemów informatycznych, elektrowni i utratę danych.
Możliwe, że kampanie zapobiegawcze zadziałały, bo zapowiadany chaos i apokalipsa nie nadeszły. Odnotowano przypadki m.in: zarejestrowania dziecka urodzonego w 2000 roku jako stulatek, włączenia się alarmu w japońskiej elektrowni jądrowej, a w Polce błąd w archiwizacji danych.
Źródło:
-http://drenda.gadzetomania.pl/403,apokalipsa-ktorej-nie-bylo-czyli-czego-balismy-sie-w-sylwestra-1999
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Problem_roku_2000
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUP najlepszy program do oczyszczania komputera. Masz już dość wolno działającego komputera? Dzięki temu programowi przywrócisz mu dawną formę.
… a przed nami https://pl.wikipedia.org/wiki/Problem_roku_2038
… a przed nami https://pl.wikipedia.org/wi…