Czego się spodziewać szukając pracy w IT?

0

Zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Ogromnym atutem pracy w tym sektorze gospodarki jest fakt, iż zapewnia ona wysokie zarobki oraz stabilne zatrudnienie. Wszyscy eksperci podkreślają, że IT to jedna z branż, która „suchą stopą” przechodzi przez kolejne kryzysy gospodarcze i lockdowny wywołane przez COVID-19. Czego dokładnie można się spodziewać szukając pracy w IT? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Po pierwsze: stabilne zatrudnienie

Wybuch pandemii COVID-19 wielu z nas udowodnił, jak niestabilne mogą być niektóre źródła zatrudnienia. W jednym momencie przestały działać restauracje czy kina, a zatrudniani tam na umowy zlecenie pracownicy z dnia na dzień zostali pozbawieni jedynego źródła utrzymania. Jedną z branż, która w bardzo niewielkim stopniu została dotknięta lockdownem, była właśnie branża IT.

Rozwiązania służące do wykonywania pracy z wykorzystaniem metod i technik zdalnych były stosowane w IT od lat, a COVID-19 tylko przyczynił się do przyspieszenia pewnych trendów. Warto zaznaczyć, że praca w IT gwarantuje stabilne zatrudnienie.

Niedobór pracowników w IT to zjawisko globalne

Firmy IT od dawna mają problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Według najnowszych szacunków na polskim rynku pracy brakuje ponad 50 tysięcy programistów. Specjaliści posiadający odpowiednie doświadczenie bez trudu mogą znaleźć zatrudnienie, a nawet dyktować swoim pracodawcom warunki.

Oferty pracy IT są dostępne w bardzo dużej ilości w Internecie. Na każdym portalu ogłoszeniowym bez trudu znajdziemy setki ogłoszeń dla programistów. Skala popytu na usługi w zakresie IT jest wysoka nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Oznacza to, że jeżeli ktoś doskonale zna języki obce i zależy mu na tym, by poznawać inne kraje, z pewnością może aplikować na różnorodne stanowiska także i poza granicami Polski.

Wysokie zarobki

Analityk IT – jak wygląda praca oraz jakie są jego obowiązki? Ile zarabia Analityk biznesowy IT? Takie pytania zadaje sobie wiele osób, które myślą o rozpoczęciu kariery w tej branży. Zarobki najlepszych specjalistów w IT są naprawdę bardzo wysokie. Bez względu na to, jakie zajmujemy stanowisko, w tej branży możemy liczyć na godne wynagrodzenie.

Dla wielu osób kwestia wynagrodzeń jest koronnym argumentem przemawiającym za tym, że decydują się na rozpoczęcie kariery w IT. Nie ma się co dziwić. Według statystyk na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat wynagrodzenia pracowników IT cały czas rosły. Nic nie wskazuje również na to, aby w najbliższym czasie miało to ulec jakimkolwiek zmianom.

Na wysokość zarobków wpływają różne czynniki, takie jak doświadczenie, miejsce wykonywania pracy, wykształcenie oraz rodzaj umowy. W większości firm analitycy IT zarabiają minimum 10 000 złotych, co jest dwukrotnością średniej pensji oraz trzykrotnością wynagrodzenia minimalnego w polskiej gospodarce.

Pracuj zdalnie – kiedy, gdzie i ile chcesz

Praca zdalna w IT to żadna nowość. Wiele firm umożliwiało swoim specjalistom wykonywanie pracy z domu na długo przed wybuchem pandemii. Oznacza to, że kolejne projekty dla poszczególnych klientów można realizować z dowolnego miejsca na Ziemi – na przykład plaży w tropikalnym kraju lub w górach. To, gdzie będziemy wykonywać swoje zadania, zależy tylko od nas. Pracodawcy rozliczać będą nas za uzyskane wyniki.

Wielu doświadczonych programistów podejmuje decyzję o uruchomieniu własnej działalności gospodarczej. Dzięki temu sami decydują, z jakimi firmami oraz w jakim zakresie z nimi współpracują. Daje im to stuprocentową niezależność odnośnie tego kiedy, gdzie i ile pracują.

Jakie umiejętności są ważne w pracy w IT?

Aby znaleźć pracę w IT, należy posiadać określone kompetencje. Pracodawcy cenią pracowników, którzy:

  • posiadają wykształcenie wyższe, preferowane kierunki to informatyka, telekomunikacja i pokrewne, 
  • ukończyli kursy dla specjalistów IT,
  • znają język angielski w stopniu komunikatywnym,
  • potrafią pracować pod presją czasu. 

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku