Czym miał być tzw. Problem roku 2000?

1

To określenie może wywołać u nas dreszcz emocji. W końcu problem roku 2000 lub milenijna pluskwa to katastroficzne skutki, jakie miał spowodować sposób zapisu daty!

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Obecnie najlepszy na rynku program do optymalizacji, zarządzania, zwolnienia miejsca i przyspieszania pracy komputera oraz smartfona Android. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

Przenieśmy się do epoki pierwszych komputerów. Rok w nich był zapisywany tylko dwiema ostatnimi cyframi, co nie pozwalało przechować informacji o stuleciu. Użytkownik widział zapis np. 12-03-34. Oznaczał on że mamy rok 2034 lub bardziej możliwy 1934.

W nowszych komputerach oraz nowszych wersjach programów nie zmieniano tego sposobu zapisu. Ponadto w systemie Windows 98 pozwolono na interpretację roku zakodowanego dwucyfrowo. Komputer z takim systemem mógł wyświetlać pełen zapis roku, np. 1934.

Kiedy nastąpiłby rok 2000, komputery mogłoby to zinterpretować jako 1900 i „cofnąć się w czasie”. Poprawna data jest bardzo ważna, ponieważ taka zmiana może wyrządzić wiele szkód. Dostrzeżono ten problem i zrobiono z niego aferę.

Media pisały o apokalipsie, a spółki informatyczne nagłośniły problem, widząc w tym okazję do zarobienia pieniędzy. Prognozowano nawet wyłączenie systemów informatycznych, elektrowni i utratę danych.

Możliwe, że kampanie zapobiegawcze zadziałały, bo zapowiadany chaos i apokalipsa nie nadeszły. Odnotowano przypadki m.in: zarejestrowania dziecka urodzonego w 2000 roku jako stulatek, włączenia się alarmu w japońskiej elektrowni jądrowej, a w Polce błąd w archiwizacji danych.

Źródło:
-http://drenda.gadzetomania.pl/403,apokalipsa-ktorej-nie-bylo-czyli-czego-balismy-sie-w-sylwestra-1999
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Problem_roku_2000

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Polityka prywatności
Musisz zaakceptować naszą politykę prywatności

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku